کد خبر: ۳۹۳۳۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵- ۱۲:۵۵
معاون وزیر جهاد کشاورزی در نخستین همایش توانمندی‌های مراکز کشت بافت عنوان کرد:
هرساله حجم زیادی ارز به جهت واردات پایه گیاهان باغی و زراعی از کشور خارج می‌شود که می‌توان با استفاده از کشت بافت، از خروج این ارز جلوگیری کرد.


هرساله حجم زیادی ارز به جهت واردات پایه گیاهان باغی و زراعی از کشور خارج می‌شود که می‌توان با استفاده از کشت بافت، از خروج این ارز جلوگیری کرد.

به گزارش خبرنگار ایانا، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در نخستین همایش توانمندی‌های مراکز کشت بافت با بیان اینکه در روش کشت بافت،‌ گیاهان حاصل دارای اصالت نژاد و سلامت بسیار بالای هستند، گفت: تنها راه جلوگیری از واردات ایجاد شرایط رقابتی است تا تولیدکنندگان بتوانند در این راستا به تولیدات خود ادامه دهند.

محمدعلی طهماسبی افزود: کشت بافت گیاهی، تکنیکی است که به ازدیاد سریع گیاهانی یک دست و عاری از ویروس و بیماری در تولید گیاهان منجرب می‌شود.

وی بیان کرد: روش کشت بافت سرعت تکثیر انبوه گیاهانی که در معرض انقراض قرار دارند را افزایش می‌دهد و می‌تواند در همه عرصه‌های جنگلی،‌ مرتعی و گیاهان زراعی و باغی مورد استفاده قرار ‌گیرد.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: همچنین روش کشت بافت می تواند در توسعه تولید برخی گیاهان که از نظر تجاری برای کشور اهمیت دارند و از خشکسالی مراتع دچار آسیب شده‌اند، مفید واقع شود.

طهماسبی با بیان اینکه توسعه این فعالیت و سرمایه‌گذاری تنها در قالب یک زنجیره امکان‌پذیر است، تأکید کرد: تمام حلقه‌های درگیر در این فعالیت ازجمله مؤسسه تحقیقات، ثبت گواهی بذر و نهال یا بخش خصوصی برای دستیابی به گیاهان اصیل و سالم باید در قالب یک زنجیره فعالیت کنند.

وی یادآور شد: طی چند سال اخیر 67 شرکت بخش خصوصی و دانش‌بنیان در کشور فعال شده‌اند و به‌دلیل حضور افراد تحصیل‌کرده و متخصص در این شرکت‌ها از پیشرفت خوبی هم برخوردار بوده‌اند.

طهماسبی در پایان اظهار داشت: تولید گیاهان زینتی، دارویی، زراعی، جنگلی، گرمسیری و نیمه‌گرمسیری و همچنین گیاهان سرد و معتدل با توسعه کشت بافت امکان‌پذیر است و به همین خاطر این روش باید جایگزین روش‌های سنتی شود./

G-951022-02

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: