کد خبر: ۴۱۴۳۴
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۵- ۱۹:۱۸
مسئول دفتر عشایری جهاد کشاورزی استان یزد گفت: به رغم تداوم خشکسالی و فقیر بودن مراتع، عشایر استان یزد سالانه چهارهزار و 380 تن انواع فرآورده های دامی و لبنی به ارزش بیش از 450 میلیارد ریال تولید و به بازار عرضه می کنند و نقش بسزایی در رشد اقتصاد استان دارند.

مسئول دفتر عشایری جهاد کشاورزی استان یزد گفت: امسال بیش از سه میلیارد ریال تسهیلات به عشایر این استان پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا، حسن زارع بابیان این مطلب اظهار کرد: این تسهیلات با بهره کم به 60 خانوار عشایر شهرستان های ابرکوه و خاتم برای زنجیره تولید گوشت قرمز پرداخت شده است.

وی بابیان اینکه درآمد عشایر استان یزد از طریق پرورش دام سبک است، افزود: همچنین معادل این مبلغ به بخش خدمات رسانی و زیر ساخت های امور عشایر نظیر آبرسانی، حفر چاه مالداری و مرمت راه های عشایری این استان اختصاص یافته است.

زارع تأمین آرد و نهاده های دامی عشایر را یکی از اولویت های استان بیان کرد و افزود: امسال تاکنون بیش از 40 تن آرد و یک هزار تن جو مدت دار بین عشایر استان توزیع شده است.

وی تأمین آب مورد نیاز دام عشایر را بسیار ضروری خواند و ادامه داد: امسال یکهزار و 400 تانکر 10 هزار لیتری آب برای مصارف دام های عشایر استان یزد توزیع شده است .

این مسئول یادآورشد: جمعیت عشایر استان یزد بیش از شش‌هزار نفر در قالب یکهزار و 240 خانوار و سه ایل بختیاری ، خمسه و قشقایی هستند که به نگهداری 140 هزار رأس دام سبک مشغول هستند.

زارع اضافه کرد: به رغم تداوم خشکسالی و فقیر بودن مراتع، عشایر استان یزد سالانه چهارهزار و 380 تن انواع فرآورده های دامی و لبنی به ارزش بیش از 450 میلیارد ریال تولید و به بازار عرضه می کنند و نقش بسزایی در رشد اقتصاد استان دارند.

وی افزود: عشایر استان علاوه بر فعالیت در امور تولیدات مواد پروتئینی و لبنی نقش بسزایی در فعالیت صنایع دستی بخصوص تولید فرش دستباف دارند، به طوری که 10 درصد سهم تولید این صنایع دستی را در استان دارند.

این مسئول با اشاره به اهمیت بیمه عشایری خاطرنشان کرد: علاوه بر 70 درصدی عشایر که زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفتند، 40 درصد از دام آنها نیز در برابر حوادث مختلف بیمه شدند.

عشایر ابرکوه با 420 خانوار و دو هزار نفر جمعیت در مناطق هارونی، اسفندآباد و فراغه زندگی می کنند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار