کد خبر: ۳۳۰۲۸
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۵- ۱۰:۰۹
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی:
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: اصلاح الگوی کشت و بکارگیری تکنولوژی‌های نوین در بخش کشاورزی، اولویت اجرایی جهادکشاورزی استان است.


به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) و به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان

آذربایجان شرقی، کریم مهری در بازدید از طرحهای لوله گذاری و آبیاری قطره ای شهرستان اسکو، ضمن بیان این مطلب، بر لزوم تغییر نگرش کشاورزان در ارتباط با نحوه آبیاری در کشاورزی سنتی تاکید کرد. 

وی گفت: علاوه بر تغییر روش های سنتی آبیاری و جایگزینی آن با سیستم های آبیاری نوین بایستی به اصلاح الگوی کشت نیز توجه شود.

مهری، یادآور شد: با جایگزینی محصولاتی مانند کلزا، پسته، گندم و جو به عنوان مهمترین محصولات با آب بری کم به جای محصولات با نیاز آبی بالا مانند پیاز و یونجه به همراه تغییر روش های آبیاری می توان در مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی نقش اساسی داشت. 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به بحران دریاچه ارومیه و لزوم مصرف بهینه آب کشاورزی، افزود: در راستای استقرار کشاورزی پایدار، اصلاح الگوی کشت و بکارگیری تکنولوژی‌های نوین در بخش کشاورزی خصوصاً در بهره‌برداری بهینه از آب، از مهمترین برنامه های این سازمان و از اولویت های اجرایی است. 

وی ادامه داد: مصرف آب در بخش کشاورزی باید بهینه شود و در این میان مشارکت بهره‌ برداران در اصلاح الگوی کشت و مصرف بهینه آب با روش های نوین آبیاری، نقش مهمی در دستیابی به اهداف توسعه کشاورزی پایدار و حمایت از کشاورزان در شرایط بحران دریاچه ارومیه خواهد داشت. مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسکو نیز ضمن ارائه گزارشی از عملکرد توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار و کم فشار در شهرستان اسکو گفت: تمامی اراضی کشاورزی این شهرستان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه قرار گرفته است. 

آیت اله عبادپور افزود: منابع آبی این شهرستان شامل سه رشته رودخانه اسكوچاى، كندوان چاى وگنبرچاى، 769 حلقه چاه عميق و نيمه عميق، 158رشته قنات و 34دهنه چشمه  و بخش ديگري ازمنابع آب مورداستفاده، جريانات سطحي منطقه است كه عمده ترين آن رودخانه آجي چاي و سرشاخه‌هاي آن است.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: