کد خبر: ۳۹۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵- ۱۳:۴۷
» آب
با ابلاغ رئیس جمهوری
حسن روحانی، رئیس جمهوری در اجرای اصل 123 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران "قانون موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان در زمینه ادامه ساخت، بهره‌برداری و استفاده از منابع آب و انرژی سدها و نیروگاههای برق آبی خداآفرین و قیزقلعه سی بر روی رودخانه ارس" را برای اجرا ابلاغ کرد.


حسن روحانی، رئیس جمهوری در اجرای اصل 123 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران "قانون موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان در زمینه ادامه ساخت، بهره‌برداری و استفاده از منابع آب و انرژی سدها و نیروگاههای برق آبی خداآفرین و قیزقلعه سی بر روی رودخانه ارس" را برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار ایانا، برداشت از رودخانه‌های مرزی همواره محل مناقشه دولت‌ها بوده به همین دلیل در سطوح بین‌المللی نیز قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای برداشت از این منابع در نظر گرفته شده است. در همین راستا، ایران و آذربایجان تلاش می‌کنند در چارچوب منافع مشترک، در قالب تفاهم‌نامه‌ای از منابع آب رودخانه ارس برای تامین نیازهای بهره‌برداری کنند.

قانون موافقتنامه همکاری بین دولت ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه ساخت و بهره‌برداری از منابع آب و انرژی 17 آذرماه سال جاری به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و این مصوبه مجلس هشتم دی‌ماه نیز از سوی شورای نگهبان تایید شد. رئیس جمهور با ابلاغ این مصوبه، زمینه همکاری مشترک بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان را فراهم کرده است. بر اساس آنچه در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به آن اشاره شده، ابلاغیه رئیس جمهور امروز به وزرات نیرو ارسال شده است.

موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان در زمینه ادامه ساخت، بهره‌برداری و استفاده از منابع آب و انرژی سدها و نیروگاه‌های برق آبی خداآفرین و قیزقلعه سی بر روی رودخانه ارس مشتمل بر یک مقدمه و 17 ماده است.

بر اساس مواد این موافقتنامه طرف‌ها توافق کرده‌اند تا دو سد مشترک برای انحراف آب به سمت نیروگاه‌های مارازاد و اردوباد بر روی رود ارس احداث کنند. سد مارازاد برای انحراف آب به سمت نیروگاه مارازاد با هزینه جمهوری اسلامی ایران و سد اردوباد برای انحراف آب به سمت نیروگاه اردوباد با هزینه جمهوری آذربایجان ساخته خواهد شد. مدیریت این دو سد به صورت مشترک خواهد بود و هر یک از طرف‌ها هزینه‌های نگهداری سد مربوط به نیروگاه خود را پرداخت خواهد کرد.

منابع آبی مورد نیاز فعالیت نیروگاه‌های مارازاد و اردوباد و از منابع آبی رود ارس با رعایت موافقتنامه‌های معتبر بین دو طرف تأمین خواهد شد. هر یک از طرف‌ها با توجه به شرایط خاص، اقدامات مقتضی را در هر زمان برای ساخت نیروگاه و سدهای انحرافی در طرف خود بر اساس مفاد این موافقتنامه و بدون توافق طرف دیگر به عمل خواهد آورد.

بر اساس این موافقتنامه چنانچه یکی از طرف‌ها از حقوق خود بر اساس این موافقتنامه نسبت به طرف دیگر دیرتر استفاده کند، این امر به هیچ وجه مانع استفاده آن طرف از حقوق خود نخواهد بود. همچنین ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه‌های مارازاد و اردوباد هیچ‌گونه تغییری در حق‌آبه طرف‌ها از منابع آبی رود ارس ایجاد نخواهد کرد. بر همین اساس، طرف‌ها از نیروگاه‌ها و تأسیسات آن به نحوی بهره‌برداری خواهند کرد که حقآبه‌‌ها در محدوده مرزی مشترک طبق موافقتنامه‌ها و تشریفات (پروتکل‌های) میان دو کشور رعایت شود. همچنین طرف‌ها حق برداشت آب از سدهای انحرافی، مخزن‌ها، آب‌بَر (کانال)‌ها، نیروگاه‌ها و آب‌بَر (کانال) برگشت آب به رود ارس را جز برای اهداف مندرج در این موافقتنامه ندارند.

در ماده 19 این توافقنامه نیز آمده است: طرف‌ها از انجام هر فعالیتی که باعث آلودگی آب رود ارس در محدوده نیروگاه‌ها، سدهای انحرافی و مخزن‌ها می‌شود، جلوگیری خواهند کرد و اجازه کاهش ظرفیت خودپالایی رود در پایین‌دست را نخواهند داد. در صورت آلوده شدن رود ارس در نتیجه ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه‌ها و مخزن‌ها و سدهای انحرافی توسط یکی از طرف‌ها، طرف مذکور آلودگی را رفع و خسارات وارده را پس از تعیین توسط کمیسیون جبران خواهد کرد./

L-951018-02

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار