کد خبر: ۴۹۸۲۳
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۶- ۲۰:۴۱
در کمیسیون اقتصادی دولت
خوشبختانه با نظر مقام معظم رهبری اجازه استفاده از ۱.۵ میلیارد دلار ازمنابع صندوق ذخیره ارزی برای ایجاد اشتغال در روستاها و بخش های زیر ۱۰ هزار نفر کشور داده شده است.

 خوشبختانه با نظر مقام معظم رهبری اجازه استفاده از ۱.۵ میلیارد دلار ازمنابع صندوق ذخیره ارزی برای ایجاد اشتغال در روستاها و بخش های زیر ۱۰ هزار نفر کشور داده شده است.

به گزارش ایانا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد شریعتمداری در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری تامین مالی طرح های معدنی صندوق بیمه فعالیت های معدنی و بانک صنعت و معدن افزود: ازمجموع  ۶۰۰ هزارمیلیارد تومان منابع بانکی که در اختیار فعالیت های اقتصادی قرارمی گیرد باید ۴۰ درصد به بخش صنعت و معدن  اختصاص باید و امروز خوشبختانه ۳۲ درصد از این سهم را در اختیار داریم .

شریعتمداری افزود : البته بخشی از آن به صورت چرخشی در اختیارصنایع و معادن فعال  قرارمی گیرد و بخشی برای فعالیت های توسعه ای و بخش دیگری برای سرمایه در گردش مورد استفاده واقع می شود.
وی تصریح کرد : علاوه بر این ، دولت حدود ۵۰ هزارمیلیارد تومان در سرفصل های مختلف برای طرح رونق تولید و نوسازی صنعتی کشور اختصاص داده که منابع بانکی را دراختیار واحدهای تولیدی کشورقرارمی دهد.
شریعتمداری درادامه دولت دوازدهم را دولت رونق فعالیتهای معدنی و صنایع معدنی کشور اعلام کرد و افزود : تمام تلاش مان را در افزایش سهم این بخش در اقتصاد کشور و ارزش افزوده تولید ناخالص داخلی کشور و  حوزه صنعت و معدن انجام می دهیم و امیدواریم در ۴ سال پیش رو  گامهای موثری برداریم.
وی تاکید کرد : یکی از مهمترین برنامه های دولت دوازدهم ،  با رهنمودهای دکتر روحانی رییس محترم جمهوری اسلامی ایران توجه به حوزه معدن است یعنی نگاه دولت به استفاده اهرمی از بودجه برای توسعه فعالیت های صنعتی و معدنی است که ظهرو بروزش را مشاهده می کنید.

اجازه استفاده از ۱.۵ میلیارد دلار ازمنابع صندوق ذخیره ارزی برای ایجاد اشتغال روستایی صادر شد
وزیر صنعت ، معدن و تجارت  همچنین اعلام کرد: خوشبختانه با نظر مبارک مقام معظم رهبری اجازه استفاده از ۱.۵ میلیارد دلار ازمنابع صندوق ذخیره ارزی برای ایجاد اشتغال در روستاها و بخش های زیر ۱۰ هزار نفر کشور داده شده و به محض اینکه این اعتبار در اختیار دولت قرارگرفت آیین نامه اجرایی آن تنظیم و در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسید و به اجرا در خواهد امد.

شریعتمداری تاکید کرد : در این  قانون و نیز آیین نامه اجرایی آن معدن از جایگاه ویژه ای برخوردار است و با توجه به نقش معدن درایجاد اشتغال  بخش ها و روستاهای کشور و گسترده بودن فعالیت های معدنی به خصوص کوچک و توسط در پهنا و گستره ایران اسلامی این امکان هست که در ایجاد اشتغال مولد نقش موثری ایفا کند.
وی اظهار کرد : به هین دلیل بخش معدن به طور ویژه در قانون و آیین نامه اجرایی به صراحت ذکر شده  و بخشی از این منابع هم علاوه بر منابع قبلی در اختیار بخش معدن قرارگرفت.
وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت افزود :  برای اینکه بتوانیم ازمجموع منابع موجود استفاده اهرمی بکنیم و بتوانیم بخش قابل ملاحظه ای ازمنابع سیستم بانکی را دراختیار بخش صنعت و معدن قراردهیم تفاهم نامه هایی را در یک سلسله تفاهم نامه های زنجیره ای با  بانک های عامل پیش بردیم که  با افزایش سرمایه صندوق این تفاهم نامه نیز افزایش پیدا میکند.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه اخیر یاد‌آور شد :  مقدماتی که امروز بخشی از آن را ملاحظه می کنید در راستای این سیاست کلان و کلی دولت خدمتگذار و شخص دکتر روحانی است و بسیار خوشبختم که صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی تفاهم نامه ای را با بانک صنعت و معدن که هر دو در عرصه حمایت از معدن و صنایع معدنی پیشتاز هستند به امضا رساندند.
وی گفت : قبلا این صندوق با حداقل سرمایه توان حضور در فعالیت های حمایتی بخش معدن  را نداشت و با تصویب به موقع قوانین و مقررات لازم و اجرای سازمان برنامه و بودجه طی ماه های اخیر این سرمایه حدود ۱۰ برابر افزایش یافت و این قدم بزرگی است .
شریعتمداری ادامه داد : الان ظرفیت حدود ۴۰۰ میلیارد تومان منابع و هم صدور ضمانت نامه برای فعالیتهای معدنی  کشور چه در حوزه تامین ماشین آلات و تجهیزات برای فعالیتهای معدنی و چه درمورد سایر طرحهای مرتبط با عملیات معدنی در اختیار این بخش است که این ، علاوه بر سایر اعتبارات و منابعی است که سیستم بانکی به طور طبیعی در اختیار این بخش قرارمی دهد.
وی تصریح کرد : با تکیه بر چنین اطلاعاتی در سال جاری وادامه مسیر دولت دوازدهم ، فصل رونق فعالیت های معدنی و صنایع معدنی کشور خواهد بود .
شریعتمداری تاکید کرد : توصیه من این است که در تامین منابع که صندوق در اختیار بخش های گوناگون قرارمی دهد به موضوع ایمنی معادن به ویژه در معادن زغال سنگ که شرایط ایمنی نامتعادلی دارند توجه شود و بعد در کنار ان در سایر معادن در اولویت کار صندوق قراربگیرد .
وی افزود : اگر چه  ممکن است این اقدام مستقیما در ایجاد اشتغال نقش ایفا نکند اما ایمنی واحد های معدنی باعث جذب نیروهای جوان به سمت فعالیتهای معدنی می شود وما  باید مرهون تلاش همه معدن کاران و کارگران معدنی در زیر زمین و در بدترین شرایط در تبدیل این ثروت ملی و این دارایی بزرگ به فعالیتهای مولد سازنده در اقتصاد کشور نقش دارند باشیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه خبر از انتصاب مجدد دکتر کرباسیان به سمت ریاست سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران داد .
وی با اشاره به در اختیارگذاشتن ۱۵ پهنه و ۵ محدوده درحوزه های گوناگون معدنی  بعد از برداشتن ریسک های اولیه گفت: خبر خوبی است که امیدواریم موجب فعالیت های وسیع تر شود. ما در حوزه صنایع معدنی هم به  فولاد و مس و طلا و محصولات اساسی چشم داریم و تلاش داریم زنچجره تولید این فعالیت ها را مثلا در فولاد از سنگ آهن به رنگ در آهن در خط تولید مورد توجه قرار دهیم و توازن ایجاد کنیم در بخش های مختلف با ایجاد ستاد عالی فولاد که در وزرات صنعت ،‌معدن و تجارت شکل گرفته است .
وزیر صنعت ، معدن و تجارت  ادامه داد : امیدواریم در سایر حوزه های فعالیت های معدنی علاوه بر حوزه معادن فلزی درحوزه مواد کانی غیر فلزی قدم های موثری برداریم و در حوزه فلزات گرانبها که استفاده های ویژه در فعالیتهای های معدنی می شود توجه ویژه ای را اعمال خواهیم کرد.
شریعتمداری اضافه کرد :  امیدواریم این حرکت که یک گام به جلو برای در اختیار قراردادن تسهیلات و ایجاد اطمینان به منظور کاهش ریسک فعالیتهای معدنی هست منشا خیر و اثر باشد.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت های بانک صنعت و معدن درحوزه صنعت و معدن در دولت یازدهم گفت : این بانک پیشتاز فعالیت های مربوط به اعطای تسهیلات به اینگونه فعالیت ها بوده و در این دوره موفق عمل کرده است.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر: