کد خبر: ۴۷۱۵۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۶- ۰۹:۲۳
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی به ایانا خبر داد:
با توسعه روش‌های کم‌خاک‌ورزی و بی‌خاک‌ورزی کشاورزی، در حوزه مکانیزاسیون شاهد رشد 278 درصدی در حوزه ماشین‌های خاک‌ورز حفاظتی و رشد 43 درصدی در حوزه ماشین‌های کاشت مستقیم در بقایای گیاهی هستیم.

با توسعه روش‌های کم‌خاک‌ورزی و بی‌خاک‌ورزی کشاورزی، در حوزه مکانیزاسیون شاهد رشد 278 درصدی در حوزه ماشین‌های خاک‌ورز حفاظتی و رشد 43 درصدی در حوزه ماشین‌های کاشت مستقیم در بقایای گیاهی هستیم.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت حفاظت از منابع آب و خاک کشور و در جهت مدیریت مصرف آب، ارتقای بهره‌وری در فرایند تولید محصولات کشاورزی و بهبود ساختمان خاک‌های کشور، این مرکز در قالب "طرح تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی" و مبتنی بر طرح جامع 12 ساله کشور برنامه‌های شاخصی را به انجام رسانیده است.

کامبیز عباسی افزود: برنامه‌ریزی برای توسعه عملیات خاک‌ورزی حفاظتی و کشت مستقیم در بقایای گیاهی انجام شد و شناسایی مناسب‌ترین ماشین‌های کشاورزی حفاظتی و تحریک تقاضا در حوزه این ماشین‌ها به انجام رسید.

وی بیان کرد: حمایت از بومی‌سازی و انتقال دانش فنی ماشین‌های کشاورزی حفاظتی برای تحقق اهداف بخش و تکیه بر صنعت داخلی همراه با پرداخت تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون و حمایت‌های یارانه‌ای برای تشویق بهره‌برداران در به‌کار‌گیری ماشین‌های کشاورزی حفاظتی باعث دستیابی به عملیات خاک‌ورزی حفاظتی و کشت مستقیم در سطح یک میلیون و 600 هزار هکتار از اراضی کشور در دولت یازدهم شد.

عباسی ادامه داد: با توجه به اینکه حدود 640 هزار هکتار از این سطح در زراعت‌های آبی کشور اتفاق افتاده است، موجبات صرفه‌جویی آب مصرفی بخش کشاورزی، به میزان سه میلیارد مترمکعب فراهم شد.


کاهش ساعات عملیات تهیه بستر در روش‌های نوین

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: همچنین به‌دلیل تغییر روش‌های مرسوم خاک‌ورزی به روش‌های کم‌خاک‌ورزی و بی‌خاک‌ورزی، سالانه در مصرف حدود 82 میلیون لیتر گازوئیل صرفه‌جویی شد که این امر ناشی از کاهش ساعات عملیات تهیه بستر در روش‌های نوین است.

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید

وی یادآور شد: به‌طور قطع توسعه روش‌های کم‌خاک‌ورزی و بی‌خاک‌ورزی کشاورزی کماکان در صدر فعالیت‌های حوزه مکانیزاسیون کشور در سطح ستاد وزارت جهاد کشاورزی و استان‌ها بوده و آخرین آمارها در حوزه مکانیزاسیون بیانگر رشد 278 درصدی در حوزه ماشین‌های خاک‌ورز حفاظتی و رشد 43 درصدی در حوزه ماشین‌های کاشت مستقیم در بقایای گیاهی است.

عباسی در پایان اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های رسیده از استان‌ها، در شرایط فعلی حدود 12 هزار دستگاه خاک‌ورز حفاظتی و بذرکار کشت مستقیم در عرصه مزارع کشور در حال کار و فعالیت است./

M-960517-01

عکس: سارا کریمی‌جم

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار