کد خبر: ۴۲۰۴۱
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵- ۱۱:۱۱
علیرضا صفاخو

نرم نرمک می رسد سال جدید ... پرونده هرآنچه در سال گذشته رخ داد، به تاریخ می پیوندد و سررسیدهای تازه سال جدید خورشیدی گشوده می شود. سالی که گذشت، سال پرحادثه ای بود از بحر امید. حادثه های تلخ و شیرینی که برخی اندوه بار و البته بعضی هم نشاط آفرین بودند در سرزمین مغموم ایران. سرزمینی که به گواه جامعه شناسان و روان شناسان، نه از برای حوادث و رکود اقتصادی و فعالیت های شاد هنری و اجتماعی، بلکه از برای خلق و خوی تاریخی ایرانیان که بررسی ریشه آن محل بحث یادداشت پایان سالی نگارنده نیست و نگارنده شخصا در طول دوران 17 ساله فعالیت روزنامه نگاری کشاورزی و صنایع غذایی، تلاطم ها دیده و شنیده ام از اندرونی و بیرونی های حوزه های خبری! سال هایی با سنگینی بار حجم اخبار حوادث ناخوش کشاورزی و سال هایی با سنگینی وزن اخبار به سمت اخبار خوش.

در این میان، سالی که گذشت نیز سالی بود که در حوزه های مختلف، خوش خبری ها و بد خبری هایی به گوش رسید که شاید در سلایق هر شنونده ای اولویت تعیین خوش و ناخوشی آن ها یکسان نباشد و قصد نگارنده نیز تحمیل سلیقه خود به عنوان حکم قطعی نیست؛ اما اگر از دید تجربی یک روزنامه نگار به آنچه رخ داد و نداد بنگریم؛ در حوزه اقتصادی، گشایش بیش تر مرزهای تجاری و بده بستان های مالی با جهان بین الملل، وجه پر رنگ اتفاق های مهم سال 95 بود. سالی که بخش کشاورزی و صنایع وابسته اش از آن بی نصیب نماندند و رفت و آمد های مشهود و متعددد هیات های خارجی به ایران و بالعکس فزونی گرفت که درعاقبت این تفاهم ها، رد و بدل شد تفاهم نامه هایی بسیار. از مذاکرات و اجرایی شدن کشت های فراسرزمینی در کشورهای هدف گرفته تا مشارکت گسترده موسسه های تحقیقاتی و تجاری اروپایی و ... در ایران که در بخش زراعت و باغبانی با استفاده از ارقام تازه وارد فازی شد که خوداتکایی گندم کشورمان با وجود کاهش سطح زیر کشت و بحران کم آبی از نتایج سحر آن است و افزایش تولید گوشت قرمز و صادرات دام زنده که مرهون آغاز اصلاحات ژنتیکی دام ها و جهش یافتن تلاش ها برای تنوع ژنتیکی در کشور و پرورش بزهای بازیگوشی است که شیر و گوشت این دام چابک نیز دیر یا زود، قوت پررنگ یکی دو سال پیش رو خواهد شد. اگرچه روند پر افتخار رونق صادرات دام زنده با جریان سازی های شدید و پشت پرده دلالان در رسانه ها ی جناح مخالف دولت متوقف شد، اما از انصاف نگذریم در مورد حوزه دامپروری، باید به هوشمندی معاونت امور دام و سازمان دامپزشکی کشور بالید که با اعتماد و واگذاری بسیاری از امور به تشکل های تولیدی، هجوم گسترده بیماری آنفلوآنزای پرندگان به آسمان ایران درعین کمبود بودجه لازم، باعث برهم زدن ثبات گوشت مرغ در بازار نشد. توفیقی که دست کم تا این لحظه، وزارت جهاد کشاورزی در امر تنظیم بازار پرتقال نیز به دست آورده است و بدون واهمه از جوسازی های مدعیان حمایت از تولید و سوء استفاده از شعار ارزشی اقتصاد مقاومتی، خواب دلالان هر ساله شب عید را بدخواب کرده و خواب سیاستمداران کمین کرده برای انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در اردیبهشت سال 96 را آشفته خاطر!

در سالی که گذشت، مناسبات وزارت جهاد کشاورزی و کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی نیز وارد فاز متمایزی نسبت به سال های گذشته شد و وزیر جهاد کشاورزی با قرار دادن نام دبیر کل کانون انجمن های صنایع غذایی در فهرست افراد دولتی هیات اعزامی در مذاکرات، اوج اعتماد خود را به نماینده بخش خصوصی صنعتی که پیش از این، برخی انگ خصومت ذاتی وزیر جهاد کشاورزی با صنعت آن ها را جعل و نشر می کردند، نشان داد. صنعتی که امسال به درک نزدیک تری با وزیر متولی تولید غذا (از مزرعه تا تحویل به حلقه بازار) رسید. تا آنجا که غلامعلی سلیمانی، بانی تولید لبنیات پاستوریزه نوین در ایران و بنیانگذار یکی از شناخته شده ترین برندهای صنایع لبنی کشور، پس از توفیق در صادرات پنیر به کشور آمریکا، آن هم در اوج کج خلقی های دونالد ترامپ با ایران، طی مصاحبه ای رسمی از نقش موثر 2 وزیر که یکی از آن ها وزیر جهاد کشاورزی بود، ستایش رسمی کرد که امری نادر بود در ادبیات مدیران صنعت غذا. یا توفیق مجموعه خلق شده مرتضی سلطانی بنیانگذار یکی از برندهای موفق صنعت ماکارونی که موفق به راه اندازی رسمی نخستین پالایشگاه غلات در کشور و صادرات فرآورده فروکتوز به سایر کشورها نیز شد.

در این وادی، فارغ از این دستاوردها که مثال های نظیر آن پرشمار بوده و هست، از آنجا که شرقی‌ها معتقدند اتفاقات هر سال از شخصیت حیوان نمادینش تأثیر می‌گیرد، پس باید امید داشت که در سال خروس، چشم انتظار برخی اتفاق های تازه در حوزه کشاورزی باشیم که بنیان بسیاری از آن ها در چند سال اخیر صدارت محمود حجتی و یاران با وفایش رقم خورد. سالی که برای ما ایرانی‌ها از نوروز ۹۶ آغاز می‌شود و برای کشورهای با تقویم میلادی از اول ژانویه ۲۰۱۷ شروع شده است.

در واقع با توجه به این که خروس، نشانه‌ای از سپیده‌دم، بیداری، پیروزی و موفقیت است و از آن به عنوان "طبل جهان" هم نام برده می شود که با بانگ خود به وقت طلوع خورشید، پیروزی روشنایی بر تاریکی را خبر می‌دهد؛ لذا براساس تعالیم فنگ‌شویی و با توجه به عنصر سال خروس، امید می رود سرمایه‌گذاران کشاورزی نیز پروژه‌های خود را با مراعات نیازها و مختصات بازار داخلی و بین المللی سریع تر شروع کنند، چرا که هفته‌های آخر هر فصل، زمان ثبات انرژی و کارهاست. سالی که می توان پس از رفع برخی ایرادات ناشی از ساختار به هم ریخته دهه های گذشته که انتظارهم نمی رود با ایرادات نظام اقتصادی و حتا سیاسی و اجتماعی کشور به سرعت رفع و رجوع شود، شاید بتوان آن را سال "خروش خروس" نامید./

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: