کد خبر: ۴۲۹۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۶- ۰۸:۴۷
در پی شیوع جهانی آنفلوآنزای پرندگان رخ داد؛
شیوع جهانی آنفلوآنزای پرندگان، جریان تجارت مرغ، تخم‌مرغ و غلات سراسر جهان را برای آمریکا به یک چالش بزرگ تبدیل کرده است. این در حالی است که تجار داخلی این کشور برای تجارت با برزیل، دست و پا می‌زنند؛ برزیلی که تاکنون از آنفلوآنزا جان سالم به در برده است.

شیوع جهانی آنفلوآنزای پرندگان، جریان تجارت مرغ، تخم‌مرغ و غلات سراسر جهان را برای آمریکا به یک چالش بزرگ تبدیل کرده است. این در حالی است که تجار داخلی این کشور برای تجارت با برزیل، دست و پا می‌زنند؛ برزیلی که تاکنون از آنفلوآنزا جان سالم به در برده است.

به گزارش ایانا به نقل ازtoledoblade.com،آنفلوآنزای پرندگان که با سویه‌های مختلف، در ماه‌های اخیر آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا را درنوردید، نه تنها منجر به نابودی میلیون‌ها پرنده شد، بلکه تجارت محصولات حاصل از مرغ را با مشکلی جدی مواجه ساخت.

به دلیل مرگ و میری که در طیور صنعتی آمریکا اتفاق افتاده، بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده دان نیز به موازات کاهش تقاضا برای خوراک، بازار فروش خود را از دست داده‌اند. با این حال هستند شرکت‌های تولیدکننده‌ای که از فرصت‌های به وجود آمده استفاده کردند و با بهره‌گیری از شکست رقیب، مقداری از محصولات خود را فروختند.

در همین زمینه سومین تولیدکننده بزرگ گوشت مرغ در آمریکا می‌گوید: "هنوز بخشی از تولیدات خود را به عراق صادر می‌کند. زیرا بغداد به خاطر شیوع آنفلوآنزا در اروپا ورود محصولات مرغ از کشورهای آن منطقه را قبول نمی‌کند."

عراق در سال گذشته 185.6 میلیون پوند، گوشت مرغ از آمریکا وارد کرد. این 3 درصد از کل حجم صادرات مرغ آمریکاست. البته هنوز اطلاعاتی از میزان صادرات مرغ آمریکا در مارس امسال در دسترس نیست؛ درست زمانی که نخستین فرم کشنده این بیماری به تایید مقامات آمریکا رسید، تجارت مرغ نیز با چالشی جدی روبه‌رو شد.

اقتصاددان ارشد وزارت کشاورزی آمریکا در این ارتباط گفت: "بعد از شیوع بدترین نوع ویروسآنفلوآنزا در کره‌جنوبی،از واردات مرغ و تخم‌مرغ از آمریکا به این کشور ممانعت به عمل آمد. این در حالی است که صادرکنندگان آمریکایی، به فروش مازاد محصولات خود به کره‌جنوبی دل بسته بودند."

البته وزارت کشاورزی آمریکا در ماه گذشته پیش‌بینی کرد که صادرات تخم‌مرغ در سال 2017 به دلیل ممنوعیت واردات به کرده‌جنوبی، 6 درصد (305 میلیون بسته 12 عددی) کاهش داشته باشد.

در همین راستا تجار خوراک طیور نیز به دلیل نابودی گله‌های مرغ در سراسر دنیا به شدت با کاهش تقاضای محصولاتی مانند سویا و ذرت مواجه شده‌اند. شرکتBungeکه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان دان و دانه‌های روغنی در جهان به شمار می‌رود، به رویترز گفته بود: "محموله‌های صادراتی دان به کره‌جنوبی در ماه‌های فوریه و مارس به شدت کاهش یافته و بر این اساس، تولید شرکت نیز افت چشم‌گیری داشته است."

شرکتCargillهم با اشاره به نابودی حدود 37 میلیون مرغ در کره‌جنوبی اظهار کرد: "شیوع این بیماری در 3 ماه متوالی، درآمد شرکت‌های تولید خوراک دام را کاهش داده و معلوم نیست این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت."

ایالات متحده آمریکا در سال جاری تنها 2 مورد از آنفلوآنزای بسیار خطرناک را گزارش کرده و مابقی گزارش‌ها مربوط به سویه‌های کم‌خطری بوده‌اند که طبق گفته مقامات این کشور، احتمال انتقال آنها به انسان بسیار کم است.

اکنون حتی جابه‌جایی طیور زنده در برخی ایالت‌ها با محدودیت‌های قابل توجهی روبه‌روست و فروشندگان نمی‌توانند به راحتی مرغ خود را از یک ایالت به ایالتی دیگر منتقل کنند.

طبق آخرین گزارش ها، فرانسه نیز به دلیل شیوع آنفلوآنزای پرندگان و از دست دادن بیش از10 میلیون اردکدر این کشور، کاهش تقاضای 330 هزار تنی خوراک طیور را تجربه کرده است.

V-

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: