کد خبر: ۴۱۸۶۵
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۵- ۱۲:۵۱
تغییر ترکیب گونه‌ای تحت تأثیر سوخت‌های فسیلی
مطالعات انجام‌شده در مناطق حومه شهرها و روستاهای بریتانیا نشان می‌دهد که آلودگی هوا، باعث از بین رفتن گل‌های وحشی شده است. در واقع آلودگی هوا با اثر مخرب بر گل‌های وحشی ضمن از بین بردن این گونه‌ها، باعث رشد گیاهان جایگزین می‌شود.

مطالعات انجام‌شده در مناطق حومه شهرها و روستاهای بریتانیا نشان می‌دهد که آلودگی هوا، باعث از بین رفتن گل‌های وحشی شده است. در واقع آلودگی هوا با اثر مخرب بر گل‌های وحشی ضمن از بین بردن این گونه‌ها، باعث رشد گیاهان جایگزین می‌شود.

به گزارش ایانا از ایندیپندنت، گزارش گروه‌های محیط زیستی بریتانیا نشان می‌دهد که 90 درصد از چند زیستگاه حساس مطالعه شده و 63 درصد از کل اراضی این کشور، تحت تاثیر انتشار نیتروژن از سوخت‌های فسیلی و کودها هستند.

نیتروژن نوعی کود است ولی گیاهان نسبت به میزان این ماده در خاک حساس هستند. در این مطالعه مشخص شد که 37 درصد گیاهان گل‌دار بریتانیا با شرایط کم نیتروژن سازگار هستند، در حالی‌که مثلا گیاه گزنه به نیتروژن بالا در خاک برای رشد نیاز دارد.

دکتر ترور دنیس متخصص گیاه شناسی می‌گوید: "مبالغه کردن درباره تاثیرات مخرب رسوب نیتروژن بر گل‌های وحشی و گیاهان دیگر، قارچ‌ها و در کل بر روی اکوسیستم گسترده سخت است. با این حال این گزارش به سادگی نشان می‌دهد که رسوب نیتروژن ممکن است تهدید بسیار جدی برای زیستگاه‌های نیمه طبیعی باشد".

دنیس متخصص گیاه شناسی ادامه می‌دهد که در آغاز بهار حومه شهرها و مناطق طبیعی همیشه زیبا به نظر می‌رسند ولی این ممکن است با حقیقت کمی متفاوت باشد. ولی برخی از گونه‌ها که به درصد بالای نیتروژن در خاک حساس هستند از بین رفته و جای خود را به گونه‌های دیگر سازگار با نیتروژن بالا در خاک می‌دهند.

به عقیده دنیس فعالیت‌های انسانی در حال تغذیه اجباری طبیعت با رژیم غذایی غنی از مواد مغذی است که می‌تواند تاثیر ویرانگر داشته باشد. او اضافه می‌کند که تاثیر آلودگی هوا بر انسان‌ها به خوبی مستند شده‌ است. تخمین مرگ زود رس ده‌ها هزار نفر هرساله به دلیل انتشار گازهای آلاینده از سوخت‌های فسیلی است. ولی این تاثیر از بسیاری از جنبه‌های اثر بر طبیعت ناشناخته مانده است.

در این گزارش منتشره به نام "ما نیاز به صحبت در مورد نیتروژن داریم" در ارتباط با تاثیر این ماده بر روی گیاهان گل استکانی گرد و نوعی گیاه سه پره چندساله مطالعه شده است.

گروه‌های محیط زیستی ضمن ابراز نگرانی از تغییر پوشش گیاهی بر اثر آلودگی هوا از سیاست گذاران، مالکان صنایع و مدیران درخواست کرده‌اند تا به فکر ایجاد تغییراتی برای کنترل انتشار نیتروژن و آلودگی هوا برای حفظ ماهیت اکوسیستم‌ها باشند./


ترجمه: شهره صدری‌خانلو

L-951223-03

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار