کد خبر: ۴۷۲۸۸
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶- ۱۲:۱۱
گلرنگ گیاهی خار مانند است که تیره‌های مختلفی دارد و کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد مگر برای روغن اش. روغن این گیاه بسیار باارزش است و از دانه‌های آن استخراج می‌شود. در گذشته از دانه‌های گلرنگ برای رنگ کردن استفاده می‌شد، اما در طول‌ هزاران سال استفاده‌های متعددی از آن ها شده است.

گلرنگ گیاهی خار مانند است که تیره‌های مختلفی دارد و کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد مگر برای روغن اش. روغن این گیاه بسیار باارزش است و از دانه‌های آن استخراج می‌شود. در گذشته از دانه‌های گلرنگ برای رنگ کردن استفاده می‌شد، اما در طول‌ هزاران سال استفاده‌های متعددی از آن ها شده است.

به گزارش ایانا از سایت "ارگانیک فکتس"، تقریبا ۶۰ کشور در سراسر جهان وجود دارد که این گیاه را می‌کارند، اما کشت کلی آن بسیار کم است و تنها چیزی در حدود ۶۰۰ هزار تن در سال تولید می‌شود. امروزه روغن‌های گیاهی که از دانه‌های آن ها استخراج می‌شوند باارزش‌ترین بخش گیاهان هستند و بیشتر تولیدات با این هدف انجام می‌شود.

برخی از مزایای روغن گلرنگ برای سلامتی عبارتند از توانایی آن برای پایین آوردن سطح کلسترول، تنظیم قند خون، کمک به کاهش وزن، بهبود سلامت مو، افزایش شادابی پوست، کاهش سندروم پیش از قاعده‌گی و کنترل انقباض عضلانی و بهبود سیستم ایمنی بدن.

روغن گلرنگ جایگزین خوبی برای روغن‌های گیاهی دیگری است که به طور گسترده استفاده می‌شوند و برای سلامتی مضر هستند. در نتیجه بازار این روغن در سراسر جهان در حال افزایش است. گلرنگ دارای بالاترین درصد چربی‌های مفید است و در میان گیاهانی که چربی‌های مضر دارند در رتبه‌ی دوم کم‌ترین میزان چربی مضر قرار دارد. با توجه به این که این ماده سرشار از اسید لینولئیک است به کاهش کلسترول کمک بسیار زیادی می‌کند. اما متاسفانه طبقه‌ی متوسط شهری که به شدت تحت تاثیر آگهی‌های تلویزیونی و نوشته‌های روزنامه‌ها است، هیچ اطلاعی از فواید روغن گلرنگ ندارد.

مزایای این روغن در مقایسه با روغن‌های گیاهی دیگر بسیار زیاد هستند و در ادامه به برخی از آن ها اشاره می‌کنیم:

۱. سلامت قلب: تحقیقات نشان می‌دهد که روغن گلرنگ دارای مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا ۶ است که یک اسید چرب مفید برای بدن است. همچنین دارای لینولئیک اسید است که به حفظ تعادل کلسترول در بدن و کاهش احتمال گرفتگی شریان‌ها کمک می‌کند و نیز باعث کاهش خطر حملات قلبی و سکته می‌شود.

۲. دیابت: همچنین نشان داده شده است که اسیدچرب امگا ۶ می‌تواند سطح قند خون را تنظیم کند، در نتیجه می‌تواند به افرادی که از دیابت رنج می‌برند کمک کند. همچنین این روغن مانع ابتلای افراد به دیابت می‌شود.

۳. اضافه‌وزن: این روغن سال‌ها است که به عنوان گزینه‌ای مناسب برای افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند شناخته می‌شود. اسید‌های چرب امگا ۶ که روغن گلرنگ سرشار از آن است، به بدن کمک می‌کند به جای اینکه چربی را ذخیره کند آن را بسوزاند. این موضوع روغن گلرنگ را بسیار ارزشمند می‌کند چرا که روغن گیاهی برای تهیه‌ی غذا استفاده می‌شود و افرادی که از اضافه وزن رنج می‌برند می‌توانند از آن استفاده کنند تا بدون اینکه تغییر خیلی زیادی در رژیم غذایی‌شان بدهند وزن کم کنند.

۴. سلامت مو: روغن گلرنگ سرشار از اولئیک اسید نیز هست که برای پوست سر و مو بسیار سودمند است. این ویتامین گردش خون در پوست سر را بهبود می‌بخشد و رویش مو‌ها را بیشتر می‌کند. همچنین به درخشندگی و طراوت مو نیز کمک می‌کند به همین دلیل معمولا در محصولات آرایشی از آن استفاده می‌شود، اما مصرف خوراکی آن نیز آثار مشابهی دارد.

۵. پوست: مقدار بالای لینولئیک اسید در روغن گلرنگ باعث شده است که برای بهبود کیفیت و ظاهر پوست فوق‌العاده باشد. لینولئیک اسید می‌تواند با چربی پوست ترکیب شود و جوش‌های سرسیاه و آکنه‌ی پوست را از بین ببرد. علاوه بر این این اسید به تولید مجدد سلول‌های جدید پوستی کمک می‌کند و جای زخم و لکه‌ها را از روی پوست برطرف می‌کند.

۶. سندروم پیش از قاعده‌گی: قاعده‌گی در زنان می‌تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. اسید لینولئیک موجود در روغن گلرنگ باعث کنترل نواسانات هورمونی و علائم قاعده‌گی می‌شود. به این ترتیب روغن گلرنگ می‌تواند شدت سندروم پیش از قاعده‌گی را کاهش دهد و چرخه‌ی آن را تنظیم کند.

۷. سیستم ایمنی: اسیدهای چرب امگا ۶ موجود در روغن گلرنگ سبب می‌شوند که بدن به شکلی نرمال فعالیت کند و کارایی سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد و از بدن ما بهتر مراقبت می‌کند.

مراقب باشید

اگر مشکل لخته شدن خون دارید از روغن گلرنگ استفاده کنید، چرا که باعث رقیق‌تر شدن خون می‌شود. اما اگر حساسیت دارید از خوردن این روغن خودداری کنید چرا که گلرنگ متعلق به تیره‌ای از گیاهان است که می‌تواند باعث واکنش‌های حساسیت‌زا و شدید شود.

مترجم: حسام حسین‌پورارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: