کد خبر: ۴۷۳۰۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶- ۱۶:۱۴
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل در مراسم برگزاری جشنواره عسل در مشکین شهر گفت: ایران درتولید عسل رتبه چهارم در سطح جهانی را به خود اختصاص داده است؛ استان اردبیل نیز از لحاظ کیفیت و کمیت تولید عسل در سطح کشور به عنوان استان شاخص مطرح است. بطور متوسط در استان 6 هزارو 200 تن عسل تولید می شود و رتبه سوم کشوری را در تولید این محصول ارزشمند را دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیلدر مراسم برگزاری جشنواره عسل در مشکین شهر گفت: ایران درتولید عسل رتبه چهارم در سطح جهانی را به خود اختصاص داده است؛ استان اردبیل نیز از لحاظ کیفیت و کمیت تولید عسل در سطح کشور به عنوان استان شاخص مطرح است. بطور متوسط در استان 6 هزارو 200 تن عسل تولید می شود و رتبه سوم کشوری را در تولید این محصول ارزشمند را دارد.

به گزارش خبرنگار ایانا در ادربیل، عدیل سروی افزود: شهرستان مشکین شهر در تولید عسل در سطح استان رتبه دوم را به خود اختصا ص داده است. این شهرستان به دلیل قرار گرفتن در دامنه های سرسبز و اقلیم بسیار مناسب سبلان و برخورداری از تنوع گیاهی از لحاظ کیفیت تولید عسل درجایگاه برتری قرار دارد.

وی ادامه داد: تنوع گیاهی در دامنه های سبلان بسیار متنوع است به گونه ای که بیش از 450 نوع از انواع گیاهان داروئی را شامل شده و این امر ذخیره ژنتیکی ارزشمندی محسوب می شود. همین تنوع گیاهی و تغذیه زنبور عسل از انواع گیاهان کیفیت عسل تولیدی را در سطح بالایی افزایش داده است و از طرف دیگر با گرده افشانی و تلقیح گیاهان داروئی این ذخایر عظیم ژنتیکی در سایه زنبورداری در دامنه های سبلان به بهترین نحو ممکن برای نسل های آینده حفظ می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل عنوان کرد: 3 هزار و 900 نفر به حرفه زنبور داری در استان مشغول هستند که این تعداد زنبور دار 320 هزار کندوی زنبور عسل را مدیریت می کنند؛ به طور متوسط در سطح استانی هر زنبور دار تعداد 85 کندوی عسل پرورش می دهد ولی در شهرستان مشکین شهر تعداد زنبور داران 690 نفر است که تعداد 38 هزار و 500 کندو را مدیریت می کنند یعنی هر زنبور دار به طور متوسط 60 کندو را پرورش می دهد که این امر نشانگر تلاش وافر زنبور داران در این منطقه است.

وی افزود: در سطح استان درصد افراد تحصیل کرده دانشگاهی که به حرفه زنبور داری مشغول هستند 17 درصد است در حالی که در مشکین شهر این میزان به 29 درصد می رسد؛ به عبارت دیگر پرورش زنبور عسل در مشکین شهر توسط افرادی صورت می گیرد که از تحصیلات دانشگاهی و عالیه برخوردار هستند که همین امر نیز زمینه های تولید بیشر با کیفیت بالارا به دنبال دارد.

وی اظهار کرد: رویکرد شهرستان مشکین شهر در پرورش زنبور عسل، بکارگیری نیروهای دانشگاهی و جوانان با سواد و تحصیل کرده است . مشکین شهر رتبه دوم استانی را در تولید عسل به خود اختصاص داده است و این در حالی است که تعداد کندوهای آن نسبت به سایر شهرستان ها نیز کمتر است؛ اما به دلیل بکار گیری نیروهای جوان و تحصیل کرده و برخورداری از آخرین فناوری و تکنولوژی با علم و دانش مربوطه در صنعت زنبور داری به بهترین نحو ممکن توانسته است در تولید این محصول مهم قدم های اساسی را را بردارند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار