کد خبر: ۳۹۱۹۸
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵- ۱۲:۵۴
مدير آب و خاك جهاد كشاورزي استان سيستان و بلوچستان عنوان کرد:
مدير آب و خاك جهاد كشاورزي استان سيستان و بلوچستان گفت: با توجه به ميزان خسارت هاي وارده به قنوات استان در اثر خشكسالي هاي اخير و كثرت درخواست هاي كشاورزان و كمبود اعتبارات، احياء قنوات بدون مشاركت بهره برداران قنات به ويژه در امر لايروبي سالانه قنات كه هر ساله در فصل زمستان انجام مي شود، ميسر نخواهد بود.

مدير آب و خاك جهاد كشاورزي استان سيستان و بلوچستان از خشك شدن 30 درصد قنوات این استان در چند ساله اخير خبر داد.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سيستان و بلوچستان، محمد حسن يادگارزايي با بيان اينكه یک هزار و 925 رشته قنات در استان وجود دارد، گفت: افزون بر 30 درصد قنوات اين استان به دليل خشكسالي هاي پي در پي در چند ساله اخير خشك شده است.

وی طول قنات هاي سيستان و بلوچستان را دو هزار و 327 كيلومتر اعلام كرد و اظهار داشت: اين استان جزو استان هاي قنات خيز كشور محسوب مي شود، به گونه اي كه رتبه ششم كشور در تعداد و رتبه چهارم در وابستگي به آب قنات را دارد.

وي ادامه داد: طويل ترين قنات سيستان و بلوچستان با حدود 25 كيلومتر و پر آب ترين قنات ها با آب دهي متوسط 300 ليتر در ثانيه در شهرستان سراوان واقع شده است.

مدير آب و خاك و امور فني و مهندسي سازمان جهاد كشاورزي استان سيستان و بلوچستان بيان كرد: آب قنوات استان در بخش شرب و كشاورزي و دامي مورد بهره برداري قرار مي گيرد.

وي با بيان اينكه قنوات استان در اثر خشكسالي هاي متمادي و سيلاب هاي فصلي آسيب فراوان ديده افزود: با توجه به اهميت و نقش قنات ها در تأمين آب، هر ساله اين سازمان طرح مرمت و بازسازي قنوات را از محل اعتبارات استاني و ملي در دستور كار قرار مي دهد.

يادگارزايي در پایان خاطرنشان ساخت: با توجه به ميزان خسارت هاي وارده به قنوات استان در اثر خشكسالي هاي اخير و كثرت درخواست هاي كشاورزان و كمبود اعتبارات، احياء قنوات بدون مشاركت بهره برداران قنات به ويژه در امر لايروبي سالانه قنات كه هر ساله در فصل زمستان انجام مي گردد، ميسر نخواهد بود.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار