کد خبر: ۴۲۸۵۲
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶- ۱۲:۵۸
» آب
سدها ناجی انسان از سیلاب هستند؟
وزیر نیرو همواره در زمان وقوع سیلاب‌ها تلاش می‌کند سدها را ناجی شهرهای ایران معرفی کند اما عباسقلی جهانی عضو سابق شورای جهانی آب معتقد است که برای اعلام نظر درباره تاثیر سدها به روی کنترل سیلاب، نیازمند مطالعه دقیق‌تر هستیم.

وزیر نیرو همواره در زمان وقوع سیلاب‌ها تلاش می‌کند سدها را ناجی شهرهای ایران معرفی کند اما عباسقلی جهانی عضو سابق شورای جهانی آب معتقد است که برای اعلام نظر درباره تاثیر سدها به روی کنترل سیلاب، نیازمند مطالعه دقیق‌تر هستیم.

سیلاب‌های اخیر خسارات زیادی در شمال‌غرب کشور ایجاد کرده است. حمید چیت‌چیان در جریان بازدید از مناطق سیل‌زده اعلام کرد که اگر سدها نبودند، خسارات سیل بسیار بیشتر از مقدار کنونی بود. این در حالی است که در منطقه سیل‌زده‌ای نظیر عجب شیر حتی سدها هم نتوانسته‌اند منجی باشند.

عباسقلی جهانی عضو سابق شورای جهانی آب در گفتگو با ایانا گفت: اندازه‌گیری‌ها و داشتن توزیع زمانی و مکانی بارش‌ها و اطلاعات مرتبط با آن برای اظهار نظر کارشناسی بر روی تاثیر سدها در کنترل سیلاب بسیار مهم است و بدون این اطلاعات اظهار نظر کردن خیلی مشکل است.

وی افزود: در کل اگر امکانات ذخیره‌ سازی سیل‌ها وجود داشته باشد، ممکن است باعث کاهش خسارات شود و این فرضیه، یک فرض کاملا کلاسیک و منطقی است. اما ما روی رودخانه‌های قلعه چای و عجب شیر سد داریم. در رودخانه صوفی چای نیز سد داریم که می‌تواند آب را ذخیره کند با این وجود شاهد سیل هم بوده‌ایم.

جهانی بیان کرد: اینکه به طور مشخص کدام سدها توانسته‌اند سیل را کنترل کنند، میزان کنترل و درصد کنترل آنها چگونه بوده است، حوضه پایین دست سد چقدر ایجاد جریان کرده است که منجر به بروز سیل شده است، نیازمند یک مطالعه میدانی و بررسی‌های دقیق است که بتوان در رابطه با اثرگذاری سدها اظهار نظر کرد.

وی به وزیر نیرو توصیه کرد: برای اینکه بدانیم نقش سدها چگونه است، خوب است کمیته کارشناسی ایجاد شود و وضعیت مناطق سیل‌زده از نظر میزان خسارت ایجاد شده و تاسیسات موجود در منطقه بررسی شود تا بدانیم که این تاسیسات چقدر در کنترل سیل موفق بوده است. ابعاد موضوع به چه صورتی بوده تا بتوانیم به صورت مستند، مطالب کارشناسی شده ارایه دهیم.

این عضو سابق شورای جهانی آب افزود: نظر من این است که ممکن است در حوضه‌های میانی و پایین دست سدها، جریان‌های شدیدی ایجاد شده باشد که موجب بروز خسارت در منطقه شده است، البته این مسئله تا زمانی که ارزیابی و مستند نشود، ارائه نظر کارشناسی متقن، کار بسیار دشواری خواهد بود.

وی گفت: سخنان وزیر نیرو درباره نقش سدها در کنترل سیلاب، صرفا بیان یک مسئله به صورت کلی است و از آنجا که وزیر نیرو 24 ساعت بعد از وقوع سیل، درباره نقش سدها سخن گفته است، احتمالا این سخنان مستند به مطالعه‌ای نبوده و فقط یک اصل کلی توسط وی مطرح شده است./

L-960129-02

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: