کد خبر: ۴۵۲۲۰
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶- ۱۴:۲۱
لهستان و روسیه به ماهی قزل آلای ایران چشم دوخته اند
انتطار می رود صنعت آبزی پروری ایران در سال های پیش رو با رشد رو به رو شود؛ از این رو لهستان و روسیه برای وارد کردن ماهی قزل آلا از ایران برنامه ریزی می کنند.

انتطار می رود صنعت آبزی پروری ایران در سال های پیش رو با رشد رو به رو شود؛ از این رو لهستان و روسیه برای وارد کردن ماهی قزل آلا از ایران برنامه ریزی می کنند.

به گزارش ایانا از وبسایت د فیش سایت، احمد قناعت پرست (Ahmad Ghana’at Parast )، معاون آبزی پروری سازمان شیلات گیلان گفت: "لهستان و روسیه برای ارسال قزل آلا از ایران علاقه نشان داده اند."

در حال حاضر سازمان های ایرانی سالانه حدود 15 هزار تن ماهی قزل آلا از دریای خزر صید می کنند. به گفته قناعت پرست، آبزی پروری حدود 30 هزار تن قزل آلا در آب های داخلی استان گیلان در سال 2016 تولید کرد که تا سال 2021، این میزان 130 هزار تن می رسد.

قناعت پرست به مهر گفت: "علاوه بر این، مقامات ایرانی انتظار دارند تا استان مازندران به یک مرکز آبزی پروری عمده، با ظرفیت تولید حدود 170 هزار تن در سال تبدیل شود.
قرار است تا سال 2021، استان گیلان و مازندران در مجموع 300 هزار تن ماهی از مراکز آبزی پروی تولید کنند."


مقامات ایرانی گفته اند هدف، توسعه آبزی پروری ماهی قزل آلا در منطقه دریای خزر و پرورش ماهی باراموندی (
barramundi)(1) و sea bream (2)در خلیج فارس است.

براساس گزارش فائو، در سال 2014، کل ماهی صید شده کشور دارای تولید 627.180 تن بود. میزان ماهی صید شده در خلیج فارس و دریای عمان از سال 1998 به دو برابر، نزدیک به 536 هزار تن در سال 2014، رسید. 

همچنین تولید آبزیان به سرعت از 27 هزار تن در سال 1990 به 320 هزار و 200 تن در سال 2014 افزایش یافت، به طور ی که حدود 34 درصد از تولید کل ماهی ایران در آن سال تولید شد. 

استان گیلان در بخش شمال غربی ایران و بر کناره سواحل دریای خزر واقع است و جمعیت اش حدود 2.5 میلیون نفر است. همچنین استان مازندران در شمال ایران و در کناره ساحل دریای خزر قرار دارد و دارای جمعیتی بیش از سه میلیون نفر است.

ترجمه: فرحناز سپهری

پی نوشت:

1- از ماهیان خوراکی که از آسیای جنوب شرقی تا پاپوآ گینه نو و شمال استرالیا وجو دارد.

2- انواع گونه های ماهی که بسیار محبوب هستند به خصوص نزد اروپایی ها.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار