کد خبر: ۴۷۱۷۸
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۶- ۱۴:۲۱
در پی ساخت کارخانه‌های فرآوری ماهی توسط چینی‌ها در گامبیا
زمانی که نام کشور گامبیا به گوشتان می خورد،احتمالا سواحل زیبای گرمسیری آن از نظرتان می گذرد. اما شاید با گذشت زمان این ذهنیت تنها به خاطره ای تبدیل شود. چراکه چندی است که چینی ها به ساخت کارخانه فرآوری ماهی در گانجر (شهر ساحلی درگامبیا) و کرتونگ (روستایی در گامبیا) اقدام کرده، به طوری که یکی از کارخانه های فرآوری ماهی در یک روستای زیست محیطی ساخته شده است.

زمانی که نام کشور گامبیا به گوشتان می خورد،احتمالا سواحل زیبای گرمسیری آن از نظرتان می گذرد. اما شاید با گذشت زمان این ذهنیت تنها به خاطره ای تبدیل شود. چراکه چندی است که چینی ها به ساخت کارخانه فرآوری ماهی در گانجر (شهر ساحلی درگامبیا) و کرتونگ (روستایی در گامبیا) اقدام کرده، به طوری که یکی از کارخانه های فرآوری ماهی در یک روستای زیست محیطی ساخته شده است.


به گزارش ایانا از سایت "
سانو گامبیا "، سال گذشته چینی ها دو کارخانه فرآوری ماهی را درگانجر و روستای زیست محیطی کرتونگ ساختند. درحالی که کارخانه در کرتونگ به بزرگی یک زمین فوتبال است. شاید ساخت یک کارخانه به این بزرگی در یک روستای زیست محیطی دور از ذهن باشد؟ اما این موضوع اتفاق افتاده است.

رهاساری فاضلاب به اقیانوس و از بین رفتن آبزیان

زمانی که کارخانه پردازش چینی ساخته شد، یک خط لوله در اقیانوس قرار گرفت تا کارخانه بتواند به راحتی پساب خود را به آن جا هدایت کند. این در حالی است که از زمان ساخت آن هر روز هزاران ماهی مرده در سواحل کرتونگ و گانجر مشاهده می شود.

سلامت ساکنان محلی 

تعجب آور نیست که هزاران نفر از افرادی که در کرتونگ و گانجر زندگی می کنند، با مشاهده ماهیان مرده در ساحل، درباره سلامت شان نگران شوند . طبق گفته های ساکنان محلی، "ذخایر حیات وحش جایی که فاضلاب به آنجا راه یافته ، آلوده و منجر به مرگ ماهی ها و مانگرو ها(جنگل های حرا) شده است ". این نشان می دهد مقدار زیادی مواد سمی در آب است. با این شرایط آیا می توان به خوردن ماهی در این آب ها ادامه داد؟ البته که این چنین نخواهد بود.

این درحالی است که قایق های ماهیگیری چینی و قایق های ساکنان محلی، ماهی کارخانه های چینی را تامین می کنند. کارخانه فرآوری ماهی از ماهیگیران گامبیایی ماهی خریداری تا برای فرآروی استفاده کنند. اما آیا این ماهی ها به بازار گامبیا راه پیدا می کنند؟ به گفته فردی که دراین باره تحقیق کرده، این کارخانه ها به تولید خوراک و روغن ماهی اقدام و آن ها را به آسیا صادر می کنند.

درحالی که ماهیگیری بیش از حد، در غرب آفریقا یک مشکل بزرگ بود. اما اکنون ماهیگیران گامبیایی و چینی به بدتر شدن مشکل دامن زده اند.

چین سالانه حدود 15 میلیون تن از آب های کشورش ماهی صید می کند، به طوری که دوبرابر بیشتر از بزرگترین ماهیگیری ها در جهان است. و نتیجه این امر این است که با کاهش 50 درصدی در ذخایر ماهی خانگی اش رو به رو شده، درحالی که با افزایش میزان سرانه مصرف در حدود 600 درصد مواجه است. باید گفت نیاز چین به ماهی دیوانه وار و ناپایدار است.

اکنون نگاهی بیندازیم به موقعیت گامبیا؛ گامبیا مانند هر کشور در حال توسعه دیگر در آفریقا یک هدف آسان برای استخراج منابع توسط کارآفرینان چینی به شمار می رود. در تجارت و برای صدور مجوز (یا ساخت کارخانه های فرآوری)، این شرکت ها در بسیاری از امور مالی از سوی دولت حمایت می شوند. برای روشن شدن این مورد، معاملات با این شرکت های ماهیگیری چینی توسط دولت (گامبیا) ایجاد می شود.

این درحالی است که دولت جدید گامبیا توانایی این تصمیم را دارد که فعالیت این کارخانه ها را متوقف کند. 

ناپدید شدن کوسه ها 

ناپدید شد کوسه ها یک مشکل بزرگ در منطقه غرب آفریقا است. که این موضوع تهدید جدی برای اکوسیستم منطقه به شمار می رود و این کاهش کوسه به دلیل علاقه چینی ها به سوپ شارکفین (سوپی که از گونه های مختلف کوسه تهیه می شود) است، به طوری که مردم چین هزینه زیادی برای آن پرداخت می کنند بنابراین این موضوع تهدیدی برای کوسه های منطقه شده است. با وجودی که هنوز تعدادی کوسه در آب های عمیق اقیانوس باقی مانده اند اما افراد در حال تلاش برای صید آخرین بازمانده های آن هستند. از این رو حفاظت از ذخایر باقی مانده و جلوگیری از ماهیگیری غیرقانونی، تنها راه حل مقابله با این مشکل است.

طبیعت گردی (اکوتوریسم) گامبیا درمعرض خطر

در سال های نه چندان دور سواحل زیبا گامبیا پر از زندگی بود، اما در حال حاضر برخی نقاط به آرامگاه ماهیان تبدیل شده اند. که این موضوع باعث نگرانی ساکنان محلی شده است. چراکه گردشگران دیگر تمایلی به سفر به این مکان ندارند و این امر به ازبین رفتن کسب و کارهای محلی می انجامد و این مساله می تواند پایانی برای روستای زیست محیطی کرتونگ گامبیا باشد.

درحالی که همچنان چینی ها به فعالیت شان ادامه می دهند و ماهیان مرده در سواحل گانجر و کرتونگ دیده می شوند؛ جلوگیری از این امر به دولت گامبیا بستگی دارد که بخواهد شرایط را به سود کشورش تغییر دهد. اینکه آیا آن ها می خواهند دوباره سواحل گامبیا را بسازند؟ انتخاب با آن هاست. در حالی که نباید زمان را بیش از این از دست داد. 

ترجمه: فرحناز سپهری

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار