کد خبر: ۴۸۸۹۱
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶- ۱۰:۴۴
معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:
معاون وزیر جهاد کشاورزی به مصرف بالای آب در کشت شالی اشاره کرد و گفت: کشت این محصول فقط در استان‌های گیلان و مازندران توصیه می‌شود و در دیگر مناطق و از جمله گلستان صرفه ندارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به مصرف بالای آب در کشت شالی اشاره کرد و گفت: کشت این محصول فقط در استان‌های گیلان و مازندران توصیه می‌شود و در دیگر مناطق و از جمله گلستان صرفه ندارد.

به گزارش ایانا از اتاق بازرگانی گرگان، عباس کشاورز شامگاه سه شنبه در جمع فعالان کشاورزی استان گلستان، بیان کرد:

گلستان یکی از استان‌های مهم در حوزه کشاورزی است و در برنامه ششم توسعه نیز که به تازگی اجرای آن آغاز شد، باید میزان تولید گندم گلستان به دو میلیون تن برسد.

وی افزود: تغییر اقلیم در کشور مسئله ای جدی است و کشاورزان نیز باید خود را برای این تغییرات آب و هوایی آماده کنند.

معاون وزیر جهادکشاورزی همچنین کمبود و نحوه مصرف آب را یکی از مشکلات کشور برشمرد و گفت: باید به این امر توجه شود که آب فقط برای مصرف انسان نیست و اگر به این موضوع پرداخته نشود، چرخه زندگی با مشکل مواجه می شود.

به گفته وی؛ برای کشاورزی پایدار باید با تغییر رفتار در استفاده مناسب از منابع آب صرفه جویی کرد.

کشاورز به مصرف بالای آب در کشت شالی اشاره کرد و گفت: کشت این محصول فقط در استان‌های گیلان و مازندران توصیه می شود و در دیگر مناطق و از جمله گلستان صرفه ندارد.

در استان گلستان واقع در شمال کشور از 650 هزار هکتار زمین کشاورزی آن هرساله حدود 390 هزار هکتار به کشت گندم آبی و دیم اختصاص می یابد، این استان از قطب های تولید غلات در ایران است.

اقتصاد گلستان مرتبط با کشاورزی است

عضو هیات رییسه اتاق بازگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی گرگان نیز با بیان اینکه اقتصاد استان گلستان مرتبط با کشاورزی است ، گفت: اگر در حوزه کشاورزی استان دید سنتی برقرار باشد شاهد رشد نخواهیم بود، به همین جهت بابد به سوی استفاده از علم روز و تجهیزات و مکانیزاسیون گام برداریم.

امیر یوسفی تاکید کرد: افزایش تولید و عملکرد کشاورزی با استفاده از واریته های جدید و بکارگیری روش های نوین امکان پذیر خواهد بود، همچنین باید محصولات دارای مزیت کشت شود.

به گفته وی؛ ورود به بازارهای جدید هم می تواند در رونق کشاوزی موثر باشد، در این راستا کیفیت تولیدات و خدمات مورد توجه است.

وی معتقد است که کشاورزی در کشور به سوی پیری در حال حرکت است و باید با همکاری، ایجاد بسترها و امکانات لازم، ورود جوانان به این عرصه تقویت شود.

اتاق بازرگانی گرگان 800 عضو فعال دارد. استان مرزی گلستان یک میلیون و 869 هزار نفر جمعیت دارد، در این استان افرون بر 147 هزار خانوار به صورت مستقیم از طریق کشاورزی امرار معاش می‌کنند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: