کد خبر: ۴۱۹۸۲
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵- ۱۰:۰۴
محقق مرکزتحقیقات وآموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران از ظهور زودهنگام بیماری اسکروتینیا در مزارع کلزای استان خبر داد.

محقق مرکزتحقیقات وآموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران از ظهور زودهنگام بیماری اسکروتینیا در مزارع کلزای استان خبر داد.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، دلیلی در جلسه کمتیه گیاهپزشکی دانه روغنی کلزا که با موضوع مدیریت عوامل خسارتزای کلزا برگزار شد درخصوص بیماری اسکروتینیا گفت: این بیماری در سال های قبل در مرحله ساقه دهی و گلدهی ظاهر می شد، اما در سال جاری به دلیل بروز سرما و تشدید جوانه زنی اسکروت ها و آسیب دیدگی برگ ها، ظهور زود هنگام بیماری قبل از گلدهی و عموماً در مزارع خشکه زاری مشاهده شد.

محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران توصیه کرد: برای پیشگیری و کاهش خسارت، مبارزه شیمیایی در مزارع خشکه زاری با بررسی کارشناسی و زمانی که 20 درصد گل ها ظاهر شدند با قارچکش های مناسب نظیر فولیکور صورت پذیرد.

براری درخصوص آفت سوسک گرده خوار ریز کلزا گفت: این آفت تک نسلی بوده که از اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه حشره کامل از گرده کلزا تغذیه و بیشترین جمعیت و خسارت را روی مزارع دیر کاشت ایجاد می کند.

وی درباره نرم مبارزه با آفت یاد شده گفت: مبارزه شیمیایی زمانی توصیه می شود که روی هر بوته حدود 7 تا 8 عدد سوسک روی هر ساقه مشاهده شود.

محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران استفاده از حشره کش بیسکایا به میزان 350  سی سی یا کونفیدور به میزان یک لیتر در هکتار را برای مبارزه با آفت توصیه و خاطرنشان کرد: ممکن است در اواخر مرحله گلدهی  روی هر ساقه  تا 15 عدد سوسک مشاهده شود ولی نیاز به مبارزه شیمیایی نیست.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار