کد خبر: ۴۶۱۱۴
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۶- ۱۵:۲۸
مسئول نمایندگی فدراسیون جهانی سگ در ایران به ایانا خبر داد:
با استانداردنویسی نژادهای سگ کاری ایرانی، این نژادها به علاقه‌مندان کشورهای دیگر معرفی شده و تقاضا برای خرید آن‌ها آغاز خواهد شد.

با استانداردنویسی نژادهای سگ کاری ایرانی، این نژادها به علاقه‌مندان کشورهای دیگر معرفی شده و تقاضا برای خرید آن‌ها آغاز خواهد شد.

مسئول نمایندگی فدراسیون جهانی سگ در ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: پیش‌بینی می‌شود که تا آذر ماه سال جاری، سه نژاد سگ به نام‌های پژدری، سرابی و سگ گله ایرانی در فدراسیون جهانی سگ، استانداردنویسی شده تا مرحله اول ثبت این نژادها آغاز شود.

سعید پوراسماعیل با اشاره به اینکه هر کشوری که به‌صورت حرفه‌ای پرورش و تربیت سگ را دنبال می‌کند، آن را به عنوان یک سرمایه ملی می‌بیند، افزود: به همین دلیل مهم است که نژادهای متعلق به هر کشوری، توسط فدراسیون استانداردنویسی شده و سپس به ثبت برسد تا بتوانند از این ظرفیت به نفع خود بهره ببرند.

به گفته وی، مقوله "ثبت" برای هر دامی که اتفاق می‌افتد، علاوه بر وجهه علمی - بین‌المللی که دارد، به لحاظ مالی هم می‌تواند ارزآوری و اشتغال‌زایی داشته باشد. به عبارتی استانداردنویسی، صدور شجره نامه، اصلاح نژاد و ثبت، باعث می‌شود که کشورهای دیگر، نژادهای سگ کاری ایرانی را شناخته و برای خرید آن اقدام کنند. البته این موضوع در کشورهای دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار بوده، اما در ایران کمتر آن را می‌شناسند. یکی از دلایل آن هم نوپایی این حرفه و صنایع جانبی آن در کشور ماست.

پوراسماعیل اظهار کرد: به هر ترتیب، پیشنهاد استانداردنویسی این سه نژاد به فدراسیون جهانی ارائه شده و کمیته‌های استاندارد و نژادی فدراسیون برای استانداردنویسی آن اعلام آمادگی کرده‌اند. این نخستین گام برای ثبت محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: استانداردنویسی بر اساس قیاس نمونه‌های سگ‌های مشابه که قبل از آن ثبت شده مانند نژاد قفقازی، آسیای میانه و... با نژاد معرفی شده، انجام می‌گیرد. این موضوع می‌تواند برای پرورش‌دهندگان ایرانی الگو قرار گرفته و از آن به بعد اصلاح‌نژاد و شجره‌نامه‌های نژادهای سگ ایرانی رو به بهبود خواهد رفت.

مسئول نمایندگی فدراسیون جهانی سگ در ایران (IKC) تأکید کرد: از این رو با ثبت این سه نژاد کاری ایرانی در فدراسیون جهانی، نه‌تنها پرورش سگ کار ایرانی از پایه‌های استاندارد در داخل بهره‌مند می‌شود، بلکه ارزآوری و تحرک مشاغل و صنایع جانبی را نیز در بر دارد.

پوراسماعیل اضافه کرد: به‌عنوان مثال، در سال 2016 مسابقات جهانی سگ، در مسکوی روسیه برگزار شد که طی آن 26 هزار و 500 سگ از 70 کشور دنیا حضور داشتند. هر سگی که در این مسابقات شرکت می‌کند، سه نفر همراه دارد؛ مربی، کمک مربی و مسئول لجستیک. بنابراین موضوع توریست و درآمدهای جانبی در کشور میزبان بسیار فعال می‌شود.

وی در پایان با بیان اینکه تنها دو سال از عضویت ایران در فدراسیون می‌گذرد، یادآور شد: اگرچه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به‌ویژه معاونت امور دام، مرکز اصلاح نژاد و سازمان دامپزشکی در پرورش سگ کار، حمایت‌های قابل قبولی داشته‌اند، اما برای رسیدن به نقطه مطلوب، لازم است تلاش‌های مضاعفی از طرف سایر ارگان‌ها و دولت در این حوزه صورت گیرد./

V-960422-01

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: