کد خبر: ۴۶۷۶۰
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۶- ۱۵:۳۹
رئیس سازمان چای کشور خبر داد:
تاکنون ۷۹ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری و بالغ بر ۸۴ میلیارد تومان معادل بیش از ۵۳ درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شده است.

تاکنون ۷۹ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری و بالغ بر ۸۴ میلیارد تومان معادل بیش از ۵۳ درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شده است.

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان چای کشور اظهار کرد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۷۹ هزار تن برگ سبز چای به ارزش حدود ۱۵۵ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده که از این میزان بیش از ۱۸ هزار تن چای خشک تولید شده است. تاکنون بالغ بر ۸۴ میلیارد تومان بیش از ۵۳ درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده و مابقی آن نیز به تدریج تامین و به حساب آن ها واریز می‌شود.
محمدولی روز بهان با بیان اینکه میزان پرداخت مطالبات چایکاران سه برابر سال گذشته در همین بازه زمانی است، افزود: برخی شاید تصور کنند با باقی ماندن بیش از ۴۸ درصد مطالبات چایکاران مبلغ قابل توجهی به آنها پرداخت نشده و دولت یا کارخانه‌ها کوتاهی کرده‌اند اما باید گفت در سال گذشته در همین بازه زمانی تنها ۵۵ میلیارد تومان به حساب چایکاران واریز شده بود. این در حالی است که این میزان هم‌اکنون به حدود ۸۴ میلیارد تومان رسیده و باغی را نمی‌توان پیدا کرد که برگ‌چینی داشته و بخشی از مطالبات خود را دریافت نکرده است.
وی گفت: برخی کارخانه‌های فرآوری چای همه قدر و سهم خود تا تاریخ ۳۱ خرداد ماه را پرداخت کرده‌اند و دولت نیز تاکنون بیش از قدر و سهم خود به سازمان چای اعتبار داده است. حال آنکه اردیبهشت‌ماه ۴۰ درصد چای تولید شده در هر سال برداشت می‌شود و بیشتر از آنچه تصور کنید، در ماه‌هایی که هنوز بودجه به سازمانی اختصاص نیافته برای خرید تضمینی چای اعتبار دریافت کرده‌ایم و به حساب چایکاران واریز شده است.
روزبهان ادامه داد: گرچه تولید و برداشت برگ سبز چای در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود ۲ درصد کاهش یافته است اما این به معنای کاهش تولید نبوده و سال گذشته رشد و جهش بسیار زیادی – حدود ۶۰ درصد – در این زمینه رخ داد که خارق العاده بود، اما در نگاه کلی باید به این مسئله توجه کرد که تا سال ۱۳۹۳ روند نزولی در تولید، برداشت و خرید تضمینی برگ سبز چای وجود داشت اما از آن سال تا کنون روند عمومی صعودی و رو به رشد شده است.
وی اعلام کرد: بازار چای ایرانی نسبت به سال­های گذشته بهتر شده است و مردم نشان دادند که در توجه به تولید و محصول ایرانی از برخی از مسئولان جلوترند، چرا که در سال ۱۳۹۳ حدود ۱۱ هزار تن چای تولید شده خریداری شد اما این میزان در سال گذشته به حدود ۳۰ هزار تن - تقریبا معادل کل تولید رسید.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار