کد خبر: ۴۴۶۲۳
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۶- ۱۴:۴۶
معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گفت‌وگو با ایانا خبر داد:
سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از ابتدای شروع به کار خود تأمین نهاده‌های کشاورزی را انجام می‌داد، اما با اجرای طرح "تدارک متمرکز نهاده‌های کشاورزی و معرفی تولیدکنندگان برتر" در شبکه تعاونی روستایی و کشاورزی سهم تعاونی‌های روستایی و کشاورزی در تأمین نهاده‌های کشاورزی افزایش می‌یابد.

سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از ابتدای شروع به کار خود تأمین نهاده‌های کشاورزی را انجام می‌داد، اما با اجرای طرح "تدارک متمرکز نهاده‌های کشاورزی و معرفی تولیدکنندگان برتر" در شبکه تعاونی روستایی و کشاورزی سهم تعاونی‌های روستایی و کشاورزی در تأمین نهاده‌های کشاورزی افزایش می‌یابد.

معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا این سازمان را یکی از دستگاه‌های مؤثر در تأمین امنیت غذایی کشور برشمرد و گفت: شبکه گسترده تعاون روستایی با بیش از چهار میلیون نفر از کشاروزان در ارتباط است و می‌تواند با تأمین کافی و به‌موقع نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان در تأمین امنیت غذایی کشور نقش مؤثری داشته باشد.

غلامحسین طباطبایی بذر را ازجمله نهاده‌های مهم کشاورزی برشمرد و افزود: تا سال 80 تأمین این نهاده به‌صورت 100 درصد بر عهده بخش دولتی بود، اما پس از این سال به مرور کار به بخش خصوصی واگذار شد؛ به‌طوری‌که هم‌اکنون 90 درصد تأمین این نهاده توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

به گفته وی، در حال حاضر از این 90 درصد، سهم تعاون روستایی در تأمین بذر مورد نیاز کشاورزان بیش از یک‌سوم است، اما این سازمان به دنبال تعیین تکلیف 10 درصد باقی مانده است که هم‌اکنون در دست بخش دولتی است.

طباطبایی تأکید کرد: این 10 درصد باقی مانده تا پایان سال 96 تعیین تکلیف خواهد شد و سهم تعاون روستایی در تأمین نهاده بذر افزایش می‌یابد.


تأمین 50 درصد از نیاز بذر گندم کشاورزان

معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه 30 درصد از بذر گندم مورد نیاز کشاورزان توسط تعاونی‌های روستایی و کشاورزی تأمین می‌شود، بیان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده این میزان به 50 درصد از کل بذر گندم مورد نیاز کشاورزان خواهد رسید.

طباطبایی ادامه داد: این بذرها تحت نظارت دستگاه‌های مسئول و با دریافت گواهی از مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال؛ تولید، فرآوری، بسته‌بندی و برچسب‌گذاری می‌شوند و با بهترین کیفیت در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرند.

طباطبایی از افزایش تعداد شرکت‌های تولید بذر تحت عنوان (طرح ساماندهی بذور خود مصرفی) خبر داد و عنوان کرد: با افزایش این شرکت‌ها از 70 واحد به 170 واحد میزان تولید بذر گندم نیز از 150 هزار تن به 300 هزار تن افزایش پیدا می‌کند.

وی از دیگر فعالیت‌های سازمان تعاون روستایی در تأمین نهاده بذر را تولید بذور هیبریدی با کمک شرکت‌های خصوصی خارجی عنوان کرد و یادآور شد: تا امروز ایران نتوانسته است به تولید بذور هیبریدی دست پیدا کند و شرکت‌هایی هم که با ادعای تولید بذور هیبریدی وارد اکشور شده‌اند تنها به‌دنبال بازاریابی برای فروش محصول خود بودند، اما سازمان تعاون روستایی بنا دارد در این برنامه پنج ساله با کمک چند شرکت خارجی از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، صربستان و ترکیه تولید این بذور را در کشور عملیاتی کند.


تأمین 100 درصدی کود اوره توسط سازمان تعاون روستایی

معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران درباره افزایش سهم این سازمان در تأمین کود مورد نیاز کشاورزان، اظهار کرد: کودهای که در حال حاضر سازمان تعاون روستایی تأمین می‌کند شامل تمامی انواع کودهای شیمیای، آلی و ریزمغذی‌ها هستند، اما بیشترین فعالیت این سازمان در تامین کود شیمیایی اوره است.

طباطبایی اضافه کرد: از پنج سال پیش تأمین کود اوره بر عهده سازمان تعاون روستایی هم گذاشته شد و این سازمان توانسته سالانه 200 هزار تن از نیاز کشاورزان را مستقیم تأمین کند، اما این میزان با انعقاد قرار داد با پنج شرکت پتروشیمی تا پایان سال 96 به 700 هزار تن افزایش پیدا می‌کند و به این ترتیب بیش از 30 درصد نیاز کشاورزان به کود اوره توسط تعاون روستایی تأمین می‌شود.

وی همچنین گفت: سه‌هزار و 500 فروشندگی کود تحت پوشش تعاون روستایی قرار دارند که می‌تواند در توزیع و تأمین به‌موقع نیاز کشاروزان به این کود بسیار مؤثر باشند.

طباطبایی گسترش تدارک ادوات و دنباله‌بندها برای اعضای تعاونی‌های روستایی را از دیگر برنامه‌هایی عنوان کرد که در قالب طرح "تدارک متمرکز نهاده‌های کشاورزی و معرفی تولیدکنندگان برتر" انجام خواهد گرفت.

وی در پایان تأکید کرد: شبکه تحت پوشش سازمان تعاون روستایی با نمایندگان رسمی این تجهیزات قرار داد دارند و در جهت توسعه همکاری‌های خود اقدامات لازم را انجام داده‌اند./

G-960313-02

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار