کد خبر: ۳۷۷۷۶
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۵- ۱۱:۱۹
انتقاد شدید کامبیز عباسی به توقف پرداخت ارز مبادله‌ای به ماشین‌های کشاورزی؛
در حالی که از اردیبهشت‌ماه سال جاری پرداخت ارز مبادله‌ای به ماشین‌ها و ادوات بخش کشاورزی حذف شده است، لوازم آرایشی همچون ابزارهای پدیکور و مانیکور ناخن، آهن قراضه و... که در امنیت ملی نقشی ندارند، ارز مبادله‌ای می‌گیرند.


در حالی که از اردیبهشت‌ماه سال جاری پرداخت ارز مبادله‌ای به ماشین‌ها و ادوات بخش کشاورزی حذف شده است، لوازم آرایشی همچون ابزارهای پدیکور و مانیکور ناخن، آهن قراضه و... که در امنیت ملی نقشی ندارند، ارز مبادله‌ای می‌گیرند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا از توقف پرداخت ارز مبادله‌ای به ماشین‌ها و ادوات کشاورزی انتقاد شدید کرد و گفت: با وجود اینکه ارز مبادله‌ای کماکان به لوازم آرایشی، سوهان ناخن و ابزارهایی چون پدیکور و مانیکور که برای ناخن‌گذاری استفاده می‌شود، آهن قراضه، وسایل گلدوزی، قلاب‌بافی، اجزاء و قطعات آلات موسیقی و موارد متعدد دیگری همچنان پرداخت می‌شود، ماشین‌های کشاورزی بی‌نصیب از دریافت چنین ارزی هستند.

کامبیز عباسی افزود: متأسفانه از اردیبهشت‌ماه سال جاری سازمان توسعه و تجارت از پرداخت ارز مبادله‌ای به ماشین‌های کشاورزی خودداری کرده است، در حالی که عمده ماشین‌های وارداتی کشاورزی کشور که سهمشان کمتر از 10 درصد در بازار مکانیزاسیون کشاورزی است، اما اثرگذاری بالایی دارند، از دریافت ارز مبادله‌ای بی‌نصیب هستند.

وی خاطرنشان کرد: ماشین‌های زراعت برنج و تراکتورهای سنگین و باغی که عمدتاً تولید داخل ندارند، باید وارد شوند و توقف ارز مبادله‌ای بدین‌ترتیب وضعیت نامناسبی را به‌وجود آورده است که نه‌تنها منجر به توقف روند مناسب توسعه مکانیزاسیون شده، بلکه موجبات افزایش قیمت این ماشین‌ها را نیز حدود 20 درصد منجر شده است که این قیمت تمام‌شده به قشر زحمتکش کشاورز تحمیل می‌شود.


مظلومیت صنعت ماشین‌های کشاورزی در حوزه ارز مبادله‌ای

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: با بررسی‌های انجام‌شده، ابزار و وسایل و ماشین‌هایی که تأثیری در امنیت ملی و غذایی و ملی کشور نداشته‌اند، کماکان مشمول برخورداری از ارز مبادله‌ای هستند که می‌توان به برخی از آنها ازجمله لوازم آرایشی، سوهان ناخن و ابزارهایی چون پدیکور و مانیکور که برای ناخن‌گذاری استفاده می‌شود، آهن قراضه، وسایل گلدوزی، قلاب‌بافی، اجزاء و قطعات آلات موسیقی و... که به‌نظر در مقایسه با ماشین‌های کشاورزی به‌عنوان ابزار تولید هیچ‌گونه جایگاهی ندارند، اشاره کرد.

عباسی تصریح کرد: امکان پاسخ‌گویی به اعتراض‌ها درباره توجیه این‌گونه تصمیم‌ها در حوزه صنعت کشور دور از ذهن است.

وی در پایان اظهار داشت: به‌طور قطع کم‌توجهی به حوزه صنعت ماشین‌های کشاورزی و نبود سیاست‌های شفاف در منشور صنعتی کشور در این حوزه همواره بخش صنعت ماشین‌های کشاورزی و بخش کشاورزی را مظلوم‌تر از قبل می‌کند و جا دارد که بررسی‌های بیشتری انجام شود که آیا اجزا و قطعات ماشین‌های کشاورزی به‌عنوان ابزار تولید و امنیت ملی و غذایی در اولویت برخورداری از ارز مبادله‌ای است یا ابزار و تجهیزات مانیکور و پدیکور ناخن؟!/

M-950916-02

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: