کد خبر: ۳۹۲۷۳
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵- ۱۴:۴۳
محققان دانشگاه سانتیاگو اسپانیا اعلام کردند:
افرادی که در مناطق شهری زندگی می‌کنند، به‌شدت در معرض آلودگی نوری قرار دارند. برای نمونه صور فلکی در شهرهای نورانی غیرقابل تشخیص هستند، در حالی که ساکنان روستاممکن است حنی متوجه وخامت این شرایط در طول سال نشوند.


افرادی که در مناطق شهری زندگی می‌کنند، به‌شدت در معرض آلودگی نوری قرار دارند. برای نمونه صور فلکی در شهرهای نورانی غیرقابل تشخیص هستند، در حالی که ساکنان روستاممکن است حنی متوجه وخامت این شرایط در طول سال نشوند.

به گزارش ایانا از وب‌سایت Pollution Solutions، تا به حال اطلاعات دقیق کمی درباره آلودگی نوری ارائه شده است . با این حال، یک مطالعه جدید از دانشگاه سانتیاگو در اسپانیا این پدیده را بررسی و ادعا کرده که در برخی از نقاط جهان، آسمان 23 بار روشن تر از زمانی است که منبع نور ساخته ی دست انسان وجود داشته باشد.

هر چند نور به عنوان نمادی از پیشرفت و نوآوری به شمار می رود، اما بیش از حد مقدار، می تواند بر محیط اطراف ما اثرات سوء داشته باشد.

در یک شب صاف و بدون ماه در آسمان، با توجه به شرایط کنونی، نقاط آسمان بین 14 تا 23 برابر روشن تر از شبی است که به طور طبیعی تاریک است. این در حالی است که، این مقدار در مناطق حومه شهرها به هفت یا هشت برابر حالت طبیعی می رسد.

همچنین بررسی ها در منطقه ای در گالیسیا اسپانیا ، با مطالعه 14 ایستگاه نظارتی مستقل انجام شد و نویسندگان مطالعه یاد شده معتقدند که یافته هایشان می تواند در سطح اروپا و حتی در سطح جهان تعمیم داده شود.

بارا "Bara"، از محققان دانشگاه سانتیاگو توضیح داد: "با توجه به گسترش سیستم های روشنایی در فضای باز، تاریکی طبیعی، امروزه در مناطق زیادی از جهان در معرض خطر قرار دارد."


اثرات آلودگی نوری

در حالی که اثرات آلودگی نوری هنوز به طور روشن مشخص نشده است، اما دانشمندان و پزشکان پیش بینی می کنند که این نوع آلودگی می تواند روی سلامت انسان تاثیر بگذارد، که باعث سردرد، میگرن، افزایش سطح اضطراب و ناتوانی در عملکرد جنسی می شود.

همچنین انتظار می رود تاثیر منفی روی طبیعت بگذارد. در اوایل سال جاری، مطالعه نشان داد که آلودگی نوری بریتانیا باعث شده بود بهار یک هفته زودتر از حالت طبیعی، آغاز شود، که در نتیجه می تواند روی چرخه ی زندگی و عادات حیوانات و گیاهان بی شماری تاثیرگذار باشد.

یا می تواند به کاهش گلدهی میان گیاهان خاصی مانند نخود و لوبیا، که تاثیر قابل توجهی در زنجیره غذایی دارند، بینجامد و در نهایت روی سلامت انسان ها تاثیر بگذارد./

ترجمه: فرحناز سپهری

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار