کد خبر: ۴۹۷۱۱
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۶- ۱۲:۱۳


دنیای اقتصاد : هدف‌گذاری صورت گرفته در راستای صرفه‌جویی یک میلیارد متر مکعب آب با توجه به عدم همکاری وزارت جهاد کشاورزی امکان‌پذیر نیست.

دبیر اجرای طرح تعادل‌بخشی آب با اعلام این خبر گفت: با وجود اینکه شورای عالی آب برای وزارت جهاد کشاورزی تکلیف گذاشته تا با طرح تعادل‌بخشی همکاری کند، اما متاسفانه آن‌طور که باید شاهد همکاری این وزارتخانه نیستیم و بعضا کارشکنی‌هایی نیز از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای پیشبرد این طرح ایجاد می‌شود. عبدالله فاضلی در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه طرح احیا و تعادل‌بخشی از سال ۹۳ مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: بعد از مصوبه شورای عالی آب در سال ۱۳۹۴ رسما عملیات اجرای این طرح آغاز و مسوولیت‌های مختلف این طرح تدوین شد.

به گفته وی، در جلسه پانزدهم شورای عالی آب اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این طرح در نظر گرفته شد که در سال ۱۳۹۴ شاهد رشد ۱۴ درصدی اعتبارات نسبت به سال پیشین بودیم. در سال ۱۳۹۵ نیز رشد اعتبارات ادامه داشت اما متاسفانه در این سال نیز تنها ۱۰ درصد اعتبارات تخصیص پیدا کرد.

دبیر اجرای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه با وجود مشکلات مالی کار طرح احیا و تعادل‌بخشی با جدیت خوبی پیش رفت، گفت: طی دو سال گذشته ۵/  ۱ میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب صورت گرفت که اگر در بعضی از آبخوان‌ها چند اقدام با یکدیگر انجام می‌شد، قطعا شاهد شرایط بهتری بودیم. فاضلی تصریح کرد: در اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی لازم است که تمام ۱۵ پروژه در قالب یک طرح اجرایی شود. البته باید گفت که برای حفظ این دستاوردها به مشارکت مردم بسیار نیاز است.

وی با اشاره به طرح پیاده‌سازی الگوی مشارکت اظهار کرد: این طرح در اجرای پروژه تعادل‌بخشی بسیار مهم است، چرا که در ابتدا بهره‌برداران باید توجه کنند که منابع آبی را حفظ و آن طور که شایسته است، مصرف کنند. دبیر اجرای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اعتبارات در نظر گرفته شده برای اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی گفت: میزان اعتبارات تنها به اندازه‌ای بود که توانستیم یکی از پروژه‌های گشت و بازرسی را اجرا کنیم، با وجود این از عملکرد روند طرح رضایت کافی داریم.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار