کد خبر: ۴۲۸۶۷
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶- ۱۵:۲۵
با انجام تحقیق جدید صورت گرفت:
با توجه به ميانگين ريزش استاندارد جهاني مي‌توان به سادگي دريافت كه با كاهش دو درصد از ريزش در اراضي استان، سالانه حدود 25 ميليارد ريال از برگشت سرمايه ناشی از عدم ريزش كمباين نصيب كشاورزان استان مي ‌شود كه علاوه بر افزايش درآمد كشاورزان، موجب كاهش وابستگي به واردات گندم نیز مي‌شود.

با انجام تحقیق جدید از سوی عضو هیات علمی بخش تحقیقات فنی و مهندسی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سمنان میزان و دلایل افت دانه در كمباین ‌های برداشت گندم در استان سمنان بررسی شد.

به گزارش ایانا از روابط عمومی مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی، مهندس زین العابدین امیدمهر عضو هیات علمی بخش تحقیقات فنی و مهندسی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سمنان در تحقیقی به بررسی ميزان و دلايل افت دانه در كمباين‌هاي برداشت گندم در استان سمنان پرداخت.

براساس این گزارش، به منظور تعيين عوامل مؤثر بر ميزان تلفات دانه در برداشت مكانيزه گندم، آزمايشي با ارزيابي 137 كمباين در سطح مزارع استان سمنان اجرا شد. نتايج نشان داد بيشترين افت گندم در مرحله برداشت مربوط به هد كمباين و الواتور برگشت دانه است.

در استان سمنان ميانگين تلفات دانه در برداشت گندم 7.8 درصد است كه 5.8 درصد آن تلفات كمباين و دو درصد آن تلفات طبيعي بود. بيشترين تلفات مربوط به كمباين به ميزان 3.8 درصد و ناشي از ضعف عملكرد دماغه كمباين بود. تلفات ناشي از واحد جمع‌ آوري در استان سمنان عمدتاً ناشي از واحد برش (شكستگي انگشتي‌ ها)، چرخ فلك (نوع چرخ ‌فلك، دور زياد چرخ فلك) و ارتفاع برش‌ بود. از مواد وارد شده به مخزن دانه كمباين‌ ها، به طور ميانگين حدود 6.4 درصد آن به صورت دانه شكسته و 4.6 درصد آن به شكل مواد ناخالصي مانند كاه‌ وكلش بود.

با توجه به ميانگين ريزش استاندارد جهاني مي‌توان به سادگي دريافت كه با كاهش دو درصد از ريزش در اراضي استان، ساليانه حدود 25 ميليارد ريال از برگشت سرمايه از عدم ريزش كمباين نصيب كشاورزان استان مي ‌شود كه علاوه بر افزايش درآمد كشاورزان، موجب كاهش وابستگي به واردات گندم نیز مي‌شود.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار