کد خبر: ۴۲۵۵۰
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۶- ۱۴:۴۲
از مهندسی هندوانه تا هویج بنفش ...
میوه موز قبل از دهه 50 میلادی با موزهایی که امروز می‌شناسیم متفاوت بود. موزها بزرگ‌تر و لذیذتر بودند و در اصطلاح علمی به آنها Gros Michel می‌گفتند. آنها دچار یک بیماری بسیار خطرناک به نام (پاناما) شدند که منجر به از بین رفتن گروس میشل‌ها شد. موزهایی که امروز در بازار وجود دارد از نوع کاوندیش Cavendish در برابر بیماری پاناما مقاوم هستند. با این حال، دانشمندان هنوز نگران هستند که مبادا بیماری پاناما این دسته از موزها را هم از بین ببرد و به تعبیری دیگر موزها برای همیشه از زندگی انسان‌ها محو شوند.

جانی أپل سید درخت سیب را در دورافتاده‌ترین مناطق ایالات متحده آمریکا برد و کاشت و نحوه کاشت و نگهداری از آن را معرفی کرد (او را پدر درخت‌های سیب آمریکا می‌دانند)، سپس آن را به مهاجران جدیدی که به آمریکا می‌آمدند فروخت. او دوباره به یک منطقه دورافتاده دیگر سفر کرد و درخت سیب را کاشت و سپس آن را فروخت، او با بومیان آمریکایی رفتار دوستانه‌ای در پیش گرفته بود.

کشاورزی یکی از اصولی بود که تمدن‌ها بر پایه آن شکل می‌گرفتند. وقتی کشاورزی در یک منطقه رونق می‌گرفت انسان‌ها دیگر مجبور نبودند تا برای به دست آوردن غذا از جایی به جای دیگر مهاجرت کنند.

یکجانشینی بشر دستاورد کشاورزی و تولید محصولات گیاهی از زمین‌های زراعی بود. آنها سیستماتیک به پرورش گیاهان و حیوانات در اطراف رودها و در مکان‌های حاصلخیز می‌پرداختند.

با رونق کشاورزی، انسان‌ها به‌آسانی غذای خود را به‌دست می‌آوردند و می‌توانستند در گروه‌ها و مجموعه‌های کوچک به‌راحتی زندگی کنند. این گروه‌ها به تدریج رشد می‌کردند و شهرها و حکومت‌ها را شکل می‌دادند.


انقراض موز

میوه موز قبل از دهه 50 میلادی با موزهایی که امروز می‌شناسیم متفاوت بود. موزها بزرگ‌تر و لذیذتر بودند و در اصطلاح علمی به آنها Gros Michel می‌گفتند. آنها دچار یک بیماری بسیار خطرناک به نام (پاناما) شدند که منجر به از بین رفتن گروس میشل‌ها شد. موزهایی که امروز در بازار وجود دارد از نوع کاوندیش Cavendish در برابر بیماری پاناما مقاوم هستند. با این حال، دانشمندان هنوز نگران هستند که مبادا بیماری پاناما این دسته از موزها را هم از بین ببرد و به تعبیری دیگر موزها برای همیشه از زندگی انسان‌ها محو شوند.


سیب‌زمینی با سم سولانین

سیب‌زمینی یکی از صیفی‌جات بسیار محبوب در میان مردم معاصر است و آن را به‌صورت سرخ‌شده، آب‌پز یا مخلوطی با مواد غذایی دیگر می‌خورند. در برگ‌ها یا جوانه‌های سیب‌زمینی و درمحصولات نارس آن مقداری سم سولانین وجود دارد. سولانین یک نوع سیستم دفاعی برای سیب‌زمینی است که آن را از آفت‌ها و بیماری‌ها مصون میدارد. بیشتر سیب‌زمینی‌های موجود در بازار به شکلی کشت میشوند که میزان سولانین موجود آنها تقلیل می‌یابد، البته پخت سیب‌زمینی هم بقایای موجود از این ماده سمی را کاهش می‌دهد. با این حال ورود زیاد این سم به بدن با نشانه‌هایی همچون سردرد، تهوع و... به همراه دارد و در موارد شدیدتر ممکن است منجر به کما یا حتی مرگ شود.


تولید پلاسما با انگور

پلاسما یکی از چهار فاز اصلی ماده است سه فاز دیگر آن جامد، مایع و گاز است. اگر مقداری گاز داشته باشیم و به آن انرژی وارد کنیم تا جایی که حرارت آن بالا برود و ذرات پرانرژی شوند، الکترون‌های گاز به حرکت درآمده و در اطراف پروتون‌ها با سرعت بالایی خواهند چرخید. این عمل باعث می‌شود که نور بسیار شدیدی تولید شود که به آن پلاسما می‌گویند. اگر یک حبه انگور را از وسط به دو نصف کنید، نه آنقدر که دو قسمت آن از هم جدا شوند و سپس آنها را درون مایکروویو قرار دهید مایع درون حبه انگور به گاز و سپس به پلاسما تبدیل می‌شود و درون مایکروویو پلاسما را خواهید دید. ذکر این مهم لازم است که جرقه رعد و برق، تابش ملایم شفق قطبی، گازهای داخل لامپ فلورسنت یا لامپ نئون نمونه‌های متنوعی از پلاسما هستند، اما سعی کنید که این آزمایش را در خانه انجام ندهید.


گوجه‌فرنگی‌های مخصوص فیجی

در جزیره فیجی نوعی از گوجه‌فرنگی می‌روید که آدم‌خوارها برای مدت هزاران سال از آن به‌عنوان سس طعم‌دهنده گوشت انسان‌ها استفاده می‌کردند؛ زیرا بر این باور بودند که رب گوجه فیجی گوشت را خوشمزه‌تر می‌کند.


مهندسی هندوانه

اصل هندوانه به جنوب آفریقا بازمی‌گردد و از آنجا هندوانه به همه سرزمین‌ها منتشر می‌شود، در قرن دهم میلادی هندوانه به چین رسید و در قرن سیزدهم پایش به اروپا باز شد. در ژاپن هندوانه را درون جعبه‌های شیشه‌ای می‌کارند تا هندوانه مکعبی‌شکل شود و امکان جابه‌جایی و ذخیره آن آسان‌تر شود. ژاپنی‌ها ولع خاصی به هندوانه دنسوک Densuke دارند، این هندوانه فقط در جزیره هوکایدو کشت می‌شود و هر یک عدد از آن ۲۵۰ دلار قیمت دارد.


اسفناج و افسانه آهن

بسیاری از مردم بر این باورند که اسفناج مقدار زیادی آهن دارد، اما این موضوع بسیار غلوشده است و تا حدودی صحت ندارد، درست است که اسفناج برای سلامتی مفید است، اما مقدار کمی آهن به علاوه ویتامین A دارد. در عین حال پختن اسفناج باعث کاهش مواد مغذی آن می‌شود.


هویج بنفش

می‌گویند اصل هویج به کشور افغانستان برمی‌گردد و رنگ اصلی آن سفید و بنفش بوده است و رنگ زرد هویج به دستاورد کشاورزان هلندی بازمی‌گردد.


پدر درخت‌های سیب آمریکا، جانی أپل‌سید Johnny Appleseed

جانی چپمن معروف به جانی أپل سید، اسم یک کشاورز ماهر و توانمند آمریکایی بود. او در اواخر قرن هجدهم می‌زیست، جانی أپل‌سید درخت سیب را در دورافتاده‌ترین مناطق ایالات متحده آمریکا برد و کاشت و نحوه کاشت و نگهداری از آن را معرفی کرد (او را پدر درخت‌های سیب آمریکا می‌دانند)، سپس آن را به مهاجران جدیدی که به آمریکا می‌آمدند فروخت. او دوباره به یک منطقه دورافتاده دیگر سفر کرد و درخت سیب را کاشت و سپس آن را فروخت، او با بومیان آمریکایی رفتار دوستانه‌ای در پیش گرفته بود. جانی أپل‌سید در طول زندگی خود ۱۶۰ هزار درخت سیب کاشت و زمانی که در اوایل قرن نوزدهم از دنیا رفت ثروت عظیمی را برای ورثه خود به جای گذاشت./

منبع: تابناک باتو

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار