کد خبر: ۴۷۱۱۹
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶- ۱۲:۵۳
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران اعلام کرد:
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران که یک روز پیش از روز خبرنگار در جمع خبرنگارانی که از تهران عازم استان البرز شده بودند، گفت: صادرات آبزیان از 260 میلیون دلار در سال 91 به 412 میلیون دلار در پایان سال 95 رسید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران که یک روز پیش از روز خبرنگار در جمع خبرنگارانی که از تهران عازم استان البرز شده بودند، گفت: صادرات آبزیان از 260 میلیون دلار در سال 91 به 412 میلیون دلار در پایان سال 95 رسید.

به گزارش خبرنگار ایانا، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران، امروز دوشنبه یک روز پیش از روز خبرنگار در جمع خبرنگارانی که از تهران عازم استان البرز شده بودند حضور یافت تا در محل "ماهی سرای" کرج، ضمن شادباش گویی پیشاپیش روز خبرنگار (17 مرداد) به آن‌ها اعلام کند که صید ماهی از 500 هزار تن در سال 91 به 610 هزار تن در سال 95 افزایش یافته و بر اساس برنامه سال 96، میزان تولید شیلات باید به یک میلیون و 100 هزار تن برسد که بیش از 54 درصد آن متعلق به صید و حدود 46 درصد به آبزی‌پروری تعلق دارد.

حسن صالحی با بیان اینکه در همین مقطع زمانی، آبزی‌پروری از 238 هزار تن به 470 هزار تن افزایش یافته است، افزود: در مجموع تولید آبزیان در کشور از 830 هزار تن به یک میلیون و 70 هزار تن افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: همچنین تعداد شاغلان در این حوزه از حدود 200 هزار نفر به 220 هزار نفر افزایش یافت و در مصرف سرانه مصرف آبزیان از 7.5 کیلوگرم به 10.6 کیلوگرم رسیده، در حالی که این عدد در جهان 20 کیلوگرم است که باید اقدامات لازم برای افزایش این سرانه در خانواده‌ها اتخاذ و پیگیری شود.

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در بخش ماهیان گرم‌آبی و میگو نگرانی از لحاظ تولید وجود ندارد و در بخش آبزی‌پروری نیز زیرساخت‌ها تأمین شده است، ادامه داد: روند افزایشی صادرات به روسیه در حال طی شدن است که در این زمینه در سال گذشته صادرات قزل‌آلا با رشد 300 درصدی روبه‌رو شد که بیشتر آن به روسیه فدرال صادر شد.

صالحی با بیان اینکه صادرات ماهی تازه و ماهی قزل‌آلای زنده و همچنین میگو و کنسرو ماهی نیز در برنامه است، تأکید کرد: در آینده در منطقه ویژه اقتصادی پیام در البرز در پی مذاکرات با مدیرعامل این منطقه و با حمایت استاندار البرز، پایانه صادراتی ماهیان احداث می‌شود تا از این ظرفیت برای صادرات محصولات آبزیان و دیگر محصولات کشاورزی استفاده شود.

وی با اعلام هدف‌گذاری 480 میلیون دلاری برای صادرات آبزیان به کل جهان یادآور شد: دو نمایشگاه در روسیه برگزار خواهد شد که تجار ایرانی نیز در آن شرکت می‌کنند و همچنین دومین نمایشگاه بین‌المللی شیلات و آبزیان در آبان‌ماه در تهران که با حضور شرکت‌های روسی برگزار می‌شود.

صالحی بیان کرد: برای نخستین‌بار یکی از برنامه‌های توسعه شیلات در سند برنامه ششم توسعه که در مجلس شورای اسلامی مصوب شده، موضوع پرورش ماهی در قفس مطرح شده که در این سال‌ها زیرساخت‌های لازم در کشور فراهم شده و از دو سال پیش تاکنون همه تجهیزات مورد نیاز از خارج از کشور وارد شده است.

وی خاطرنشان ساخت: سال گذشته تولید لوله که 85 درصد استقرار قفس را دارد در استان البرز تولید می‌شود و تولید تور آن را نیز جهاد دانشگاهی امیرکبیر انجام می‌دهد و به‌زودی تولید آغاز می‌شود و تولید قایق‌های آن نیز در حال انجام است.

رئیس سازمان شیلات ایران عنوان کرد: برای سال پایانی برنامه ششم 200 هزار تن تولید ماهی در قفس هدف‌گذاری شده و مطالعات جامعی در این خصوص انجام گردیده و مطالعات نروژی‌ها در این باره نیز به پایان رسیده و مطالعات برای استقرار این قفس‌ها نیز رو به اتمام است.

صالحی اظهار کرد: بیش از 30 تا 35 هزار تن ظرفیت تولید در کشور یا در دریا استقرار یافته یا در ساحل در حال جمع‌بندی برای استقرار در دریا است.وی همچنین گفت: درباره تولید ماهی تیلاپیا در شهرستان بافق استان یزد اقدامات اولیه انجام شده و تولیدات اولیه در حال ورود به بازار است و امیدواریم نتایج این پایلوت که زیر نظر محیط زیست و شیلات است، خوب باشد.

صالحی اضافه کرد: اکنون 140 کشور دنیا اقدام به تولید این ماهی می‌کنند و تست ماهی تیلاپیا و کیفیت این ماهی در یزد هزاران بار بهتر از ماهی تیلاپیای وارداتی است و از سال گذشته دستور کاهش ورود واردات این ماهی را داشته‌ایم و امسال ممنوعیت واردات را نیز آغاز کرده‌ایم تا تولیدات داخلی آن جای خود را در بازار پیدا کند.

وی ادامه داد: در بخش ماهیان زینتی یک بستر خوبی در کشور دارد که صادرات خوبی نیز دارد، به‌طوری‌که در سال گذشته 2.5 میلیون دلار صادرات این ماهیان را داشتیم که سال به سال در حال افزایش است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: سال گذشته دو شهرک ماهیان زینتی در کشور ایجاد شد که هم تکثیر، تولید و امکانات بازدید برای مردم دارد و هم جایی برای فعالیت دانش‌آموختگان شیلاتی است به‌ویژه برای بانوان که در راوند کاشان از سال گذشته آغاز شد.

صالحی یادآور شد: در پرورش زالو که در طب سنتی کشور و هم شرکت‌های داروسازی خارجی متقاضی آن هستند، اکنون در ابتدای کار هستیم.

وی در پایان اشاره کرد که آبزیان ماهیان خاویاری نیز به‌عنوان یکی از گونه‌های مهم هم‌اکنون در بیش از 80 مزرعه پرورش این ماهیان در کشور در حال تولید است../

S-960516-01

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار