کد خبر: ۳۹۱۵۶
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵- ۲۰:۴۶
مديرعامل شركت بازرگاني دولتي ايران خبر داد:
مديرعامل شركت بازرگاني دولتي ايران از عرضه60 هزار تن گندم تولیدی استانهای ایلام، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان که مازاد بر نياز داخلي است، در بورس كالا جهت صادرات به خارج کشور خبر داد.چنانچه گندم هاي عرضه شده در بورس به فروش نرود، از طريق مزايده بين المللي يا تهاتر به صادرات گندم يا آرد آن اقدام می شود .مديرعامل شركت بازرگاني دولتي ايران از عرضه60 هزار تن گندم تولیدی استانهای ایلام، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان که مازاد بر نياز داخلي است، در بورس كالا جهت صادرات به خارج کشور خبر داد.

به گزارش ایانا از روابط عمومي شركت بازرگاني دولتي ايران؛ علي قنبري در گفتگوي زنده با شبكه خبر سيما گفت: با توجه به رسيدن به دستاورد بزرگي چون خودكفايي در توليد گندم، امسال مجوز صادرات 3 ميليون تن گندم مازاد مصرف به كشورهاي ديگر را دريافت كرده ايم كه صدور اين مقدار گندم 600 ميليون دلار ارزآوري براي كشور در پي دارد.

قنبري افزود: ما از طريق بورس كالا و مزايده بين اللملي  اقدام به عرضه و فروش گندم دروم و گندم معمولي مي كنيم اما به دليل ارزش افزوده بيشتر و ايجاد اشتغال، اولويت ما با عرضه آرد مي باشد.

مدير عامل شركت بازرگاني دولتي ايران با اشاره به اينكه مقدمات كار فراهم شده اظهار كرد: امروز 60هزارتن گندم معمولي را كه مناسب خبازي ها است و تبديل به آرد مي شود، در بورس کالاعرضه كرده ايم كه تاكنون حدود 8000 تن آن به فروش رفته است.

وي هدف اصلي عرضه گندم در بورس كالا را صادرات اين محصول به خارج از كشوراعلام كرد.

دكتر قنبري با اشاره به اينكه كشور به جرگه صادر كنندگان گندم و آرد در دنيا پيوسته است، تصريح كرد: با عرضه گندم و آرد در بورس كالا نه تنها شفافيت در معامله بين خريدار و فروشنده ايجاد مي شود، بلكه در بازار نيز رقابت منظم بين خريداران ايجاد خواهد شد.

معاون وزيرجهادكشاورزي‌ قيمت پايه عرضه ي گندم در بورس كالا را 7100 ريال اعلام كرد و گفت: گندم ها به قيمت 710تومان در بازار داخلي و درب سيلوها و گندم دروم نسبت به تناژ صادرات به قيمت هاي بين المللي 240 و 230 دلار قيمت گذاري شده است.

 قنبري در خصوص شرايط خريد و فروش گندم  وآرد در بورس كالا گفت: هركسي كه مايل به صادرات گندم يا آرد باشد، مي تواند انواع گندم معمولي يا دروم را در قالب  گندم ويا آرد در بورس خريداري و صادر كند .

 قنبري اعلام كرد: چنانچه گندم هاي عرضه شده در بورس به فروش نرود، از طريق مزايده بين المللي يا تهاتر به صادرات گندم يا آرد آن اقدام مي كنيم.

وي در خصوص تامين گندم مصرف داخلي تشريح كرد: گندم براي مصرف داخلي به وفور وجود دارد و به نانوايي هاي يارانه بگير كه 85 درصد نانوايي هاي كشور هستند، به قيمت 665 تومان و برای واحدهای آزادپز با قيمت900 تومان عرضه مي شود.

مدير عامل شركت بازرگاني دولتي ايران در پايان قيمت عرضه گندم در بخش صنف و‌ صنعت را نيز900 تومان در هر كيلو و قيمت عرضه گندم دروم براي توليد ماكاروني و پاستا را 936 تومان اعلام كرد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: