کد خبر: ۴۲۱۵۹
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۶- ۲۰:۰۵
به‌دلیل شیوع آنفلوآنزای پرندگان
هرساله شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در بیشتر کشورهای جهان، منجر به اتخاذ تصمیم‌هایی می‌شود که از گسترش آن ممانعت به عمل آید.

هرساله شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در بیشتر کشورهای جهان، منجر به اتخاذ تصمیم‌هایی می‌شود که از گسترش آن ممانعت به عمل آید.

به گزارش ایانا به نقل از freemalaysiatoday، وزارت کشاورزی، آب و محیط زیست عربستان سعودی، پس از هشدار سازمان جهانی بهداشت حیوانات، مبنی بر شیوع آنفلوآنزا، ورود پرندگان زنده از مالزی به این کشور را به طور موقت، ممنوع کرد. این اقدام پیشگیرانه به دلیل شیوع ویروس H5N1 از طرف دولت عربستان به مرحله اجرا گذاشته شده است.

بر اساس گزارش عرب نیوز، وزارت کشاورزی، آب و محیط زیست عربستان، ورود تمام محموله‌های مرغی از جمله مرغ زنده، تخم مرغ و جوجه از مالزی به این کشور را ممنوع کرده است. البته به نظر می‌رسد این تصمیم در پی خبری باشد که سازمان بهداشت جهانی حیوانات، مبنی بر کشف یک ویروس بسیار پاتوژن در ایالت تنسی آمریکا منتشر کرد. زیرا همین سویه در این ایالت، خسارت‌های سنگینی به صنعت مرغداری وارد کرده و اکنون وارد مالزی شده است.

با این حال، وزارت خدمات دامپزشکی مالزی اعلام کرده که مصرف‌کنندگان می‌توانند از سلامت محصولات مرغ و تخم‌مرغ موجود در بازار این کشور مطمئن باشند. همچنین وزارت امور خارجه این کشور، در اطلاعیه‌ای محصولات عرضه شده توسط مرغداران مالزی را عاری از ویروس H5N1 دانست و سلامت آنها را تأیید کرد.

علاوه بر آن شنیده‌ها حاکی است مسئولان دامپزشکی مالزی، به طور مداوم در حال رصد سالن‌های پرورش و توزیع کنندگان مرغ هستند و حرکت پرندگان را در آسمان این کشور نیز زیر نظر دارند.

وزارت کشاورزی عربستان همچنین لغو ممنوعیت ورود گاو، گوسفند و بز از کویت را با برطرف شدن بیماری لمپی اسکین (بیماری ویروسی بسیار عفونی) در این دام‌ها بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی حیوانات تأیید کرد./

V-960107-01

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: