کد خبر: ۴۸۴۷۹
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶- ۱۳:۱۰
» آب
با وجود اهمیت بسیار زیادی که تالاب‌ها برای جوامع محلی و تنوع زیستی منطقه دارند، آن‌گونه که شایسته است کمتر به آن توجه شده اما در بولیوی با افتتاح یک مرکز آموزشی و فرهنگی، اوضاع در حال تغییر است.

با وجود اهمیت بسیار زیادی که تالاب‌ها برای جوامع محلی و تنوع زیستی منطقه دارند، آن‌گونه که شایسته است کمتر به آن توجه شده اما در بولیوی با افتتاح یک مرکز آموزشی و فرهنگی، اوضاع در حال تغییر است.

به گزارش ایانا از سایت صندوق جهانی حیات وحش، یک مرکز تحقیقات زیست محیطی به تازگی در شهر ترینیداد آغاز به کار کرده که بر روی شبکه تالاب‌های بولیوی که اهمیت بین‌المللی دارند، کار می‌کند. این کشور، 11 تالاب دارد که تحت پوشش کنوانسیون رامسر هستند و مساحتی در حدود 15 میلیون هکتار را شامل می‌شوند که بیشترین مساحت تالابی در بین کشورهای جهان به شمار می‌رود.

در این مرکز که با همکاری فرمانداری شهر ترینیداد و صندوق حیات وحش شعبه بولیوی طراحی شده و کار می‌کند و نخستین مرکز در نوع خود در این کشور به شمار می‌رود، ارزش‌های زیست محیطی، فرهنگی و اجتماعی تالاب های تحت پوشش کنوانسیون رامسر، از طریق فراهم کردن اطلاعات لازم و به شیوه‌ای سرگرم کننده و نوآورانه ترویج می‌شود.

این مرکز که Une (به زبان محلی یعنی آب) نام دارد، در داخل پارک پانتانال، منطقه‌ای سرسبز در شهر ترینیداد واقع است که دروازه‌ای به بزرگترین مجموعه تحت شمول کنوانسیون رامسر در جهان یعنی Llanos de Moxos به شمار می‌رود.

در این مرکز اطلاعات کلی درباره فرآیند شکل‌گیری تالاب‌ها، ویژگی‌های مناظر تالابی، گونه‌های مرتبط با تالاب‌ها، تغییراتی که به مرور زمان به وجود می‌آید و رابطه آن با ساکنان محلی و اهمیت اقتصادی و فرهنگی تالاب‌ها اطلاعاتی تهیه می‌شود.

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید

این مرکز به عنوان فضایی برای ارتقای فعالیت‌های آموزشی زیست محیطی، اطلاعات را منتشر می‌کند و آگاهی شهروندان را در مورد موضوعات مرتبط به تالاب‌های تحت پوشش کنوانسیون رامسر افزایش می‌دهد.

صندوق حیات وحش بولیوی، حمایت فنی، آموزش پرسنل، تعریف محتوا و تهیه تجهیزات برای این مرکز را بر عهده داشته در حالی که فرمانداری ترینیداد بر فرآیند ساخت مرکز، استخدام کارمندان و حمایت‌های سازمانی نظارت داشته تا از استحکام و پایداری این مرکز اطمینان حاصل شود.

این طرح نوآورانه، با حمایت مالی صندوق جهانی حیات وحش و صندوق تالاب‌ها برای آینده "Wetlands for the Future Fund " از دبیرخانه رامسر، با حمایت آژانس خدمات حیات وحش و ماهیان ایالات متحده « United States Fish and Wildlife Service» عملی شده است.

ترجمه: محسن حدادی

L-960621-01

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
عناوین مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار