کد خبر: ۳۹۳۵۸
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵- ۱۵:۲۶
درس‌هایی از انقلاب سبز چین برای صنعتی شدن کشاورزی آفریقا
شرکت‌کنندگان در کنفرانس اقتصادی آفریقایی 2016 (از پنجم تا هفتم دسامبر 2016 در ابوجا نیجریه برگزار شد) بر این باور بودند که آینده مثبت برای کشاورزان خرده‌پا در این قاره پیش‌بینی می‌شود. آنها فکر می‌کنند کشورهای آفریقایی می‌توانند با استفاده از انقلاب سبز در آسیا و استفاده از درس‌های آموخته‌شده به افزایش بهره‌وری خود اقدام کنند.


شرکت‌کنندگان در کنفرانس اقتصادی آفریقایی 2016 (از پنجم تا هفتم دسامبر 2016 در ابوجا نیجریه برگزار شد) بر این باور بودند که آینده مثبت برای کشاورزان خرده‌پا در این قاره پیش‌بینی می‌شود. آنها فکر می‌کنند کشورهای آفریقایی می‌توانند با استفاده از انقلاب سبز در آسیا و استفاده از درس‌های آموخته‌شده به افزایش بهره‌وری خود اقدام کنند.

به گزارش ایانا از وب‌سایت آل‌آفریکن، ناظر جلسه، پائول اموزا "Paul Amaza"، استاد دانشگاه جوز، نیجریه، بر تجارب و آموزه‌ها که می‌تواند نقش مهمی در کشاورزی بازی کند، تأکید کرد و افزود: "خاک آفریقا متفاوت است و نیاز به یک رویکرد مناسب‌تر دارد."

او درباره اینکه آسیا چگونه توانسته از انقلاب سبز سود ببرد صحبت کرد، انقلابی که در دهه 1960 آغاز شد و به افزایش بهره‌وری کشاورزی که نتیجه پیشرفت و توسعه محصولات پربازده بود، انجامید و باعث شد تا تولید مقادیر بیشتر مواد غذایی را فراهم کند.

استاد دانشگاه جوز گفت: "نتیجه انقلاب سبز در 25 سال در شرق آسیا باعث شد تا مواد غذایی مازاد در منطقه تولید شود. پیش رفتن کشورها به سمت خودکفایی در مواد غذایی، به‌طوری‌که تولید غلات کشورهای آسیایی بین سال‌های 1970 و 1995 به دو برابر رسید، در حالی که مساحت کل زمین کشت شده تنها افزایش چهار درصدی داشت. علاوه بر این، انقلاب سبز به طور عمده روی گندم آبی و برنج همراه با انواع محصول بهبود یافته متمرکز شد." وی تاکید کرد که چگونه مکانیزاسیون می تواند نقش مهمی در افزایش بهره وری در میان کشاورزان خرده پا بازی کند.

شیائوبو ژانگ، استاد مرکز تحقیقات اقتصادی چین دانشگاه پکین، بر مزایای مکانیزاسیون کشاورزی فرا منطقه ای تاکید کرد. وی مقیاس تولید کم را به عنوان یک محدودیت عمده نزد کشاورزان خرده پا در کشورهای در حال توسعه برشمرد، اما از آن سو کشاورزان خرده پا به عنوان امید کشاورزی در آفریقا شناخته شده اند.

همچنین وی با نظریه این که کشاورزی آفریقا در مزارع بزرگ نهفته است، موافق نبود.

وی تأکید کرد: "نکته کلیدی این است که بهره وری کشاورزان خرده پا باید افزایش یابد که این کلیدی برای رشد فراگیر است چرا که بسیاری از کشاورزان آفریقا خرده پا هستند. اگر بتوان راه هایی یافت تا به بهبود بهره وری آن ها بینجامد، می‌توان به کاهش نابرابری، افزایش درآمد و کاهش فقر کمک کرد."

وی در مورد امکانات مکانیزاسیون صحبت کرد و ابراز امیدواری کرد که از آن می توان در موضوع نابرابری و توانمند سازی کشاورزان روستایی بهره برد.

وی ادامه داد: "نگرانی در بسیاری از کشورهای آفریقایی این است که ممکن است با ترویج مکانیزاسیون افراد شغلشان را از دست دهند، اما استدلال من این است که این گونه نیست. چراکه در زمان برداشت محصول، تقریبا تمام کشورهای آفریقایی با کمبود نیروی کار مواجه هستند."

بنابراین اگر بتوان مکانیزاسیون افزایش یابد زمین بیشتر به کشاورزی اختصاص داده شده وبه حل کمبود نیروی کار در زمان برداشت کمک می کند، همچنین در زمان برداشت افراد مجبور می شوند برای بازگشت به شهر از محل کار مرخصی بگیرند و این باعث اختلال در تولیدات صنعتی می شود. بنابراین، این مشکل می تواند از طریق مکانیزاسیون حل شود."

ژانگ نمونه هایی بیان کرد از جمله این که در چین با اینکه خانواده‌ها مالکیت تراکتور را در اختیار ندارند، اما آنها به‌راحتی می‌توانند دسترسی به خدمات ازجمله شخم زدن زمین را داشته باشند.

او از دولت‌ها خواست تا به گسترش بازار (ایجاد معامله گران و انجمن های تولید، سیستم های اطلاعات برای به‌روزرسانی بازار) اقدام کنند.

وی همچنین از آنها خواست تا از چین برای غلبه بر تنگناهای حمل و نقل، ساخت مراکز ذخیره سازی بیشتر، توسعه بخش فرآوری، ارائه زمین رایگان و وام های بانکی درس بگیرند./

ترجمه: فرحناز سپهری

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار