کد خبر: ۴۵۳۹۰
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۶- ۱۴:۱۷
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کرد:
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: عرضه گندم در بورس کالا به‌صورت قیمت تضمینی می‌تواند به پرداخت مطالبات کشاورزان سرعت ببخشد و باعث رضایت گندمکاران شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: عرضه گندم در بورس کالا به‌صورت قیمت تضمینی می‌تواند به پرداخت مطالبات کشاورزان سرعت ببخشد و باعث رضایت گندمکاران شود.

علی ابراهیمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا به اجرای موفق طرح قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در بورس کالا اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه ورود ذرت و جو در بورس کالا به‌صورت قیمت تضمینی توانست عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد و از اقبال خوبی از سوی کشاورزان برخوردار شود، عرضه گندم با این شیوه کارآمد در دستور کار قرار گرفته که این امر به شفافیت قیمت این محصول و دریافت سریع پول به کشاورزان و در نهایت رشد کیفیت کمک خواهد کرد.

وی بیان کرد: طرح قیمت تضمینی که از دو سال گذشته جایگزین خرید تضمینی شده است، عملکرد خوبی داشته و می‌توان با مهیا کردن تمامی زیرساخت‌ها و آموزش‌های لازم به کشاورزان، گندم را نیز به این طرح اضافه کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به ظرفیت‌های بازار سرمایه به‌ویژه بورس کالا برای تأمین مالی تولیدکنندگان و دولت اشاره کرد و افزود: سال گذشته استفاده به‌موقع دولت از ابزارهای مالی بازار سرمایه همچون اوراق سلف موازی بورس کالا برای پرداخت بدهی‌های خود به گندمکاران که در زمینه خرید تضمینی گندم تجربه شد، به نفع دولت و کشاورزان بود.

ابراهیمی بر لزوم توسعه سیاست قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی محصولات کشاورزی تأکید کرد و ادامه داد: ویژگی‌ها و فواید جایگزینی نظام قیمت تضمینی با خرید تضمینی محصولات کشاورزی بر پایه معامله در بورس کالا، مزایای زیادی برای حوزه کشاورزی و اقتصاد ملی به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه طی سالی‌های گذشته، تأخیر دولت در پرداخت مطالبات کشاورزان به یک معضل تبدیل شده بود و کاهش انگیزه در تولید محصولات کشاورزی را به همراه داشت، تأکید کرد: از مزایای طرح قیمت تضمینی این است که کشاورز به محض فروش محصول خود در بورس کالا ۷۰ درصد وجه معامله را ظرف چند روز دریافت می کند و فقط مابه‌التفاوت را از دولت طلبکار می‌شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با این تفاسیر، سیاست قیمت تضمینی می‌تواند انگیزه‌ای دوباره برای رشد تولید محصولات کشاورزی را در میان کشاورزان ایجاد کند که البته پرداخت سریع مابه‌التفاوت قیمت محصول در بورس با قیمت تضمینی که از سوی دولت پرداخت خواهد شد نیز در تحقق این مهم اثر ویژه‌ای دارد.

ابراهیمی در پایان اظهار کرد: طرح قیمت تضمینی که بر اساس ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی در دستور کار قرار گرفته، اگر به‌صورت ویژه و با حمایت دولت و نهادهای مرتبط برای عمده محصولات کشاورزی اجرایی شود، به‌طور حتم نتایج به مراتب مثبت‌تری از خرید تضمینی که سال‌ها در بخش کشاورزی دایر بوده بر صنعت کشاورزی کشور بر جای خواهد گذاشت./

S-960403-01

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار