کد خبر: ۴۲۱۱۴
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۶- ۱۴:۱۸
 همزمان با سفر رئیس جمهوری به کردستان، پنج طرح بزرگ مقیاس در بخش آب روز شنبه با حضور وزیر نیرو، با اشتغالزایی سه هزار و 453 نفر و 100 میلیارد تومان هزینه، به صورت ویدیو کنفرانس در شهرهای مختلف استان به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا این طرح ها شامل آبگیری سد مخزنی چراغ ویس سقز، شبکه آبیاری و زهکشی سد زیویه کامیاران، آبرسانی به شهر سقز از سد چراغ ویس، پایان عملیات اجرایی سد قوچم دهگلان، بهره برداری از تصفبه خانه فاضلاب شهر سریش آباد است. 
سد چراغ ویس شهرستان سقز با حجم مخزن 86 میلیون مترمکعب با هدف تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی شهرستان سقز، با اعتباری بیش از هزار و 740 میلیارد ریال امروز در سفر رئیس جمهوری و با حضور وزیر نیرو آبگیری شد. 
خط انتقال آب شرب شهر سقز به طول 26.1 کیلومتر با ظرفیت انتقال هزار و 200 لیتر در ثانیه معادل 33 میلیون متر مکعب در سال با اعتباری بیش از 440 میلیارد ریال اجرا شده است. 
شبکه پایاب سد زیویه نیز با اعتباری بیش از 270 میلیارد ریال با هدف ارتقای سیستم آبیاری سنتی به تحت فشار، اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم در زمینه باغداری، کشاورزی و صنایع وابسته با همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان کردستان به بهره برداری رسید. 
با افتتاح این طرح، آب هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست به میزان 12 میلیون مترمکعب در سال جهت توسعه و بهبود کشاورزی، تامین شد. 
در سفر رئیس جمهوری و هیات همراه به کردستان چند طرح بزرگ صنعتی، کشاورزی، انرژی و عمرانی به ارزش بیش از 27 هزار و 500 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد. 
میزان اشتغال زایی این طرح ها 6 هزار شغل مستقیم است که شامل پنج طرح بزرگ صنعتی از جمله کارخانه های لاستیک بارز کردستان، تولیدی های کنسانتره آهن صبانور و کیمیا معادن سپاهان و کیمیا کاشت اطبا، آبگیری دو سد مخزنی چراغ ویس سقز و سد زیویه کامیاران است. 
تکمیل 18.5 کیلومتر از کریدور شمال-جنوب کشور (مسیر سنندج-دیواندره)، تکمیل 30 کیلومتر راه روستایی، تکمیل یک هزار و 170 واحد مسکن مهر، آبرسانی از سد چراغ ویس به شهر سقز، پایان عملیات اجرایی سد قوچم دهگلان، بهره برداری از تصفیه خانه سریش آباد از دیگر طرح هایی است که امروز با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری می رسد. 
بهره برداری از چهار طرح احداث و افزایش پست های برق استان شامل پست های 63.20 کیلووات بهاران سنندج، نظام آباد قروه، نگل سرآوباد و مریوان، افتتاح هفت طرح مخابراتی در قالب 833 طرح ایجادی و توسعه ای و احداث 100 ایستگاه دیجیتال روستایی صدا و سیما از دیگر برنامه های سفر رئیس جمهور به کردستان است. 
آغاز عملیات اجرایی باند دوم گردنه صلوات آباد و محور کامیاران - سروآباد با 760 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده از دیگر برنامه هایی که است در دومین سفر رئیس جمهوری به کردستان برنامه ریزی شده است. 
رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید در نخستین سفر خود به کردستان روز یکشنبه چهارم مرداد 1394 مهمان مردم استان بودند. 
طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 1395، جمعیت کردستان یک میلیون و 603 هزار و 11 نفر است که از این تعداد 70.8 درصد در مناطق شهری و 29.2 درصد هم در مناطق روستایی استان ساکن هستند. 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار