کد خبر: ۴۲۹۱۵
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۶- ۱۴:۰۴
مجری طرح آبیاری با لوله 46 هزار هکتاری دشت سیستان مدعی شد:
مجری طرح آبیاری با لوله 46 هزار هکتاری دشت سیستان گفت: اجرای این پروژه بزرگ در شمال سیستان و بلوچستان تاکنون 39 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مجری طرح آبیاری با لوله 46 هزار هکتاری دشت سیستان گفت: اجرای این پروژه بزرگ در شمال سیستان و بلوچستان تاکنون 39 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.


به گزارش ایانا از وزارت جهاد کشاورزی، محمدجواد صالحی نژاد در جمع خبرنگاران بازدید کننده از عملیات اجرای پروژه آبیاری با لوله دشت سیستان اظهار داشت: 21 کارگاه با 21 پیمانکار در منطقه سیستان شامل شهرستان های زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز واقع در شمال استان مشعول به کار هستند.
وی افزود: پیمانکاران در 16 ناحیه عمرانی، 2 ایستگاه پمپاژ اصلی و 2 مسیر خط اصلی در حال اجرای عملیات طرح انتقال آب هستند.
وی گفت: بر اساس اولویت بندی انجام شده 10 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان برای سال زراعی جدید آماده بهره برداری است.
وی ادامه داد: آب مورد نیاز این 10 هزار هکتار از زمین های کشاورزی دشت سیستان از خروجی چاه نیمه چهارم با ساخت پنج ایستگاه پمپاژ آب تامین می شود.
مجری طرح آبیاری دشت سیستان بیان کرد: سه هزار هکتار از زمین های دشت سیستان که آب مورد نیاز آنها از خروجی چاه نیمه چهارم تامین می شود آماده بهره برداری است.
وی افزود: با توجه به منابع مالی که در اختیار داریم تا پایان سال جاری 17 ایستگاه پمپاژ اصلی و ثانویه با 37 متر مکعب انتقال آب ساخته می شود.
وی خاطرنشان کرد: تا پایان امسال 20 هزار هکتار از زمین های دشت سیستان آماده بهره برداری می شود.
مجری طرح آبیاری دشت سیستان گفت: در صورت تامین کل اعتبار، طرح آبیاری 46 هزار هکتار تا پایان سال 97 به اتمام می رسد.
صالحی نژاد اظهار کرد: براساس برآوردهای سال 94 برای اجرای کل طرح 46 هزار هکتاری، 22 هزار و 680 میلیارد ریال (2 هزار و 268 میلیارد تومان) اعتبار مورد نیاز است که تاکنون سهم وزارت جهاد کشاورزی 12 هزار میلیارد ریال (یک هزار و 200 میلیارد تومان) بوده که تامین اعتبار شده است.
وی ادامه داد: با این میزان اعتبار تعهدات سال 96 را به طور کامل انجام می دهیم.
وی بیان کرد: 130 هزار هکتار زمین قابل کشت در منطقه سیستان وجود دارد که تنها این طرح در 46 هزار هکتار آن اجرایی می شود.
وی افزود: انتخاب این 46 هزار هکتار از بین زمین های قابل کشت در سیستان، فرآیندهای پیچیده و طولانی را طی کرد تا به نتیجه مورد نظر رسیدیم.
مجری طرح آبیاری دشت سیستان بیان کرد: این طرح به نحوی باید اجرایی می شد که تمام کشاورزان از آن بهره مند شوند و این امر کار ما را با مشکل روبه رو کرده بود.
وی خاطرنشان کرد: 46 هزار هکتار در سیستان 70 هزار بهره بردار را در این منطقه زیر پوشش قرار می دهد.
وی اضافه کرد: به طور متوسط 65 صدم هکتار سهم هر بهره بردار از این 46 هزار هکتار است.
مجری انتقال آب به دشت سیستان گفت: علاوه بر استفاده از مشاوران درجه یک کشور از ریش سفیدان و مردم منطقه برای نحوه اجرای طرح 46 هزار هکتاری نظر خواهی و مشاوره گرفته شده است.
صالحی نژاد اظهار کرد: بر اساس اسنادی که از گذشته در سازمان آبیاری و جهاد کشاورزی در مورد سهمیه آب هر کشاورز موجود بود، میزان سهمیه آب هر کشاورز را مشخص کردیم.
وی بیان کرد: گروه های هم آب، براساس قطعات 20 هکتاری در منطقه سیستان تشکیل شده است.
صالحی نژاد با بیان این که به طور متوسط هر گروه هم آب 30 بهره بردار را شامل می شود، بیان کرد: برای نخستین بار در کشور است که آب از مخزن تا زمین کشاورزی با لوله انتقال داده می شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی، تبخیر بالا و نفود آب اجرای این طرح از اهمیت ویژه ای در منطقه برخوردار است.
مجری انتقال آب به دشت سیستان گفت: برای اجرای این طرح و قبل از سیستم تحت فشار 4 هزار کیلومتر لوله باید در دشت سیستان اجرا کنیم.
صالحی نژاد اظهار کرد: در این خط از لوله های فولادی با قطر 2 هزار تا لوله های با قطر 200 میلیمتری پلی اتیلن استفاده می شود.
وی بیان کرد: 2 هزار و 940 نفر به صورت مستقیم در این طرح مشعول به کار هستند که 800 نفر آنان غیر بومی هستند.
وی افزود: آب را به صورت ثقلی نمی توانیم به اراضی انتقال دهیم و باید با فشار مناسب این کار انجام شود که در این رابطه 17 ایستگاه پمپاژ در این طرح ساخته می شود.
صالحی نژاد ادامه داد: بیش از 186 دستگاه الکتروپمپ در این ایستگاه ها نصب خواهد شد که بخشی از آن انجام شده است.
وی اضافه کرد: برای تامین انرژی این ایستگاه ها 52 مگاوات برق نیاز است.
مجری طرح انتقال آب به دشت سیستان گفت. سهم آب هر هکتار هشت هزار و 500 متر مکعب در سال می شود.
صالحی اظهار کرد: تمام شهرستان های سیستان از طرح 46 هزار هکتار بهره مند می شوند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در این بازدید گفت: طرح 46 هزار هکتاری بزرگ ترین طرح اقتصاد مقاومتی از لحاط تولید و اشتعال در استان است.
رضا نجفی گفت: اجرای این طرح در منطقه سیستان تحول ایجاد کرده است.
وی بیان کرد: خشکسالی در منطقه سیستان سبب مهاجرت مردم این منطقه به اقصی نقاط کشور شده است که اجرای این طرح از مهاجرت جلوگیری می کند.
وی با اعلام این که با اجرای طرح 46 هزار هکتاری در منطقه سیستان 100 هزار شغل پایدار ایجاد می شود، افزود: سالانه 300 میلیون متر مکعب آب از چاه نیمه های سیستان تبخیر می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: با اجرای این طرح هدر رفت آب از 75 درصد به کمتر از پنج درصد می رسد.
وی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن طرح آبیاری نوین با 400 میلیون متر مکعب آب کل منطقه سیستان را مدیریت می کنیم.
نجفی گفت: با تغییر الگوی کشت و کاهش میزان مصرف آب، تولید در منطقه سیستان سه برابر افزایش پیدا می کند.
نجفی اظهار کرد: بیش از هزار و 500 گلخانه و 2 هزار هکتار باغ انگور در شهرهای مختلف سیستان وجود دارد.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار