کد خبر: ۴۶۲۷۴
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶- ۱۴:۱۲
مدیرکل دفتر توسعه و آموزش تعاون سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گفت‌وگو با ایانا خبر داد:
بازنگری طرح ارزش‌یابی شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاون روستایی، کشاورزی و زنان در سال 96 انجام شد و این طرح از نیمه دوم سال با شاخص‌های بازنگری شده اجرا خواهد شد.

بازنگری طرح ارزش‌یابی شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاون روستایی، کشاورزی و زنان در سال 96 انجام شد و این طرح از نیمه دوم سال با شاخص‌های بازنگری شده اجرا خواهد شد.

مدیرکل دفتر توسعه و آموزش تعاون سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با بیان اینکه بازنگری شاخص‌های طرح ارزش‌یابی شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی روستایی، کشاورزی و زنان در دستور کار سال جاری این دفتر قرار گرفته بود، گفت: در جلسه‌ای که با حضور جمعی از رؤسای اداره‌های آموزش استان‌ها و نمایندگان معاونت‌ها و دفاتر ستادی و همکاران ذی‌ربط برگزار شد و شاخص‌های طرح مورد بررسی و بازنگری قرار گرفت و پیشنهادات استان‌ها و همکاران ستادی درباره نحوه اجرای طرح و نیز عناوین و امتیاز شاخص‌ها مطرح شد.

تقی رجبی افزود: طرح ارزش‌یابی شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاون روستایی، کشاورزی و زنان در بیش از 60 شاخه در پنج محوریت اصلی شامل بررسی ساختار، مدیریت، نیروی انسانی، فعالیت بازرگانی و زیرساخت‌ها را شامل می‌شود.

وی بیان کرد: این طرح برای بیش از 30 هزار تعاون روستایی، کشاورزی و زنان اجرا و عملکرد آن‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدیرکل دفتر توسعه و آموزش تعاون سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران یکی از وظایف این دفتر را بررسی و اعلام نظر درباره تشکیل یا انحلال حوزه‌های تعاونی و تعیین مراکز محدوده حوزه‌ها و شرکت‌های تعاونی روستایی برشمرد و ادامه داد: گزارش درباره تأسیس یا انحلال اتحادیه‌ها و نمایندگی‌های تعاونی‌های روستایی و تسلیم آن به مقامات مافوق جهت اتخاذ تصمیم ازجمله کارهایی است که در این دفتر انجام می‌شود و بر همین اساس امسال حدود 200 تعاونی غیرفعال یا زیانده منحل شدند.

رجبی از دلایل انحلال تعاونی‌ها را تصمیم مجمع عمومی فوق‌العاده، کاهش تعداد اعضاء از حد نصاب مقرر در صورتی که حداکثر ظرف مدت سه ماه تعداد اعضا به حد نصاب مقرر نرسیده باشد، انقضای مدت تعیین‌شده در اساسنامه مربوط در صورتی که در اساسنامه مدت تعیین شده باشد و مجمع عمومی مدت را تمدید نکرده باشد، توقف فعالیت بیش از یک سال بدون عذر موجه، عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط پس از سه بار اخطار کتبی در سال به وسیله وزارت تعاون بر طبق آیین‌نامه مربوط و ورشکستگی طبق قوانین مربوط را عنوان کرد.

وی تأکید کرد: دفتر توسعه و آموزش تعاون از طریق آموزش نیروی انسانی و پرداخت تسهیلات کم‌بهره به کمک تعاونی‌های که در شرایط نامناسبی قرار دارند می‌رود که تا حد امکان از انحلال آن‌ها جلوگیری شود.

رجبی در پایان از تشکیل حدود 300 تعاونی جدید خبر داد و یادآور شد: هرساله تعداد زیادی نیز تقاضا برای ایجاد تعاونی‌های جدید وجود دارد و بر همین اساس امسال نیز حدود 300 تعاونی جدید تشکیل شد./

G-960426-01

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار