کد خبر: ۴۶۴۸۷
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۶- ۰۹:۲۱

شرق: «حدود دو هزار شناور عراقی شبانه‌روزي در آب‌ها و صیدگاه‌های استان خوزستان صیادی می‌کنند بی‌آنکه مسئولان استانی بدانند چه کسی مجوز آنها را صادر کرده است». اين را علی دانش‌مهر، معاون صید و ماهیگیری اداره کل شیلات خوزستان مي‌گويد، اما نكته جالب آن است كه در پيگيري‌هاي «شرق» مشخص شد اصولا ورود شناورهاي عراقي به ايران، بدون مجوز صورت مي‌گيرد و به دليل حجم بالاي نفوذ به آب‌هاي ايران، امكان برخورد كافي با آنها وجود ندارد. حتي خبر رسيده كه برخي از شناورهاي عراقي بعضا مسلحانه در اروندرود حضور يافته و با شناورهاي صيادي و تجاري ايران درگيري فيزيكي پيدا مي‌كنند.
‌ صيد شبانه عراقي‌ها
دانش‌مهر در گفت‌وگو با ايلنا با گله از شرايط موجود گفته: نزدیک به دو هزار شناور عراقی با صید در صیدگاه‌های خوزستان منابع آبی ایران را با تهدیدي جدی روبه‌رو خواهد کرد. این در حالی است که تعداد شناورهای خوزستانی در این صیدگاه‌ها به ۵۰۰ دستگاه هم نمی‌رسد. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که صیادان عراقی حتی هنگام شب هم صید خود را متوقف نمی‌کنند.
این مقام مسئول با اشاره به وضعیت معیشتی صیادان خوزستانی گفت: صيادان خوزستاني وضعیت درآمدی مناسبی ندارند، به همین دلیل ورود دولت برای جلوگیری از فعالیت صیادان عراقی امری جدی محسوب می‌شود.
دانش‌مهر همچنين با انتقاد از عملکرد یگان حفاظت دریایی گفت: یگان حفاظت دریایی در بررسی و کنترل صیدگاه‌ها عملکرد قابل قبولی ندارد زیرا اغلب آنها سال‌های پایانی خدمت خود را می‌گذرانند و حتی سوختی ندارند که بتوانند به مناطق دریایی سرکشی کنند.
‌ سازمان متولي صيادي در عراق وجود ندارد
غلامرضا دهقاني، مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي صيادي خوزستان با تأييد اين موضوع به «شرق» مي‌گويد: چند بار استانداري خوزستان با استانداري بصره نشست برگزار كرد، اما آنها عنوان كردند سازماني به‌عنوان متولي شناورها در عراق وجود ندارد. اين شناورها حتي با توجه به اينكه صيدگاه‌ها در خوزستان بسيار معدود است، با روش‌هاي بسيار مخرب و بدون قيد و بند به قانون و پروتكل، وارد صيدگاه‌ها شده و به كار خود مي‌پردازند. نظارتي هم از سوي كشور همسايه در اين زمينه صورت نمي‌گيرد.
دهقاني با اشاره به اينكه صيد بي‌رويه عراقي‌ها به زيستگاه‌هاي آبي ما آسيب مي‌زند، ادامه مي‌دهد: اين روند فقط مختص به اروندرود نيست و در صيدگاه‌هاي خورموسي و ابوسيف هم مشاهده مي‌شود. اين در حالي است كه اين مناطق كاملا قلمروي آبي ايران است.
مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي صيادي خوزستان با اشاره به اينكه صيدگاه عراق به نام خورعبدالله بسيار كوچك است، تصريح مي‌كند: محدوده آبي عراقي‌ها حدودا يك‌پنجم صيدگاه‌ها و زيستگاه‌هاي خوزستان و يك‌دهم اين مناطق در بوشهر است. به همين دليل آنها پا را از محدوده خود فراتر گذاشته و به صيدگاه‌ها و زيستگا‌‌ه‌هاي خوزستان ورود مي‌كنند.
به گفته او، صيادان عراقي به‌صورت غيرقانوني وارد صيدگاه‌هاي ايران مي‌شوند، علاوه بر اينكه چون نظارتي از كشور همسايه صورت نمي‌گيرد، هم نوع شناورها هم نوع ادواتي كه به كار مي‌گيرند، ادوات نامناسب و مخربي است.
او ادامه مي‌دهد: تدابيري كه براي حفظ منابع آبزي اتخاذ مي‌كنيم، اكنون مورد انتقاد صيادان ايراني قرار گرفته است. اين امر سبب شده صيادان ايراني شاكي باشند كه ما محروم مي‌شويم و عراقي‌ها به راحتي در آب‌ها صيد مي‌كنند و به منابع آسيب مي‌زنند. اين البته محدود به موضوع صيد نيست و امنيت را هم دچار مشكل مي‌كند. به همين خاطر سال به سال آمار صيد خوزستان كاهش مي‌يابد.
‌ شناورهاي عراقي مهارناپذيرند
دهقاني در پاسخ به اين پرسش كه آيا برخوردي از سوي مسئولان در اين زمينه صورت مي‌گيرد يا خير، مي‌گويد: برخورد صورت مي‌گيرد اما به‌راحتي نمي‌توان جلوي اين تعداد بالا را گرفت، زيرا عراقي‌ها با مشكل معيشت مواجه‌اند و  باز هم به آب‌هاي ايران ورود مي‌كنند.
او با بيان اينكه شناورهاي عراقي مهارناپذيرند، ادامه مي‌دهد: يگان درياباني ايران و همچنين سپاه در منطقه حضور مقتدري دارد، اما تعداد شناورهاي عراقي بالاست و هرچقدر برخورد كنند، از آنجا كه عراقي‌ها از نظر معيشتي مشكل دارند، باز هم وارد آب‌هاي ما مي‌شوند.
مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي صيادي خوزستان تأكيد مي‌كند اين اقدام عراقي‌ها، امنيت آبراه بين‌المللي اروند را هم دچار مشكل كرده و تردد شناورهاي تجاري را هم به خطر مي‌اندازد.
‌ درگيري مسلحانه در اروندكنار
دهقاني در بيان علت اين رخداد تصريح مي‌كند: عرض رودخانه كم است (حدود ٢٠٠ متر). اگر شناورهاي عراقي در آب تور پهن كنند، كل مسير را مي‌گيرند و شناور ديگري نمي‌تواند از آن منطقه عبور كند. از آنجا‌ كه برخي از عراقي‌هاي ياغي، مسلح در آب‌ها حضور پيدا مي‌كنند، وقتي شناورهاي تجاري از كنار آنها رد شده و به تور آنها برخورد مي‌كنند، درگيري رخ داده و برخورد مسلحانه صورت مي‌گيرد. او البته تأكيد مي‌كند: چند سال قبل، حتي كشته هم داشتيم، اما در سنوات اخير با وجود درگيري فيزيكي، كشته نداشتيم، اما همچنان برخي از شناورهاي عراقي مسلح وارد مي‌شوند و آبراه را مي‌بندند. اين مقام مسئول با اشاره به ايجاد رقابت منفي بين شناورهاي ايراني، ادامه مي‌دهد: آنها به اين جريان منتقد هستند و مي‌گويند ما در فصل ممنوعيت از صيد محروم مي‌شويم، اما كشور همسايه رعايت نمي‌كند و ما ميدان را خالي مي‌كنيم. با توجه به اينكه سبد درآمدي صيادان ما تحت‌تأثير قرار مي‌گيرد، حتي جذابيت صيادي در خوزستان به‌عنوان صيادي‌ترين استان كشور هم از بين مي‌رود.
‌ استفاده هرروزه از روش‌هاي مخرب ازسوي عراقي‌ها
يعقوب دَوَجي، مديرعامل اتحاديه سراسري تعاوني‌هاي صيادي ايران، نيز در گفت‌وگو با «شرق» با اشاره به صيدگاه اروند‌كنار مي‌گويد: صيدگاه اروندكنار بين ايران و عراق مشترك است. ازآنجا‌كه ضوابط شيلات ايران به مراتب از ضوابط شيلات عراق بالاتر است، صيادان ايراني در زمان تخم‌ريزي شرايط را رعايت مي‌كنند و به دريا نمي‌روند؛ اما طرف مقابل اين ضوابط را رعايت نمي‌كند و همين امر موجب نگراني صيادان ايراني شده است.
او مي‌افزايد: صيادان عراقي از روش‌هاي مخربي مانند روش تِرال استفاده مي‌كنند كه براي ذخاير آبي ايجاد مشكل مي‌كند. اين مقام مسئول با اشاره به اينكه عرض اروندكنار كم است، مي‌گويد: با اينكه بين ايران و عراق در اروندكنار، مرزبندي وجود دارد؛ اما به واسطه فاصله اندك، صيادان دو طرف همديگر را مي‌بينند. صيادان ايران شاهد هستند كه در اين وضعيت ايران ضوابط را رعايت مي‌كند؛ اما عراقي‌ها نه. اين اتفاق هميشه موجب نگراني‌ صيادان طرف ايراني بوده است.
‌ ٢ كشور مشكل را قاطعانه حل كنند
دوجي با تأكيد بر اينكه دستگاه‌ حاكميتي بايد وارد عمل شود، مي‌افزايد: البته دستگاه حاكميتي بارها در اين زمينه ورود كرده و جلساتي را با كشور همسايه برگزار كرده است. 
در واقع گفت‌وگوهاي زيادي صورت گرفته؛ اما صيادان عراقي آن‌طور كه بايد رعايت نمي‌كنند. اين در حالي است كه دو دولت بايد قاطعانه اين مشكل را حل كنند؛ اما با وجود پذيرش مقام‌هاي عراقي، نظارت كافي از سوي آنها انجام نمي‌گيرد.
او ادامه مي‌دهد: در زمان‌هاي ممنوعه، صيادان صيد را تعطيل مي‌كنند تا بازسازي ذخاير داشته باشيم؛ اما طرف مقابل در روز روشن به اين نكته بي‌توجهي مي‌كند و در فصول ممنوعه هم به صيد مي‌پردازد. 
سيستم نظارتي در عراق اگر قوي‌تر عمل كند، مي‌تواند با اين پديده مقابله كند. آنها بايد روي فرهنگ‌سازي اين موضوع در عراق كار كنند تا صيادان عراقي از روش‌هاي مخرب استفاده نكرده و استانداردهاي صيد را رعايت كنند.
او با اشاره به انتقاد معاون صید و ماهیگیری اداره کل شیلات خوزستان به نبود نظارت كافي از سوي یگان حفاظت دریایی، مي‌گويد: آمار كشفيات و برخورد گشت‌هاي دريايي زياد است. اكنون گشت‌هاي حفاظت منابع، شهدا و مجروحان زيادي دارند. اين‌طور نيست كه از منابع محافظت نكنند. ما نمي‌توانيم زحمات آنها را ناديده بگيريم. 

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار