کد خبر: ۴۷۲۰۳
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶- ۱۱:۴۲
در راستای کاهش میزان باقی مانده مواد شیمیایی
با توجه به مقررات اتحادیه اروپا مبنی بر کاهش سطح میزان قارچ کش تری سیکلازول ( Tricyclazole ) ، یک ماده شیمیایی که در هند برای درمان قارچ برنج استفاده می شود، صادرات برنج باسماتی هند به اتحادیه اروپا به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

با توجه به مقررات اتحادیه اروپا مبنی بر کاهش سطح میزان قارچ کش تری سیکلازول ( Tricyclazole ) ، یک ماده شیمیایی که در هند برای درمان قارچ برنج استفاده می شود، صادرات برنج باسماتی هند به اتحادیه اروپا به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایانا از سایت "رایس اوتلوک"، برنج باسماتی پوسا( Pusa Basmati )در هاریانا در 3 سال گذشته به انتخاب نخست اروپا تبدیل شده است که این به دلیل شکل مخروطی دانه و افزایش طول آن تا 3 برابر در زمان پخت، طعم و مزه و بوی آن بوده است، اما با این شرایط، امکان دارد هندی ها این میزان صادرات به کشورهای اروپایی را از دست بدهند.

این درحالی است که اتحادیه اروپا حداقل میزان باقی مانده تری سیکلازول، ماده شیمیایی برای کنترل قارچ را از 1 پی پی ام (ppm) به 0.01 پی پی ام کاهش داده است؛ که از یکم ژانویه ، 2018 اجرا می شود و چنانچه هند نتواند از این شرایط پیروی کند، در نتیجه صادرات هند می تواند تحت تاثیر قرار گیرد و از سویی شاید به سود پاکستان باشد.

به این نکته باید اشاره کرد، بذر باسماتی پوسا، توسط دانشگاه پنجاب توسعه یافت و نزد کشاورزان و در عین حال برای کسانی که از قارچ کش تری سیکلازول استفاده می کنند، به دلیل مناسب بودن این رقم ، به انتخاب نخست آن ها تبدیل شده است. معمولا مزارع برنج باسماتی با بیماری / قارچ در طول کشت مواجه هستند و به دلیل استفاده بیش از حد تری سیکلازول توسط کشاورزان، سطح حاد این ماده شیمیایی به 0.80 پی پی ام ، افزایش می یابد.

با این حال، در ایالات متحده این میزان تا 3.00 پی پی ام و در ژاپن این میزان 10 پی پی ام در نظر گرفته شده است. اکنون با تصمیم اتحادیه اروپا برای پایین آوردن حداقل سطح تری سیکلازول تا 0.01 درصد، نه تنها اروپایی ها از طعم و مزه خوب باسماتی محروم می شوند، بلکه انتظار می رود صادرات برنج باسماتی تا 10 درصد و تا 400 هزار تن پس از ژانویه 2018 کاهش یابد.

اشیش کاتوریا، دبیر کل انجمن برنج باسماتی پنجاب (Punjab Basmati Rice Miller Association) گفت: "هند با توجه به رقم برنج باسماتی، صادرات خود را طی 10 سال گذشته، 5 برابر افزایش داده است. در چنین سناریویی، تولیدکنندگان برنج باسماتی هند باید مراقب کیفیت محصول و رعایت استانداردها باشند تا مردم در سراسر جهان از طعم و مزه برنج باسماتی هند لذت ببرند."

وی افزود: "قارچ کش تری سیکلازول برای درمان قارچ نیست، بلکه پیش از شروع بیماری استفاده می شود. کشاورزان می توانند در صورت نیاز، تری سیکلازول را از آغاز کشت برنج تا 70 روز با راهنمایی متخصصان کشاورزی استفاده کنند ، اما در زمان شکوفایی برنج نباید آن را به کار برد. "

به گفته کاتوریا، نه تنها اسپری تری سیکلازول تا 40 روز قبل از برداشت برنج، به باقی ماندن ماده شمیایی در محصول کمک می کند بلکه هیچ تاثیری بر روی درمان بیماری ندارد.

وی گفت: "اگر کشاورزان کشور به گونه ای کنترل شده از تری سیکلازول استفاده کنند، آنگاه صادرات این نوع برنج می تواند مورد پذیرش اتحادیه اروپا قرار گیرد. "

همچنین اشیش کاتوریا، نامه ای به مدیر دپارتمان کشاورزی پنجاب و هاریانا در این زمینه نوشته و از آن ها خواسته تا اطلاعات صحیح را در اختیار کشاورزان قرار دهند ، به طوری که آن ها بتوانند از میزان مناسب تری سیکلازول استفاده کنند، تا برنج باسماتی هند با استانداردهای اتحادیه اروپا انطباق پیدا کند. او همچنین اشاره کرد که استفاده از این نوع قارچ کش، در پاکستان در مقایسه با هند ناچیز است و این می تواند برای پاکستان نقطه مثبتی به شمار آید.

گفتنی است، اشیش کاتوریا، روزنامه نگار برجسته است که مدرک M.B.A. در رشته فناوری اطلاعات و امور مالی از دانشگاه فنی پنجاب دارد. 

ترجمه: فرحناز سپهری

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار