کد خبر: ۴۲۶۲۴
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۶- ۱۴:۱۷
رئيس سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان گفت: 11 هزار هكتار از مزارع استان با هدف صرفه جويي در مصرف آب در دولت يازدهم به سامانه آبياري نوين تحت فشار مجهز شد.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان گفت: 11 هزار هكتار از مزارع استان با هدف صرفه جويي در مصرف آب در دولت يازدهم به سامانه آبياري نوين تحت فشار مجهز شد.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان سیستان و بلوچستان، رضا نجفي اظهار داشت: با توجه به اينكه سيستان و بلوچستان در منطقه خشك و نيمه خشك قرار گرفته، هميشه با مشكل كم آبي و بحران آب روبرو است.

 وي ادامه داد: همچنين با وجود افزايش روزافزون جمعيت و تامين امنيت غذايي و محدود بودن منابع آب، بايد تلاش كرد از آبياري سنتي فاصله گرفته و به آبياري مدرن و مكانيزه روي آورد تا بتوان راندمان آبياري را افزايش و توليد را بالا برد.

وي گفت: اجراي سامانه آبياري تحت فشار در 100 هزار هكتار با 10 هزار ميليارد ريال اعتبار در سيستان و بلوچستان يكي از مصوبات سفر سال 93 رئيس جمهوري به اين استان با هدف صرفه جويي در مصرف آب بوده است.

 رئيس سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان افزود: از سال 74 تا سال 92 فقط حدود 18 هزار هكتار از زمين هاي كشاورزي استان به سامانه آبياري تحت فشار مجهز شده بود اما در دولت تدبير و اميد با اجراي 11 هزار هكتار ديگر اين آمار در مجموع به 29 هزار هكتار رسيد.

نجفي گفت: تاكنون مازاد بر سطوح اجرا شده آبياري تحت فشار، 25 هزار هكتار مطالعات سامانه هاي آبياري در سطح استان در حال انجام است كه پس از به روز رساني آماده اجرا خواهد بود.

وي اظهار داشت: بر اساس شرايط تعريف شده 85 درصد اعتبارات اجراي سامانه آبياري تحت فشار را دولت پرداخت مي كند به طوري كه 214 ميليارد ريال در سال 93، 67 ميليارد ريال در سال 94 و 530 ميليارد ريال در سال 95 به اجراي سامانه آبياري تحت فشار در سيستان و بلوچستان اختصاص يافته است.

وي تاكيد كرد: معاون آب و خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي سقف اعتباري براي سيستان و بلوچستان در زمينه اجراي سامانه آبياري تحت فشار منظور نكرده يعني اجراي اين طرح در سطح استان تا هر ميزان بلامانع است.

 وي افزود: از سال 93 تا كنون هزار و 722 متقاضي با 25 هزار و 830 هكتار زمين كشاورزي در سامانه آبياري تحت فشار نام نويسي كردند.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان گفت: بيشترين سطح اجراي سامانه آبياري تحت فشار در استان مربوط به زمين هاي كشاورزي شهرستان هاي دلگان، خاش، زاهدان و ايرانشهر با عمده محصولات گندم، نخيلات، ميوه هاي گرمسيري و يونجه است.

نجفي اظهار داشت: سال 95 با اجراي سامانه آبياري تحت فشار در سطح 29 هزار هكتار از مزارع سيستان و بلوچستان، 180 ميليون متر مكعب در مصرف آب صرفه جويي شده است.

وي افزود: با اجراي كامل اين طرح در سطح 100 هزار هكتار از زمين هاي كشاورزي استان در مجموع سالانه 670 ميليون مترمكعب در مصرف آب صرفه جويي خواهد شد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: