کد خبر: ۴۸۴۱۹
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۶- ۱۶:۰۱
انجمن فنی کشاورزی و همکاری‌های مشترک روستایی با همکاری صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی برگزار کردند
توجه بیشتر به کشاورزی تغذیه‌ای، نیازمند مشارکت گسترده‌تر بخش خصوصی فیجی، شامل کشاورزان و کارآفرینان جوامع است.

توجه بیشتر به کشاورزی تغذیه ای، نیازمند مشارکت گسترده تر بخش خصوصی فیجی، شامل کشاورزان و کارآفرینان جوامع است.

این موضوع، اساس گفت وگوها در کارگاه آموزشی نیم روزی بود که سازمان بخش خصوصی جزایر منطقه آسیا-اقیانوسیه1(PIPSO) هفته گذشته در شهر سووآ (Suva)، پایتخت فیجی، برگزار کرد.

این کارگاه، بخشی از پروژه ترویج سیستم های غذای مغذی پیپ سو (PIPSO) بود که با حمایت مرکز فنّی کشاورزی و همکاری های مشترک روستایی2(CTA) و صندوق بین المللی توسعه کشاورزی3(IFAD) برپا شد.

در این برنامه، بخش خصوصی و دانشگاهی گرد هم آمدند تا به مجموعه ای از مسائل اصلی سیاست جدید توسعه فیجی در رسیدگی به امنیت غذایی و تغذیه، به عنوان بخشی از چارچوب مشاوره ای و سیاست وزارت بهداشت، تغذیه و امنیت غذایی فیجی توجه کنند.

وزارت خانه های کشاورزی و بهداشت فیجی سیاست ها و چارچوب های جدیدی را با رویکرد چندبخشی و چندرشته ای برای توجه بیشتر به کشاورزی تغذیه ای توسعه می دهند و بخش خصوصی را به عنوان شریک اصلی در این زمینه به رسمیت می شناسند. آلیسی توکا (Alisi Tuqa)، مدیر عامل اجرایی پیپ سو و رئیس تیم کاری این پروژه، در بیانیه ای گفت که ما مشتاقانه منتظریم تا نقش های بیشتری را تعریف کنیم و از حمایت های بیشتر طرفداری کنیم.

در افتتاحیه این کارگاه، تیم مارتین (Tim Martyn)، نماینده سازمان فائو در فیجی، بر عملیاتی شدن طرح های توسعه در زمینه تغذیه تأکید کرد.

همچنین وی با توجه به اهمیت زیاد بهبود همکاری ها و کار با بخش خصوصی، بر نیاز بیشتر به تمرکز بر امنیت غذایی و مقرون به صرفه بودن مواد مغذی تأکید کرد.

آقای مارتین گفت:"باید نقش قوی تر بخش خصوصی را به رسمیت بشناسیم و خدمات بیشتری را به آنها تحویل دهیم. این امر تغییری بزرگ و خلاقانه در منطقه آسیا-اقیانوسیه است."

پروژه ترویج سیستم های غذای مغذی پیپ سو، در هفت کشور منطقه آسیا-اقیانوسیه شامل کیریباتی (Kiribati)، فیجی، جمهوری جزایر مارشال، ساموآ (Samoa)، جزایر سلیمان، تونگا (Tonga) و وانوآتا (Vanuata) متمرکز شده است. هدف پروژه، تقویت ظرفیت دولت های جزایر آسیا-اقیانوسیه؛ کشاورزان و سازمان های بخش خصوصی؛ مؤسسات فرعی منطقه ای و برنامه ها و راهکارهای توسعه ای است که منابع مالی را جمع آوری کنند تا به طور مؤثرتری دسترسی مردم به غذای سالم و مغذی افزایش یابد.

پانوشت:

1. Pacific Islands Private Sector Organisation

2. Technical Centre for Agricultural and Rural Co-operation

3. International Fund for Agricultural Development

ترجمه: مهشید جلالیان


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار