کد خبر: ۴۰۹۸۴
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۵- ۰۱:۱۱


محسن جلال پور
رئیس سابق اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران؛ تولیدکننده و صادرکننده پسته


 پیش‌بینی میزان محصول سال آینده پسته هنوز امکان پذیر نیست اما شواهد حاکی از آن است که در سال 1396، رکورد تولید دهه ٩٠شکسته خواهد شد.

حجم بارش‌های امسال کشور به نسبت سال گذشته، چهار درصد افزایش یافته و در این مدت بیش از 225 میلیارد مترمکعب به ذخایر آبی کشور اضافه شده است. بارندگی‌‌های اخیر اگرچه خساراتی هم به بار آورد و برخی هموطنان را دچار مشکل کرد اما اتفاق خوبی بود که آثار آن در ماه‌های آینده پدیدار خواهد شد. 
تجربه 30 سال کسب وکار در بازار پسته این حس را به من می‌دهد که سال 1396 با در نظر گرفتن چند شرط، می‌تواند سالی متفاوت برای این بازار باشد.
به نظر می‌رسد بعد از چند سال که تقریبا در همه نقاط پسته خیز کشور با کاهش تولید مواجه بودیم، محصول سال آینده قابل توجه باشد.
معمولا زمانی که در اواخر زمستان زمستان شاهد بارندگی‌ خوب و پس از آن، سرد شدن هوا و یخ زدن زمین بوده ایم، به دو دلیل محصول سال بعد هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت وضعیت بهتری داشته است. یخ زدن زمین باران خورده در زمستان، خواب درختان را عمیق‌تر می‌کند و باعث می‌شود خطر سرما زدگی درختان در هفته‌های آینده کاهش پیدا کند. ضمن این که این یخ زدگی باعث از بین رفتن برخی آفات هم می شود و در نهایت، محصول از خطر آفت زدگی و سرما زدگی عبور می‌کند و به فصل برداشت می‌رسد.
با این حال پیش‌بینی میزان محصول سال آینده پسته هنوز امکان پذیر نیست اما شواهد حاکی از آن است که در سال 1396، رکورد تولید دهه ٩٠شکسته خواهد شد.
با این حال نباید از یاد برد که به دلیل مشکلات فراوان ازجمله بحران آب، محصول پسته طی سال های گذشته روند کاهشی داشته و میزان متوسط برداشت درهکتار نیز سیر نزولی داشته است.
ضمن این که باید این نکته را نیز مد نظر داشته باشیم که بارندگی امسال،استثنا بوده و احتمال این که در سال‌های آینده تداوم داشته باشد، بسیار ضعیف است. به این ترتیب نباید به بارندگی های امسال دل خوش کنیم و دوباره در دام مصرف بی رویه منابع آبی و سو مدیریت بیفتیم.
حالا که رحمت طبیعت شامل حال ما شده و احتمالا سالی سبز را پیش رو‌داریم، باید بیشتر نگران باشیم. نگرانی از این جهت که ممکن است همه فراموش کنیم که بارش‌های امسال، می تواند یک اتفاق باشد و ممکن است دوباره در دام مصرف نا معقول بفتیم.
معتقدم سو‌مدیریت، ‌از خشکسالی خطرناک‌تر است. چون با مدیریت درست، می‌شود آثار خشکسالی را کاهش داد اما با مدیریت نادرست نه تنهاهیچ مشکلی از جمله خشکسالی حل نخواهد شد، بلکه از بارندگی های امسال هم چندان بهره ای نخواهیم برد. مثل افزایش قیمت نفت که دولت‌ها را گول می‌زند و باعث می‌شود روی همه سو‌ مدیریت‌ها سرپوشی گذاشته شود. شوخی نیست، چند دهه است که داریم طبیعت و منابع طبیعی را می‌بلعیم و فراموش کرده ایم که این منابع لایزال نیستند و امروز و فردا به پایان می‌رسند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: