کد خبر: ۴۹۸۳۸
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶- ۱۱:۲۹
رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی کشور در گفتگو با ایانا مطرح کرد:
متمرکز شدن تمامی مراحل تولید قارچ در یک واحد تولیدی، نه تنها هزینه تمام شده قارچ را کاهش می دهد، بلکه باعث تداوم وپایداری تولید می شود.

متمرکز شدن تمامی مراحل تولید قارچ در یک واحد تولیدی، نه تنها هزینه تمام شده قارچ را کاهش می دهد، بلکه باعث تداوم وپایداری تولید می شود.

علی صدیق پناه، رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ خوراکی کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا با بیان این مطلب افزود: انجمن قارچ خوراکی کشور از سال ۷۲ فعال شده و تاکنون فرصت های خوبی را در اختیار تولیدکنندگان قرار داده و هم اکنون یک هزار و ۱۱۰ واحد پرورش قارچ در کشور فعال است.

وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان قارچ کشور در دهه ۵۰ و ۶۰ خیلی فعال نبودند، تصریح کرد: تولید قارچ در دهه ۷۰ و ٨۰ پیشرفت چشمگیری داشت و در دهه ۹۰ میانگین عملکرد تولید قارچ در هر متر مربع به ۳۰ کیلوگرم رسید.

صدیق پناه با بیان اینکه سالانه حدود ۱۳٨ هزار تن قارچ در کشور تولید می شود، گفت: در صورتی که یک واحد تولیدی بتواند تمامی مراحل تهیه کمپوست، اسپان قارچ، بستر، تولید، بسته بندی و توزیع را در همان واحد انجام دهد، هزینه تمام شده قارچ کاهش یافته و باعث تداوم تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت بسیاری از واحدهای تولید قارچ غیر استاندارد است، عنوان کرد: این واحدها با سرمایه کم ساخته شده و تامین سرمایش و گرمایش آن ها در تابستان و زمستان مشکل و هدر رفت انرژی زیاد است.

صدیق پناه به فاصله بین سرانه مصرف قارچ ایران نسبت به جهان اشاره کرد و گفت: سرانه مصرف قارچ برای هر نفر در دنیا ۲.۵ کیلوگرم است، این در حالی است که سرانه مصرف قارچ برای هر نفر در ایران ۱.۳ کیلوگرم است که برای ارتقاء سرانه مصرف قارچ در کشور باید به کمک رسانه ها اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار