کد خبر: ۳۹۲۰۶
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵- ۱۵:۳۸
مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري كهگيلويه و بويراحمد:
مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري كهگيلويه و بويراحمد گفت: كاشت گياهان دارويي در دو هزار هكتار توسط خود مردم، سياستي است كه در آن تلاش مي‌كنيم تا مردم از طبيعت صاحب درآمد شوند و خودشان آن را حفظ كنند.

مديركل منابع طبيعي كهگيلويه و بويراحمد پيشگيري از تخريب منابع ملي، پيوند آن با معيشت مردم و ورود و مبارزه قاطعانه در ابتداي تخريب و تصرف‌ها را از رويكردهاي كاري جديد خود و همكارانش خواند.

به گزارش ایانا از روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان كهگيلويه و بويراحمد، عزت‌الله بهشتي‌فر در نخستين نشست هم‌انديشي اعضاي ستاد برگزاري هفته منابع طبيعي اظهار كرد: حفظ منابع طبيعي بدون درنظر گرفتن معيشت مردم امكان‌ناپذير است.

وی افزود: تا الان در اين حوزه مهم، بيشتر به دنبال معلول‌ها بوديم كه فلاني درختي تخريب كرده و بايد زندان برود ولي اكنون اين رويه تغيیر كرده و پيشگيري از تخريب منابع ملي و همچنين ورود به موقع در هنگام بروز تخلف، تصرف و ساخت و سازها در عرصه‌هاي ملي در دستور كار قرار گرفته است.

مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري كهگيلويه و بويراحمد گفت: اينكه درختي كاشته شود، چندساله شود و بعد توسط يك سودجو تخريب شود و تازه بخواهيم عليه آن طرح شكايت كنيم، چاره‌ساز نيست، بلكه بايد در همان ابتداي غرس غير قانوني نهال يا تخريب و تصرف و يا ساخت و ساز در زمين‌هاي ملي، برخورد و اقدام به قلع و قمع كنيم.

بهشتي گفت: در همين راستا، كاشت گياهان دارويي در دو هزار هكتار توسط خود مردم، سياستي است كه در آن تلاش مي‌كنيم تا مردم از طبيعت صاحب درآمد شوند و خودشان آن را حفظ كنند.

وي از عقد تفاهم‌نامه با بنیاد بركت براي كاشت چهار هزار هكتار گياه دارويي در اراضي ملي منطقه محروم ديشموك خبر داد و گفت: اين كارها علاوه بر حفظ منابع طبيعي، به محروميت‌زدايي هم كمك مي‌كنند.

مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري كهگيلويه و بويراحمد اهميت بيشتر به رسانه و كارهاي فرهنگ‌سازي را از ديگر تغييرات رويكردي در اين اداره‌كل برشمرد و تصريح كرد: دوره برخوردهاي قهري گذشته است و همه بايد بدانيم كه يك اداره‌ كل به تنهايي قادر به حفظ عرصه‌هاي جنگلي و مرتعي اين استان نيست.

بهشتي ادامه داد: اين اداره‌ كل از هر شيوه‌اي كه به افزايش جذب مردم و مشاركت آن‌ها در حفاظت از منابع طبيعي منجر شود، استقبال مي‌كند.

وي همچنين از تبديل محوطه‌ و حريم امامزاده‌ها به پارك جنگلي و غرس نهال‌هاي بومي همچون "كٌنار" خبر داد.

وی با تشريح روزشمار هفته منابع طبيعي در اسفندماه، بر برگزاري باشكوه اين هفته تأكيد كرد.

اين نشست به رياست رئيس سازمان جهاد كشاورزي و رئيس ستاد هفته منابع طبيعي و با حضور اعضاي اين ستاد برگزار شد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار