کد خبر: ۴۱۷۳۴
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۵- ۰۹:۱۱
با حضور وزیر جهاد کشاورزی و وزیر انرژی و ذغال سنگ اوکراین؛
در پایان ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و اوکراین با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و ایگور ناسالیک وزیر انرژی و ذغال سنگ این کشور، سند یادداشت تفاهم گسترش همکاری ها امضا شد.


در پایان ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و اوکراین با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و ایگور ناسالیک وزیر انرژی و ذغال سنگ این کشور، سند یادداشت تفاهم گسترش همکاری ها امضا شد.
به گزارش ایانا از وزارت جهاد کشاورزی، این سند که روز آدینه با حضور محمد بهشتی منفرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در اوکراین امضا شد، در برگیرنده توسعه همکاری ها در زمینه های کشاورزی، سرمایه گذاری و مالی، تجاری، اتاق های بازرگانی، صنعتی و معدنی، فولاسازی، ماشین آلات، زمین شناسی، بانکی، نفت و گاز، پتروشیمی، حمل و نقل، گردشگری، بهداشت، ورزش و جوانان، ارتباطات و خدمات مشاوره مهندسی است.
حجتی وزیر جهاد کشاورزی و رئیس هیات ایرانی ضمن قدردانی از برنامه ریزی مناسب طرف اوکراینی برای هیات ایرانی، ابراز امیدواری کرد، برگزاری این اجلاس بتواند مسیر جدیدی در همکاری های دو کشور بگشاید.
وی همچنین زمینه های مشترک همکاری های دو کشور به ویژه در بخش کشاورزی را فراوان توصیف و بر لزوم بهره مندی از این اشترکات در راستای منافع دو ملت تاکید کرد.
در این نشست همچنین ناسالیک وزیر انرژی و ذغال سنگ اوکراین ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این اجلاس اعلام کرد که نتیجه نشست چشم انداز روشنی در مناسبات دو کشور خواهد داشت.
وی اعلام کرد مقامات اوکراینی به گسترش روابط با ایران علاقه دارند و باید تلاش کرد از همه ظرفیت های موجود در این راستا استفاده شود.
دیروز نیز نشست مشترک بازرگانان و فعالان اقتصادی ایران و اوکراین با حضور محمود حجتی در شهر کی یف برگزار شد که در آن شماری از مقام های کشاورزی، اقتصادی و صنعتی اوکراین، سرگئی بوردیلیاک سفیر این کشور در ایران و سفیر جمهوری اسلامی حضور داشتند.
رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری ها در این نشست، ضمن برشمردن ظرفیت ها و توانمندی های دو کشور بویژه در بخش کشاورزی، خواستار تلاش دو طرف برای توسعه و گسترش بیش از پیش مناسبات در زمینه های مرتبط شد.
براساس برنامه اعلام شده، در جریان سفر چهار روزه وزیر جهادکشاورزی و هیات 40 نفره همراه که از چهارشنبه آغاز شده است، افزون بر نشست کمیسیون مشترک مذاکرات با مقام های اوکراینی، برنامه های بازدید از واحدهای مختلف تولیدی تدارک دیده شده است.
ملاقات با معاون اول نخست وزیر و وزیرتوسعه اقتصای، وزیر انرژی و ذغال سنگ، وزیر کشاورزی و مواد غذایی و برخی دیگر از مقام های اوکراین و بازدید از چند مجموعه کشاورزی، باغداری و دامپروری اوکراین نیز از جمله برنامه های اعلام شده است.
هیات ایران متشکل از نمایندگان نهادها و وزارتخانه های مختلف، بخش خصوصی و نیز گروهی از اتاق بازرگانی تشکیل شده است که برای افزایش همکاری های اقتصادی و صنعتی با همتایان خود مذاکره می کنند.
اوکراین در شرق اروپا که کناره دریای سیاه و آزوف قرار دارد با روسیه، بلاروس، لهستان، اسلوواکی، مجارستان، رومانی و مولداوی هم‌مرز است.
این کشور با مساحت 603 هزار و 268 کیلومتر مربع که اکنون حدود 46 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد، سال 1991 با فروپاشی شوروی استقلال یافت./
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار