کد خبر: ۴۷۲۵۰
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۶- ۱۷:۲۳


كم كم به اوايل شهريور نزديك مي‌شويم. ماه برداشت پسته. اين‌روزها اهالي اين صنعت در تكاپوي برداشت محصول‌ هستند و دغدغه نوسان های بازار و قیمت را دارند.
ظرف دو سه روز گذشته مجمع عمومی انجمن پسته و همین طور نشست ستاد پسته برگزار شد.
گزارش‌ها حاكي از آن است كه برداشت محصول سال گذشته ایران حول و حوش ١٧٠هزار تن بوده  در حالی که آمریکا ٤١٥ هزار تن برداشت كرده است. جمع محصول ما و آمريكا در سال گذشته ٥٨٥ هزارتن بوده كه با احتساب ٦٠ هزارتن محصول انباشت شده از قبل، كل حجم پسته عرضه شده به بازار، عددي نزديك به ٦٥٠هزار تن بوده است. گزارش انجمن پسته حاكي از اين بود كه صادركنندگان ايراني ١١٤ هزارتن از اين محصول را به ارزش حدودي يك ميليارد و 200 میليون دلار به كشورهاي مختلف دنيا صادر كرده اند كه با احتساب مصرف داخلي و ضايعات مربوطه در حال حاضر كمتر از شش هزار تن از محصول سال گذشته ايران باقي مانده است.
انجمن پسته معتقد است محصول سال جاري  کشور چيزي در حدود  ٢٣٥ هزارتن است. يعني در سال محصولي جديد ایران می تواند 240 هزار تن پسته را روانه بازارهای داخلی و جهانی کند.
برآوردها نشان می دهد آمریکا امسال توان تولید ٢٧٠ هزار تن پسته را دارد که با احتساب ١١٠هزار تن باقيمانده محصول گذشته جمعا٣٨٠ هزارتن خواهدشد. بنابراين در مجموع تولید ایران و آمريكا و با احتساب انباشت محصول هر دو کشور به عدد 620 هزار تن خواهد رسید که احتمالا نسبت به سال قبل حدود 30 هزار تن کاهش خواهد یافت.
باتوجه به اين كه بازيگران اصلي بازار پسته در جهان، ايران و آمريكا هستند و با عنايت به این پیش بینی ها، به اين نتيجه مي رسيم كه در زمینه فروش و صادرات در سال پيش رو نگراني چنداني نخواهیم داشت و تنها نيازمند مديريت صحيح و حضور هوشمندانه در داخل و خارج هستيم.
عرضه تدريجي و مستمر از طرف توليد كنندگان مي تواند در روند آرامش و ثبات قيمت نقش به سزايي داشته باشد.
مديريت عرضه محصول در بازارهاي داخلي و خارجي و چگونگي عملكرد صادركنندگان در عرصه رقابت با آمريكا براي ما مهم و تعیین کننده است كه بايد تا قبل از برداشت محصول امسال به پيش نيازهاي آن بپردازیم.
تامين نقدينگي مناسب به خصوص در ابتداي فصل مي تواند در ايجاد توازن در عرصه داخل وخارج و مديريت بازار نقش به سزايي ايفا کند.
آن چه در نشست ستاد پسته به آن پرداخته و تاكيد شد، پيش بيني جذب منابع مالي ازطريق بانك‌ها و صندوق توسعه ملي است كه بخشي از آن محقق و بخش ديگري در نشست های آتی با صندوق توسعه ملي و بعضي از بانك ها دنبال خواهد شد.
هم چنين تاكيد شد چنانچه روال منطقي و قابل قبولي در بورس پسته اتخاذ شود، اين نهاد نيز در سال جاري مي تواند درمتوازن کردن عرضه و تقاضا و ثبات قيمت‌ها نقش مهمي ايفا کند. دراين ارتباط نيز تصویب شد طي روزهاي آینده جلساتی تشكيل و در اين زمينه راهكارهاي مناسب و عملي اتخاذ شود./
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار