کد خبر: ۴۹۷۸۹
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۶- ۱۳:۱۹
معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات به ایانا خبر داد:
ماهی تیلاپیا از لحاظ توسعه تولید آبزیان رتبه دوم تولید در جهان را کسب کرده و برنامه جامع تولید و پرورش تیلاپیا در ایران با همکاری کارشناسان با تجربه خارجی تهیه می شود.


ماهی تیلاپیا از لحاظ توسعه تولید آبزیان رتبه دوم تولید در جهان را کسب کرده و برنامه جامع تولید و پرورش تیلاپیا در ایران با همکاری کارشناسان با تجربه خارجی تهیه می شود.

حسین عبدالحی، معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران دقایقی پیش در حاشیه کارگاه آموزشی تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا از نگاه زیست محیطی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) افزود: سازمان شیلات برای پرورش ماهی تیلاپیا در استان یزد برنامه دارد و در نخستین گام با دو کارشناس از کشورهای خارجی، که تجربه 40 ساله در تولید و پرورش تیلاپیا مذاکراتی داشته اند تدارک تدوین برنامه جامعی برای توسعه تیلاپیا در ایران دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون 2 شرکت بخش خصوصی در زمینه پرورش تیلاپیا در استان یزد فعالت دارند، گفت: یکی از این شرکت ها سال گذشته حدود 10 تن ماهی تیلاپیا تولید کرده و شرکت دیگر آماده رهاسازی بچه ماهی و تولید ماهی تیلاپیا است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با بیان اینکه با تهیه سند برنامه ای توسط این دو کارشناس خارجی، دغدغه کارشناسان محیط زیست برطرف می شود، تصریح کرد: طی سال 2017، بیش از 6 میلیون تن تیلاپیا در جهان تولید شده و این ماهی از لحاظ توسعه تولید رتبه دوم جهان را بین ماهیان دیگر کسب کرده است.

عبدالحی در ادامه اضافه کرد: کشور هند که تا چند سال پیش مخالف تولید ماهی تیلاپیا بود، طی 7 سال به تولید سالانه 20 هزار تن دست یافته و این ماهی بازار خوبی در داخل و خارج کشور دارد.

به گفته وی، تولیدات آبزی پروری کشور در سال 95 به 459 هزار تن رسیده که این میزان تولید معادل 43 درصد کل آبزیان صید شده کشور است و از این میزان تولید، 200 هزار تن ماهی گرمابی، 160 هزار تن قزل‌آلا و 21 هزار تن میگو تولید شده و حدود 55 هزار تن انواع آبزیان در کشور رها سازی و صید شده است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با با بیان اینکه ارزش صادرات انواع آبزیان کشور طی سال گذشته به 400 میلیون دلار رسیده، تصریح کرد: در سال 95، حدود 3 تن خاویار پرورشی و 2 هزار تن گوشت ماهیان خاویاری در کشور تولید شده و تعداد مزارع پرورشی ماهیان خاویاری از 40 مزرعه به 80 مزرعه رسیده، همچنین طبق برنامه ششم توسعه، تولید آبزیان باید سالانه 20 درصد افزایش یابد.

عبدالحی با اشاره به تولید 12 هزار تنی میگو در سال 92، عنوان کرد: تولید میگو در کشور طی سال جاری 27 هزار تن پیش بینی می شود، همچنین تولیدات پرورش ماهی در قفس طی سال 95 به 10 هزار تن رسیده که طبق برنامه تولید 50 هزار تنی آبزیان تا پایان سال 97 پیش بینی می شود.

وی با بیان اینکه متوسط مصرف سرانه آبزیان در کشور با جمعیت 30 میلیون نفری زمان انقلاب یک کیلوگرم برای هر نفر بوده، گفت: متوسط سرانه مصرف آبزیان با جمعیت 80 میلیون نفری زمان کنونی به 10 کیلوگرم برای هر نفر رسیده و تا پایان برنامه ششم باید به 15 کیلو گرم برای هرنفر برسد./

 


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: