کد خبر: ۴۸۹۶۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶- ۱۸:۰۰
وزیر راه و شهرسازی در چهارمین همایش ملی روز روستا و عشایر مطرح کرد:
پایانه‌های بار صنعتی و غیرصنعتی مختلفی در کشور وجود دارد، اما پایانه‌های ویژه محصولات کشاورزی از حلقه‌های مفقوده زنجیره تولید تا مصرف محسوب می‌شود. همچنین سیستم حمل و نقل کالاهای کشاورزی باید در دستور کار مجلس و دولت قرار گیرد.


پایانه‌های بار صنعتی و غیرصنعتی مختلفی در کشور وجود دارد، اما پایانه‌های ویژه محصولات کشاورزی از حلقه‌های مفقوده زنجیره تولید تا مصرف محسوب می‌شود. همچنین سیستم حمل و نقل کالاهای کشاورزی باید در دستور کار مجلس و دولت قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ایانا، چهارمین همایش ملی روز روستا و عشایر با رویکرد نخبگان روستایی، ظرفیت پنهان توسعه پایدار روستایی امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش و جمعی از مقامات لشگری و کشوری و نخبگان روستاها و عشایر کشور در سالن اجلاس برگزار شد.

وزیر راه و شهرسازی در این همایش گفت: بخشی از کالاها و محصولات کشاورزی فسادپذیر هستند و در صورت جابه‌جا نشدن در یخچال‌های مشخص، ضایع می‌شوند.

عباس آخوندی با اشاره به اینکه عمده درخواست و فشار روی احداث راه روستایی است، افزود: مدل حمل و نقل کالاهای کشاورزی به اندازه احداث راه می‌تواند در افزایش درآمد روستاییان موثر باشد. برخی کالاهای کشاورزی نظیر گوشت و مواد پروتئینی با ماشین‌های مخصوص جابه‌جا می‌شوند، اما ماشین‌های مخصوص حمل و نقل بسیاری از محصولات کشاورزی در کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از محصولات کشاورزی نظیر هندوانه که محصولی فسادپذیر است، با ماشین‌های حمل و نقل مصالح ساختمانی جابه‌جا می‌شود، بیان کرد: سامانه جابه‌جایی کالاهای کشاورزی و سیستم حمل و نقل محصولات این بخش باید به تدریج در دستور کار دولت و مجلس قرار گیرد و باید بخش‌های مربوطه در این باره گفت‌وگو کنند.

وزیر راه و شهرسازی افزایش نرخ بهره‌وری تولیدات ملی در حوزه کشاورزی را بسیار مهم دانست و ادامه داد: پایانه‌های بار صنعتی و غیرصنعتی مختلفی در کشور وجود دارد که تخلیه و بارگیری مجدد در آن‌ها انجام می‌شود، اما تصور این است که کالاهای کشاورزی به‌دلیل ماهیت فسادپذیری به‌ویژه در مناطق گرمسیری نیاز به پایانه‌های خاص داشته باشند.

آخوندی با اشاره به اینکه پایانه ویژه کالاهای کشاورزی تاکنون مطرح نبوده است، عنوان کرد: محصولات کشاورزی باید پایانه‌ای خاص برای خشک کردن، توزیع، بسته‌بندی و یخچال‌های نگهداری داشته باشند، اما این پایانه ویژه از حلقه‌های مفقوده در زنجیره تولید محصولات کشاورزی است.

وی یادآور شد: به‌دنبال تحقق احداث یکی از این پایانه‌ها بودیم که به‌صورت نمونه پایانه‌ای خاص برای محصولات کشاورزی ایجاد کنیم که در صورت حمایت مجلس می‌توان شاهد حجم اقتصادی قابل توجهی در حوزه حمل و نقل کالاهای کشاورزی بود که علاوه بر اشتغال‌زا بودن، فساد محصولات کشاورزی را کاهش می‌دهد.

آخوندی تأکید کرد: روستاها و مراکز روستایی سهم عمده‌ای در تولیدات ملی دارند و در گذشته به‌عنوان مراکزی خودکفا که قدرت تأمین مایحتاج خود و علاوه بر آن تأمین مواد غذایی مردم کشور را دارند، محسوب می‌شدند، اما خودکفایی و خوداتکایی این مراکز به تدریج مورد تردید قرار گرفته و در حال متکی شدن به شهرها هستند.

وی با بیان اینکه 93 درصد جمعیت روستایی از طریق 107 هزار کیلومتر راه روستایی به راه آسفالته دسترسی دارند، خاطرنشان ساخت: برای باقی مانده جمعیت روستایی باید 100 هزار کیلومتر دیگر راه احداث کرد که البته در برنامه ششم احداث 13 هزار کیلومتر راه روستایی جدید پیش‌بینی شده است./

H

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: