کد خبر: ۴۵۸۵۹
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۶- ۱۱:۴۸
۰

پورکاظمی با اشاره به واردات ۵۰ هزار تنی فیله تیلاپیا به کشور گفت: واردکنندگان این ماهی بصورت هماهنگ و برنامه ريزی شده به جوسازی در داخل براي عدم توليد ملی این ماهی می پردازند.

محمد پورکاظمی، رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز) در خصوص وضعیت ماهی تیلاپیا در کشور گفت: تنها مرکز مجاز نگهداری ماهیان تیلاپیا در کشور مرکز تحقیقات ملی آبزيان آبهای شور کشور است که در زمینه های تکثير و پرورش این ماهی فعالیت هایی انجام داده و در دست اجرا دارد تا جديدترين دانش فنی پرورش انبوه ماهی تيلاپيا را در كشور بومی سازی نمايد.

پورکاظمی افزود: گزارشات متعددی از فعالیت غیررسمی علاقه مندان به پروش این ماهی از نقاط مختلف کشور وجود دارد. بدون شك این فعالیت هاي غير رسمي و غير قانوني به توسعه پایدار كشور كمك نخواهد كرد و وقتی به ريشه يابی آن بپردازيم دليل اصلی آن را سختگیری های یک جانبه و متوقف شدن مسیر توسعه اصولی تیلاپیا خواهیم یافت.

وی در ادامه گفت: فعالیت های مرکز تحقيقات ملی آبزيان آبهای شور در زمینه تیلاپیا از سال ۱۳۸۷ زير نظر موسسه تحقيقات علوم شیلاتي كشور آغاز گرديد؛ موسسه علوم شيلاتی با ٩٩ سال قدمت، قديمی ترين موسسه تحقيقاتی كشور است. اين افتخار يعنی اينكه ٣٠ سال قبل از تاسيس دانشگاه تهران محققين ما مشغول تحقيق و پژوهش در كشور بودند.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: بر مبنای اساسنامه مرکز جهت تنوع بخشی به آبزی پروری و بهره مندی از تجربيات دنيا مبادرت به واردات اين گونه نمودیم و همانند تمام موسسات علمی و پژوهشی دنيا و كشور جهت انجام تحقيق به اجازه و مجوز نياز نداریم زيرا خود مرجع تحقيق و پژوهش هستیم؛ با اينحال براساس اخذ مجوزهای لازم از سازمان های محیط زیست و دامپزشکی واردات تيلاپيای نيل از كشور اندونزی صورت گرفته است.

پورکاظمی گفت: برای توسعه رسمی تیلاپیا و صدور مجوزهای مربوط، جلسات متعددی از سالیان گذشته با حضور مدیران و کارشناسان سازمان محیط زیست و موسسه تحقیقات و سازمان شیلات برگزار شده و طی آن، ضمن ارائه مستندات علمی کشورهای دارنده این صنعت و یافته های پروژه های صورت گرفته در کشور، هموراه بر ارائه راهکار اصولی و علمی توسعه تیلاپیا، بجای مخالفت مطلق و توقف فعالیت ها تاکید نموده ایم.

وی افزود: سازمان ملی آبزیان آبهای شور، بیوتکنیک مراحل مختلف تولید این ماهی از مولدسازی و تکثیر تا تولید بچه ماهی، تغذیه و پرورش در سیستم های مختلف را بدست آورده و دانش فنی آن آماده ارائه به بخش خصوصی است.

پورکاظمی گفت: با وجود متقاضیان بسیار و اعلام آمادگی سرمایه گذاران خرد و کلان، اقلیم های مناسب پرورش این ماهی و ظرفیت های بالقوه و بالفعل تولید تیلاپیا در کشور، تولید این ماهی در انتظار صدور مجوزهای لازم و توسعه قانونمند و رسمی است.

وی گفت: درحال حاضر طرح های پایلوت تولید در شرایط بسته سالنی و گلخانه ای با هدف حفظ آب و افزایش تولید در واحد سطح و حجم، که دارای ملاحظات محیط زیستی هستند، درحال اجرا است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در پایان با اشاره به وارداتی بودن فیله تیلاپیای موجود در فروشگاه های کشور، گفت: بدون شك كيفيت ماهي تيلاپيای توليد داخل كشور چندين برابر بالاتر از كيفيت تيلاپيای وارداتی است كه بصورت هماهنگ و برنامه ريزی شده با سودهاي كلان وارد كشور می شود و حتی برخی از واردکنندگان این ماهی جو کشور را علیه تولید ملی گسترش می دهند.

وی افزود: درسال گذشته حدود ۱۱ تا ۱۵ هزار تن فیله تیلاپیا به ارزش ده ها میلیون دلار وارد کشور شده که معادل حدود ۳۵ تا ۵۰ هزار تن ماهی کامل و حاصل فعالیت کارگاه های متعدد تکثیر، نرسینگ، پرورش ماهی و فراوری می باشد که فرصت های شغلی متعددی در خارج از کشور ایجاد نموده است.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: