کد خبر: ۳۲۷۴۸
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۵- ۱۱:۰۴
فائو گزارش داد:
بیش از نیمی از جمعیت یمن در بحران زندگی می‌کنند و انتظار می‌رود با ادامه درگیری‌ها شرایط وخیم‌تر شود. بیش از نیمی از جمعیت یمن در بحران به‌سر می‌برند و اگر جنگ ادامه پیدا کند انتظار می‌رود این وضعیت وخیم‌تر شود. طبق ارزیابی مشترک جدید سازمان ملل بخش‌های گسترده‌ای از یمن (19 استان از 22 استان) با ناامنی شدید غذایی روبه‌رو هستند. نتایج هشداردهنده است و چنانچه جنگ ادامه یابد وضعیت در مناطق آسیب‌دیده رو به وخامت می‌رود.


بیش از نیمی از جمعیت یمن در بحران زندگی می‌کنند و انتظار می‌رود با ادامه درگیری‌ها شرایط وخیم‌تر شود. بیش از نیمی از جمعیت یمن در بحران به‌سر می‌برند و اگر جنگ ادامه پیدا کند انتظار می‌رود این وضعیت وخیم‌تر شود. طبق ارزیابی مشترک جدید سازمان ملل بخش‌های گسترده‌ای از یمن (19 استان از 22 استان) با ناامنی شدید غذایی روبه‌رو هستند. نتایج هشداردهنده است و چنانچه جنگ ادامه یابد وضعیت در مناطق آسیب‌دیده رو به وخامت می‌رود.

آخرین تحلیل‌های IPC به‌عنوان یک مقیاس جامع در زمینه امنیت غذایی تأیید کرده است که بیش از نیمی از جمعیت یمن وضعیت تغذیه بحرانی یا اضطراری دارند. 70 در صد جمعیت بعضی استان‌ها برای تهیه غذای خود با سختی شدیدی روبه‌رو هستند.


نقشه فوق برگرفته از اطلاعات IPC درباره یمن است که وضعیت هر استان را مشخص کرده است. (سبز: حداقل، زرد روشن: نگران‌کننده، زرد تیره: بحرانی، قرمز روشن: اضطراری و قرمز تیره: قحطی)


وضعیت غذای حداقل هفت میلیون نفر از مردم یمن یعنی یک چهارم جمعیت کشور در سطح اضطراری است. از ژوئن سال 2015 این عدد 15 درصد افزایش یافته است. 7.1 میلیون نفر از مردم یمن در وضعیت بحرانی زندگی می‌کنند (فاز سوم رده‌بندی پنج مرحله‌ای IPC که به رنگ زرد تیره در نقشه مشخص شده است).

نتایج (IPC) دامنه گسترده بحران انسانی در یمن را به روشنی نشان می‌دهد. بحران غذایی یمن یکی از بدترین بحران‌های غذایی در جهان است و وضعیت آن مدام بدتر می‌شود. کشور و مردم یمن از جنگ تلفات زیادی دیده‌اند. یمن آسیب گسترده‌ای دیده است. امنیت غذایی مردم به شدت غیر قابل قبول است.


عوامل ناامنی غذایی

عوامل زیادی باعث ناامنی غذایی در یمن شده است. برای مثال یکی از مهم‌ترین این عوامل کمبود سوخت برای پخت و پز و حمل و نقل کالاها، ابزارها و محصولات کشاورزی است. همچنین محدود شدن واردات کشور در بخش‌هایی که کمبود آن کالاها و یا محصولات دسترسی عمومی مردم را به مواد غذایی ضروری کاهش می‌دهد نیز یکی دیگر از این عوامل است. واردات غذا و سوخت در مارس 2016 در پایین‌ترین میزان خود از اکتبر 2015 بود و تنها 12 درصد از نیاز سوخت کشور را تأمین کرد. باوجود آن که قیمت جهانی گندم در ماه‌های اخیر کاهش یافته است قیمت داخلی گندم در ماه می امسال 12 تا 15 درصد بالاتر از نرخ قبل بحران بود.

کمبود بذر و کود نیز تولید محصولات کشاورزی در سراسر یمن (کشوری که 50 درصد نیروی کار آن زندگیشان از طریق کشاورزی یا فعالیت‌های وابسته به کشاورزی تأمین می‌شود) فلج کرده است. دو گردباد در نوامبر 2015 و جاری شدن سیل و حمله ملخ‌ها در آوریل 2016 گرفتاری مردم یمن را تشدید و تولید و دسترسی به غذا را در یمن محدود کرد.

درگیری‌های یمن باعث جابه‌جایی‌های متعدد شده و دسترسی به زمین‌های کشاورزی و سواحل برای ماهیگیری را محدود کرده است. همین امر به معیشت کشاورزان و ماهیگیران آسیب جدی‌زده است. محدودیت واردات مواد غذایی اصلی به یمن و حمل و نقل محدود محصولات کشاورزی بسیاری از مردم یمن را وادار کرده است از طریق کشاورزی در حیاط خانه و نگهداری طیور کوچک سعی کنند برای این وضعیت چاره‌اندیشی کنند، اما ناامنی غذایی یمن همچنان ادامه دارد و تا یافته شدن راه‌حل سیاسی برای این منطقه شمار افرادی که برای تهیه غذای خود و خانواده‌شان به این شکل رنج می‌برند افزایش می‌یابد و وضع وخیم‌تر می‌شود.


سوءتغذیه در یمن

بر اساس داده‌های یونیسف حدود سه میلیون کودک زیر پنج سال، زن باردار و شیرده نیاز به خدمات درمانی و پیشگیری از سوءتغذیه حاد دارند. سوءتغذیه در بسیاری از استان‌های کشور در وضعیت هشدارآمیز است. سوءتغذیه در استان تعزسفلی (جنوبی) به 25.1 در صد و در استان حدیده به 21.1 درصد رسیده است. برای مثال در این دو منطقه حدود 75 درصد ماهیگیری سنتی کاهش یافته است و در استان‌های دیگر نسبت به سال 2014 ماهیگیری نصف شده است. سراسر یمن به ارسال کمک‌های غذایی و کشاورزی نیاز حیاتی دارد. از ژانویه تا 30 آوریل 2016 حدود 3.6 میلیون نفر در یمن کمک‌های غذایی اضطراری دریافت کردند، اما نتیجه قابل توجهی گرفته نشد و میلیون‌ها نفر دیگر نیز به کمک‌های فوری غذایی نیاز دارند.


ترجمه و تلخیص: نجیبه محبی

منابع:

1- متن حاضر ترجمه و تلخیص خبری است از سایت فائو به آدرس http://www.fao.org/news/story/en/item/419189/icode و IPC به آدرس http://www.ipcinfo.org/fileadmin/user_upload/ipcinfo/docs/1_IPC_Yemen_June2016_AcuteFoodInsecurityAnalysis_CommunicationBrief.pdf است.

2- مترجم: بحران یمن از سقوط عبدالله بن صالح در سال 2011 آغاز شد و در ادامه جنگ داخلی بین حوثی‌ها و نیروهای القاعده و حمله عربستان سعودی مشکلات یمن را پیچیده‌تر کرد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار