کد خبر: ۴۸۵۳۱
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶- ۰۲:۴۱


مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی، فرآیند مديريت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی اعتبار در حال تصفيه «افضل توس»، تعاون اعتبار «وحدت (آرمان)» و تعاونی اعتبار «البرز ایرانیان» را تشریح کرد.

 به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک‌مرکزی با اشاره به تجمع روز گذشته در مقابل شعبه مرکزی بانک آینده گفت: تجمع دیروز در مقابل شعبه مرکزی بانک آینده ازسوی عده‌ای از سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار منحله «افضل‌توس» بوده است و اخبار برخی رسانه‌های مجازی که این افراد را سپرده‌گذاران بانک آینده معرفی کرده‌اند، صحت ندارد. عباس کمرئی با توصیه سپرده‌گذاران به حفظ آرامش و اطمینان نسبت به محفوظ بودن سپرده‌های آنها تاکید کرد: متاسفانه برخی شایعه‌سازان برای ایجاد اختلال در کارکرد نظام بانکی و آسیب زدن به حیثیت آن، شایعاتی چون بروز مشکلات برای بانک‌ها منتشر و سپرده‌گذاران را برای خروج سرمایه‌های خود از بانک‌ها برای رسیدن به اهداف خویش ترغیب می‌کنند که با قاطعیت ضمن رد اینگونه شایعات، از سپرده‌گذران درخواست می‌کنیم با حفظ آرامش، بانک آینده را كه براي ايفای مسووليت اجتماعی خود وظيفه تعیین تکلیف سپرده‌های موسسه منحله افضل توس را به عهده گرفته است، یاری کنند. وی افزود: بانک آینده همچون سایر بانک‌های رسمی کشور با صلابت به فعالیت خود ادامه خواهد داد و سپرده‌های مردمی در این بانک محفوظ است. بر این اساس سپرده‌گذاران به شایعات منتشر شده در رسانه‌های مجازی که عموما خارج از کشور مدیریت می‌شوند، توجه نکنند. این مقام مسوول بانک مرکزی درخصوص آخرین وضعیت مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی اعتبار افضل توس گفت: مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی اعتبار افضل توس با حدود ۱۰۰۰ نفر کارمند و ۲۱۷ شعبه به بانک آینده واگذار شده است. ضمن آنکه انعقاد قرارداد واگذاری تمام امور و وکالت انتقال دارایی‌های تعاونی مذكور به بانک آينده، بازرسی از عملیات و عملکرد شعب تعاونی، بررسی کیفیت تسهیلات اعطایی و سپرده‌ها، بررسی، کارشناسی و ارزیابی املاك تعاونی، حسابرسی از حساب‌ها و عملیات تعاونی از جمله اقداماتی است که ازسوی بانک آینده در حال انجام است.

 

عاقبت وحدت و البرز ایرانیان

کمرئی همچنین آخرین وضعیت مديريت دارايي‌ها، بدهي‌ها و ساماندهی تعاونی اعتبار وحدت (آرمان) با حدود ۱۰۰۰ نفر کارمند و ۱۴۵شعبه ازسوی موسسه اعتباری ملل را تشریح کرد و گفت: موسسه اعتباری «ملل» در همین راستا اقدامات موثری از جمله بازرسی اجمالی از حدود ۶۰ شعبه تعاونی، کنترل و شناسایی اسناد به نام تعاونی وحدت، کارشناسی املاک، راه‌اندازی اتوماسیون اداری، افتتاح حساب برای واریز حقوق پرسنل تعاونی، اختصاص و اعلام شماره حساب برای تعاونی وحدت برای واریز هر گونه وجه مربوط به تعاونی به آن حساب نزد موسسه و... را به عمل آورده است. مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی درخصوص مدیریت دارایی و بدهی‌های تعاونی اعتبار البرز ایرانیان گفت: مدیریت دارایی و بدهی‌های تعاونی اعتبار «البرز ایرانیان» با حدود ۲۰۰ نفر کارمند و ۳۰ شعبه مطابق برنامه‌ریزی انجام شده، به بانک «تجارت» واگذار شده است لكن پرونده اين تعاوني با دقت و سرعت در مرجع قضايی در حال رسيدگی است كه پس از اعلام نتيجه ازسوی مرجع قضايی، بانك تجارت با كمك بانك مركزي عمليات اجرايی سپرده‌ها متناسب با دارايی‌ها را آغاز خواهد كرد. وی افزود: مدیران تعاونی البرز ايرانيان به‌دلیل سوءمدیریت ازسوی مرجع قضائی بازداشت شده‌اند و تخلفات آنها در دست بررسی است، البته باید یادآور شد که اقدامات برنامه‌ریزی شده درخصوص استرداد سپرده‌های نهادهای اشاره شده متناسب با دارايي‌های آنها پس از اخذ اجازه از مرجع قضایی، انجام می‌شود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: