کد خبر: ۳۵۲۷۲
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۵- ۱۲:۰۶
سخنگوی انجمن ملی سیب‌زمینی ایران در گفت‌وگو با ایانا خواستار شد:
در راستای تحرک بازار پیشنهاد می‌شود که مشوق صادراتی سیب‌زمینی در سال جاری نیز ادامه یابد و برای هر کیلوگرم 200 تومان اختصاص یابد.


در راستای تحرک بازار پیشنهاد می‌شود که مشوق صادراتی سیب‌زمینی در سال جاری نیز ادامه یابد و برای هر کیلوگرم 200 تومان اختصاص یابد.

سخنگوی انجمن ملی سیب‌زمینی ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا از پرداخت بخشی از مشوق صادراتی برای سیب‌زمینی خبر داد و گفت: حدود پنج میلیارد تومان مشوق صادراتی برای محصول سیب‌زمینی پرداخت شده که مربوط به اعتبارات سال گذشته است.

محمدرحیم نیازی افزود: در سال گذشته برای هر کیلوگرم سیب‌زمینی صادراتی 150 تومانی تخصیص یافت و امسال انتظار داریم که این رقم به 200 تومان برسد.

وی خاطرنشان کرد: تولید سیب‌زمینی در بازار مناسب و بیش از نیاز کشور است و برای تحرک بازار لازم است که مشوق صادراتی اختصاص یابد تا مشکلات ثانویه به‌وجود نیاید.

نیازی ادامه داد: اختصاص مشوق صادراتی باید پایدار باشد تا مازاد بازار تولید، منجر به امحاء و سایر مشکلات نشود.

وی تصریح کرد: برداشت سیب‌زمینی به‌تازگی از مناطق سردسیری آغاز شده و تا یک ماه دیگر ادامه دارد، اما هنوز نمی‌توان میزان تولید را پیش‌بینی کرد.


برداشت سیب‌زمینی تا قبل از بارندگی پایان یابد

سخنگوی انجمن ملی سیب‌زمینی ایران یادآور شد: تا زمانی که بارندگی‌های پاییزه آغاز نشود، برداشت بدون مشکل است، اما پس از آن با گِل شدن زمین، مشکلاتی به‌وجود خواهد آمد.

نیازی تأکید کرد: محصول سیب‌زمینی مازاد به کشورهای اطراف همچون عراق - ترکمنستان و... صادر شده است.

وی اظهار داشت: بهتر است پرداخت مشوق‌های صادراتی از نیمه‌های مهرماه آغاز شود تا ضمن تحرک بازار، قیمت‌ها از کاهش برخوردار نشود.

گفتنی است، ارزان بودن قیمت سیب‌زمینی در سال گذشته باعث شده بود که عده‌ای از کاهش سطح زیر کشت و تولید در سال جاری خبر دهند، در حالی که قطب تولید سیب‌زمینی کشور یعنی استان همدان شاهد افزایش سطح کشت سیب‌زمینی تابستانه بود، یعنی از 10 هزار و 874 هکتار به 11 هزار هکتار رسیده است و با افزوده شدن تولید پاییز در مجموع تنها 500 هزار تن محصول سیب‌زمینی در استان همدان تولید می‌شود، در حالی که سایر استان‌ها هم به کشت این محصول خواهند پرداخت./

M-950713-01

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار