کد خبر: ۳۹۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵- ۱۱:۵۷
رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآوردهای غذایی ایران به ایانا خبر داد:
ایران در دهه 80 رتبه پنجم صادرات گیاهان دارویی جهان را به خود اختصاص داده بود، اما در سال‌های اخیر به‌دلیل تشدید تحریم‌ها و بی‌توجهی مسئولان به این گیاهان ارزشمند، ایران به رتبه ٣٢ جهانی سقوط کرده است.


ایران در دهه 80 رتبه پنجم صادرات گیاهان دارویی جهان را به خود اختصاص داده بود، اما در سال‌های اخیر به‌دلیل تشدید تحریم‌ها و بی‌توجهی مسئولان به این گیاهان ارزشمند، ایران به رتبه ٣٢ جهانی سقوط کرده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآوردهای غذایی ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: در گذشته از 200 نوع گیاهان دارویی که در کشور تولید می‌شود 100 نوع آن به اروپا و آمریکا صادر می‌شد، اما با تشدید تحریم این تعداد به 10 رقم و کشورهای مقصد صادراتی به چند کشور خاور دور محدود شده است.

جلیل مغازه‌ای بالاترین میزان صادرات گیاهان دارویی را مربوط به زعفران، ریشه شیرین‌بیان، زیره و آویشن عنوان کرد و افزود: زمانی کتیرا ایران بازار بسیار خوبی در اروپا داشت و مشتریان ماه‌ها قبل برای خرید این محصول ثبت سفارش می‌کردند، اما درحال حاضر صادرات کتیرا ایران به اروپا کاملاً متوقف شده است.

وی با بیان اینکه کشورهای اروپا و آمریکا بزرگ‌ترین مراکز خرید گیاهان دارویی هستند، بیان کرد: واردکنندگان گیاهان دارویی این کشورها به تجار ایرانی پیشنهاد می‌کنند که گیاهان دارویی کشور را به دبی یا استانبول بفرستند و از آنجا به نام شرکت عربی و یا ترکی به فروش برسانند تا امکان معامله در شرایط تحریم فراهم شود.

مغازه‌ای در پاسخ به این پرسش که چرا بیشتر گیاهان دارویی از کشور به شکل خام صادر می‌شوند در حالی که با فرآوری آنها ارزش افزوده بیشتری عاید کشور می‌شود، تأکید کرد: مشتریان خارجی گیاهان دارویی ایران معمولاً کشورهای هستند که از صنایع پیشرفته فرآوری دارویی، عطری، ادویه‌ای و آرایشی - بهداشتی برخوردارند و این محصولات را به‌عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌دهند و در نتیجه تقاضای برای خام این گیاهان بیشتر از محصولات فرآوری آنها است.

گفتنی است، ایران از 13 اقلیم موجود در جهان 11 تنوع اقلیمی را دارد و طبق تحقیقات صورت گرفته است بیش از دوهزار و 300 گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری، ادویه‌ای و آرایشی - بهداشتی هستند، ضمن آنکه یک‌هزار و 728 گونه از این گیاهان به عنوان گیاهان بومی ایران شناخته شده و منحصرا در سرزمین ایران رشد می‌کنند و به‌عنوان ظرفیت انحصاری در کشور محسوب می‌شوند./

G-951019-02

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار